Miért nincs semmi a mogyoróban?
Ezt találtam róla:
A mogyoró termesztése:
A mogyoró természeténél fogva tövétől ágas, 2-5 m magas bokrot fejleszt. Az anyatő körül folyamatosan új sarjak jelennek meg. Levelei jóval a virágzás után fakadnak ki. Egylaki növény, vagyis ugyanazon a növényen, sőt ugyanazon az ágon jelennek meg a virágai, amelyek azonban egyivarúak; a hímvirágokat magukba foglaló hengeres barkák már augusztusban előtűnnek, de csak január-februárban nyílnak ki, és borítják virágporfelhőbe a környezetüket. A nővirágok a vesszők hosszában jelennek meg; némileg hasonlóak a rügyekhez, de csúcsukból kárminpiros színű bibepamacs nyúlik ki. A nővirágok előbb, a barkák később nyílnak ki, ami bizonyos fokú védelmet nyújt az önbeporzás ellen, de a kertész számára gondot okoz: egy bokor, nem bokor, legalább két-három, különböző fajtájú mogyoró-bokrot kell a kertbe ültetni, ha termést is kívánunk szüretelni róluk.
A mogyoróbokor jól tűri a hideget, Csupán a kora tavaszi hirtelen hőcsökkenések szokták a barkák elfagyását okozni. Fénykedvelő növény, árnyékban nem hoz gyümölcsöt, de a közvetlen napsugárzást csak mértékkel kedveli. Ezért a déli fekvések nem valók neki, de szereti az északkeleti és északnyugati lejtőket. Az erős szelek a hajtásokat és a terméseket is letördelik.
Nem igénytelen növény, legjobban a jó vízgazdálkodású, tápanyagokkal jól ellátott talajokon érzi magát. Vastag termőrétegre nincs szüksége, mert sekélyen gyökerezik. Éppen ezért rászorul azonban a nyári öntözésre.
Általában ivaros úton szaporítják. Akinek van már termő mogyoróbokra, az saját maga is minden nehézség nélkül előállíthat új növényeket. Erre a legjobb módszer a tősarjak leválasztása és a porbujtás. Mindkét módon egy év alatt kiültetésre alkalmas szaporítóanyagot lehet előállítani. Szokták a mogyorót a saját alanyára oltani is, ha azonban a sarj vagy a bujtás biztos helyről, bőven termő anyafáról származik, akkor erre nincs szükség, hiszen a vegetatív úton előállított növények minden tekintetben öröklik az anyanövények tulajdonságait.
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a mogyoróbokornak elég nagy a térigénye. Ezért - ha termést is várunk tőle -legalább 4, de inkább 5 m-re kell a bokrokat egymástól ültetni. Az ősszel vagy tavasszal ültetett csemetéket 20 cm magasságban vissza kell vágni, hogy elágazzanak. Később az elöregedett, vastag ágakat kell fokozatosan ritkítani.
A mogyoróbokor trágyaigényes növény. Komposzttal, istállótrágyával évenként szórjuk meg a környékét, és ősszel ássuk fel a talaját.
Sajnos a mogyoróbokrok nem teremnek minden ében egyformán. Nálunk tavaly gyönyörűen zölldeltek sok volt a mogyoró, idén meg éppen csak vegetálnak, talán egy tálka termés ha összegyűlt az 5 bokorról.
Tavasszal trágyázd meg a bokraidat, és locsolni is kell.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!