Kerti medencét szeretnék venni, és találtam egyet, amihez nem tartozik szűrő. Érdemes venni szűrő nélkülit?
A lefedés önmagában nem elég, attól még úgy bezöldül, hogy csak.
A medencék vizének tisztán tartása kétféle módon történik: vegyi és mechanikai (vegyszerezés és szűrés). A kettő egyszerre történő alkalmazása szükséges és elengedhetetlen feltétele az egészségre ártalmatlan fürdővíznek. Nincs szűretlen de tiszta medencevíz! Egyébként az algásodást közvetlenül nem a szűréssel előzzük meg, arra a vegyszerezés van. Szűréssel azokat a lebegő szennyeződéseket távolítjuk el, melyek szerves része az algák táptalaja lenne. A vegyi és mechanikai tisztítás tehát kiegészíti egymást. A vegyszereket kizárólag mérés után, adagolva szabad a vízbe juttatni, nyilván az a cél, hogy a minimális, de még elégséges mennyiséget alkalmazzuk.
Szűrésre két módszer van: papírszűrős vízforgató, homokszűrős vízforgató.
Nézzük a papírszűrőst: előnye, hogy olcsó, mert általában kisebb-közepes medencékhez a csomag részeként adják. Külön is lehet venni néha vadonatújakat féláron. Kevesebb áramot fogyaszt, mint a homokszűrő szivattyúja. Hátránya, hogy elsősorban marketing termék, nem igazán való komoly szűrésre. Alulméretezett, általában a medencemérethez képest egy-két kategóriával nagyobbra lenne szükség, mint amit adnak hozzá. Elsősorban az a célja, hogy a kezdő medencés örüljön, hogy olcsón jutott komplett csomaghoz, nem az, hogy komolyan szűrjön. Ha komolyabb szűrőt adnának a csomaghoz, akkor persze az emberek nem vennék meg, mert túl drága lenne az egész. Papír szűrőpatron tartozik hozzá(sokféle van!), amit vagy lehet kapni, vagy nem és persze az is külön költség. Kicsi a patron szűrő teljesítménye, akár naponta többször neki kell állni sikálni, öblögetni. Én is ezzel kezdtem a medencézést úgy 10 évvel ezelőtt, de azt mondtam magamban: sikálgassa a papírbetétet az akinek két anyja van. Akinek van ideje és türelme hozzá, az csinálja, meg lehet oldani.
A homokszűrő hátránya, hogy jóval drágább és nagyobb a helyigénye valamint több áramot fogyaszt. A víztisztítás elvét a természetből másolja, homokon ereszti át a vizet, azután a szennyeződéseket egy egyszerű visszamosás-öblítéssel, kapcsoló állítgatásával távolíthatjuk el. Ha jól be van állítva automatizálható, minimális munkaráfordítást igényel a papírszűrőhöz képest. Nagyon fontos, hogy hatékonyan és gyorsan lehet vele porszívózni is.
Végül el kell mondanom, hogy vannak ésszerűségi megfontolások is. Egy kis (3-5-10) köbméteres medencéhez arányaiban túl drága egy homokszűrő. Akkor javaslom a beszerzését ha a későbbiekben nagyobb medence felé szeretnél elmozdulni. Viszont a medence megy, a homokszűrő meg marad hosszú évekig! Az újabb medencéket már veheted gyári szűrő nélkül. Addig marad a papírszűrős tökölődés. De szűrni kell! (Nézz utána a neten a "csodazsáknak". Sokan használják papírszűrőshöz megelégedéssel)
A tiszta és egészséges medencevíz egész szezonon keresztüli fenntartása macerás és nem olcsó dolog. Minél többet költesz rá annál több munkát spórolhatsz meg, minél kevesebb pénzből akarod megúszni, annál több munkád lesz vele, de mindig többe fog kerülni annál, amennyit rá szeretnél költeni. Jó szórakozás, szerintem megéri, csak azért írom, mert rengeteg csalódott emberrel találkozom, akik jobban jártak volna, ha előtte tájékozódnak és utána döntenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!