Kezdőoldal » Otthon » Kert » Milyen magas lehet a szomszédo...

Stella0524 kérdése:

Milyen magas lehet a szomszédok között egy kerítés, egy fal?

Figyelt kérdés
A szomszéd és közünk sövény van, ami elég alacsony-nemrég költöztünk a házba. Eléggé zavaró, hogy átlátunk/átlátnak és a vasárnapi családi party-kat sem kellemes hallgatni. A kérdésem az lenne, hogy két szomszéd között (jogilag) milyen magas lehet egy kerítés vagy egy fal. Kellemetlen lenne, ha építenék egy 1,80 m magas falat, és beperelne, mert leárnyékolom az ő udvarát. Előre is köszi a válaszokat!

2013. szept. 17. 20:41
 1/6 acelsziv ***** válasza:
Pár oszlop és nádszövet is elég lenne. Aztán hagyni kell a sövényt felnőni.
2013. szept. 17. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
28%
Van erre valamilyen szabály, amely szerint a jobb oldali kerítés a tiéd, a hátsó fele, és a bal oldali a szomszédé. Ennek ellenére illik megbeszélni az efféle terveket. Mondd meg neki, hogy szerettek meztelenül napozni (pl) és ezért intimmé szeretnétek tenni a kerteteket. Ha normális, nem fog kekeckedni.
2013. szept. 17. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
50%

Helyi rendelet van erre, az Önkormányzatnál érdeklődj. És igen, az egyik kerítés a tied, a másik a szomszédé.

Persze megbeszélni velük egyszerűbb, de a maximális magasságot rendelet is szabályozza.

2013. szept. 17. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A kerítés építés általában nem engedélyköteles (kivéve a műemléki környezetet), ha helyi rendelet másképp nem rendelkezik, akkor a tömör kerítés (fal) nem lehet 2,5 méternél magasabb.


Bővebben:

Kerítés


44. § (1) A telek határvonalain - eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában - kerítés létesíthető.

(2)152

(3) A kerítésnek teljes egészében a saját telken kell állnia. Ha a kerítést a telek hátsó határvonalán az arra kötelezettek közösen létesítik, ettől eltérően is megállapodhatnak.

(4) A kerítés kapuja a közterületre (kifelé) nem nyílhat.

(5) A telek homlokvonalán álló kerítésen a közterület használatát veszélyeztető megoldást (pl. szögesdrótot) csak a gyalogjáró szintje felett legalább 2,00 m magasságban és a kerítés belső oldalán szabad alkalmazni.

(6)153 A telek határvonalain létesíthető kerítés kialakítását - a helyi sajátosságokra is figyelemmel - a helyi építési szabályzat meghatározhatja. Ennek hiányában tömör kerítés csak legfeljebb 2,50 m magassággal létesíthető. Amennyiben a telek határvonalán támfal építése is szükséges, a támfalon tömör kerítés csak akkor építhető, ha a támfal és a tömör kerítés együttes magassága a 3,0 m-t nem haladja meg.

(7) Kerítés létesítésének elrendelése esetén a telek tulajdonosa (kezelője, használója) a telek homlokvonalán, továbbá - eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában - az útról nézve a jobb oldali telekhatáron és a hátsó telekhatárnak ettől az oldaltól mért fele hosszán köteles megépíteni és fenntartani (3. ábra).

(8) Két út között fekvő telket a jobb oldal meghatározása szempontjából olyannak kell tekinteni, mintha az a két út között - a szomszédos telek mélységének megfelelően, illetőleg a szomszédos telek megosztása hiányában, az oldalhatárok felezőpontjainál - meg volna osztva (3. ábra).

(9) Oldalhatáron álló beépítésű területen kerítés létesítésének elrendelése esetén a tulajdonos (kezelő, használó) az oldalkerítés azon a telekhatáron köteles megépíteni és fenntartani, amelyhez az építési hely csatlakozik. Már kialakult beépítés esetén - a helyi szokásoknak megfelelően - az oldalkerítés megépítésének és fenntartásának kötelezettségét a helyi építési szabályzat ettől eltérően is meghatározhatja.

(10) Saroktelek esetében a telek homlokvonalaival szemben fekvő mindegyik telekhatár oldalhatárnak számít (3. ábra).

(11) Ha a telek oldalhatára a szomszédos teleknek egyúttal hátsó határa, arra a hátsó telekhatár szabályait kell alkalmazni.

(12) Nyúlványos telek esetében a nyúlványos telek és a visszamaradó telek közötti - az utcafrontival egyező irányú - közös telekhatáron álló kerítés megépítésének és fenntartásának a kötelezettsége a visszamaradó telek tulajdonosát (kezelőjét, használóját) terheli (3. ábra).

(13) Üdülőterületen - ha a helyi építési szabályzat másként nem rendelkezik - csak nem tömör kerítés vagy élősövény létesíthető.

(14) A telken belül az egyes külön használatú telekrészeket csak nem tömör kerítéssel vagy élősövénnyel szabad elválasztani.

(15) Elrendelés nélkül létesített kerítést annak tulajdonosa bármikor elbonthatja.

(16)154 A honvédelmi és a katonai, valamint a nemzetbiztonsági építmény elhelyezésére szolgáló telek telekhatárán, annak tulajdonosának (kezelőjének, használójának) kerítést kell létesítenie. A kerítés nyomvonalában az őrzést biztosító építmény, illetve a kerítésre őrzést biztosító jelzőrendszer eleme elhelyezhető. Ezen telek esetében a (14) bekezdésben foglaltaktól - a külön használatú telekrész használatához szükséges műszaki megoldás építésügyi hatósági engedélyezése mellett - el lehet térni.


[link]

2013. szept. 17. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Amit fentebb említettek csak arról szól, hogy melyik részen vagy KÖTELES építeni és fenntartani kerítést (OTÉK 44. § 7. bekezdés). De ezen felül a saját telken bármennyi kerítést építhetsz ha van rá pénzed!

Én is magam kerítettem körbe a telket, mert a szomszéd nem volt hajlandó megcsinálni. Szép is lenne, ha ezért perelne, és még el is bukná!

2013. szept. 17. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
de mi a helyzet ha ráépít kerítést
2016. máj. 7. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!