Menyibe kerül egy beépített medence?
Szerintem ilyen méretekkel(8,5m3), meg kivehető létrával jobban járnál egy mobil medencével. Ilyen mérettel nem érdemes építtetni, mert a gépészet ugyanúgy drága hozzá. Hogy érted az alak és a gazdaságosság kérdését? Ez a medence túl rövid, hogy ússzál benne, de túl mély, hogy ücsörögjél. Kellene víz alatti padkát kialakítani, akkor viszont szélesebbre kéne venni.
Vegyszerezés nélküli medence nincs. Törekedni lehet és kell is a minél kevesebb kemikália használatára, de az tovább növeli a költségeket. Nem sósvízről van szó, hanem egy sóbontó készüléket használnak: az szétbontja a NaCl-t nátriumra és klórra. (Nagyon leegyszerűsítve mondom, utána lehet olvasni) Tehát itt is klór végzi a fertőtlenítést! Azon kívül vegyszer kell a PH érték beállításához, mert különben nem működik a klór, és pelyhesíteni is kell, a homokszűrő működését segítendő.
Jó dolog a sóbontó, meg az UV-C lámpa, de növeli a költségeket.
A medence fenntartása a vegyszereken kívül jelentős áramfogyasztással jár és ezek elengedhetetlenek.
Szerintem amit elképzeltél, az színvonalasan megépítve 7 számjegyű lesz és akkor van egy miniatűr 8 köbméteres medencéd. Te tudod, de ha mindenképpen takarékos megoldást keresel, akkor ennek töredékéből megvan egy mobil medence. Ha mégis épített mellett döntesz, akkor keress meg egy szakosodott céget, adjanak ajánlatot. Meg fogsz lepődni.
Ha építtetsz, akkor nagyon drága lesz. 2 milla alatt csak nagyon kicsi medencéket lehet kihozni. Én annó a sajátunkat magunknak csináltam 8 éve, azóta is megvan, elmondom, hogy kb. mire kell számítani:
- én vettem annó a Metróban egy 4m x 7m x 1,2m-es medencét. Elméletileg készre lehetett szerelni, minden volt benne kb. 300e Ft-ért. Én azonban be akartam süllyeszteni (a kézikönyve megengedte! - ez nagyon fontos, hogy be lehessen süllyeszteni, mert olyan anyagokból készül!)
- Ki kellett ásatni a földet - nagyjából kijött 30 köbméter föld. Ehhez bobcat-et hívtam, kiásta a gödröt, a földet felhalmozta a kertben.
- Sóderágyat kellett építeni az aljzatbetonnak, venni kellett vasrácsokat, majd nagyon jó minőségű betont. Ez belekerült vagy 60-90e Ft-ba. Ezt szakember ismerőssel vízszintesre szinteztettem. Fontos: ha rossz az aljzat, a vízszinted vagy ferde lesz, vagy megsüllyed az aljzat és akár össze is törhet a medence! (egy ekkora medencébe több, mint 20.000 liter víz fér, ami 20m3...).
- Amikor megvolt az aljzatbeton (kb. 2-3 hét száradás után) geotextiliát, lépésálló polisztirolt raktunk rá, felépítettük a medencét.
- a medence fala mellett a víz medence töltésével egyidőben vashálós betonnal (támaszbetonnal) feltöltöttük. Azért kell egyidőben tölteni a betont az egyik oldalról, a vizet meg a másikról, hogy ne nyomja ki egyik sem a fal fémkeretét... Természetesen a támaszbeton is szigeteléssel (mi a maradék lépésálló polisztirolokat használtuk fel erre).
- A víz feltöltése közben figyelni kell arra is, hogy a fóliát úgy feszítsétek, hogy ne legyen benne sehol ránc, mert ha rámegy a többezer liter víz, akkor később már csak a víz leengedése után tudjátok javítani!
Ezután a víz átlagos hőmérséklete fűtés nélkül kb. 21 fok volt. Szigetelés nélkül kb. 19 fok körül lenne. Nehezen melegszik fel jobban (kivéve 40 fokban), de gyorsan le is hül, mert kicsi. Érdemes bővíteni fűtéssel, lehet kapni buborékos fóliát, ami kb. 3-5 fokkal szintén melegíti a medencét, amikor nem használjátok és kell takarófólia is.
Konzekvencia:
- lett egy jó kis medence, ami a mai napig jól üzemel, a ráfordított költség kb. 6-700 ezer volt, de a munka többségét családi segítséggel oldottuk meg. Ha külsős szaki is kellett volna, akkor 1 milla alatt nem áll meg, viszont készen több, mint 2 millióval emeli a ház értékét. Idővel persze jön majd még egy csomó minden hozzá - például körbe szeretnéd járólapoztatni, rájössz, hogy túl pici az úszáshoz, ezért ellenáramoltatót szeretnél és máris itt van újabb 3-400e Ft-os kiadás :)
- Figyelni kell, hogy az állatok tudják, hogy mi van ott, mert a macskák hajlamosak átmászkálni rajta. A macska nem tud úszni, ha beleesik, belefullad, vagy szétkarmolja a menekülése közben a fóliát! Gyerek esetén speciális takarófólia vagy elzárt rész kell, mert ha beleesik, abból egyedül nem tud kikecmeregni, úgy meg fog ijedni, amikor hirtelen 1 métert esik majd a vízbe...
Szóval csak akkor kezdjetek bele önállóan, ha értetek hozzá, ha van pénzetek, akkor építtessetek, ha nincs, akkor meg inkább legyen egy évente összeszerelhető, szétszedhető változatotok.
Vegyszerek: nekem évente elmegy rá kb. 20e Ft-om. A vegyszerek nem drágák, ügyesen kell használni. Kell majd algaölő, folyékony flokkuálószer, klór granulátum és természetesen teszter PH mínusszal és plusszal, hogy be tudd állítani a megfelelő PH-t. Sósvízről feledkezz meg, aranyárban van.
A fenti egy fűtetlen kerti medence volt. Ha lakásba akarsz, akkor az alábbiakat is meg kell nézetni építésszel: a helyiség falai, a párásodás elvezetése (mert a víz párolog), a párolgás hatása az épület stabilitására (átázhatnak a tartófalak!), fűtés megoldása, víz cserélése, páraelszívó üzemeltetése (nem olcsó!), stb...
Házon belül csak szakemberekkel dolgoztassatok.
Ha kell jó szakember, küldj privátot és segítek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!