Milyen körtefám van?
Van egy rossz hírem: nem tudom megmondani, milyen körtefád van. Viszont pár általános észrevételt megemlítenék.
A fák úgy általában évente szoktak virágozni, és termést hozni. Ha nem így történik, akkor valami közbejött. A virágot elverheti az eső, a szeles, hideg idő tönkreteheti a termést, és megakadályozhatja, hogy a rovarok beporozzák.
Ha sok rovar van, akkor annak lehet káros hatása a termésre. Ha csak a fél fa hozott termést, és ez rendszeresen előfordul, akkor arra gondolnék, hogy a nemesítéskor, oltáskor az alanyra oltott nemes növény két különböző fajtából való volt, de elképzelhető, hogy vad alanyra oltották, és a vad alany hajtásait nem vágták vissza, vagy később, már kifejlett korában a nemes részt túlságosan visszavágták, ifjítani akarták.
Az ugyanabból a fajtából való hatalmas, idős, de terméketlen fáról azt gondolnám, hogy a nemes fa, amit a vad alanyra oltottak csemete korában, már a végét járja. A két különböző fafaj egyszerűen nem ugyanolyan hosszú életciklusú. Erre utal az, hogy nagyon alacsonyan vannak már csak fiatal hajtásai, mert a vad alany hoz már csak új hajtásokat, a nemes gyümölcsöt hozó korona elpusztulófélben van.
Tenni ez ellen nem lehet semmit. A rovar kártevők ellen, gombásodás ellen lehet még védekezni, a beporzást lehet segíteni a közelben elhelyezett méhkaptárakkal, de a természet erőitől már sokkal nehezebb védeni a fát.
Javaslom, hogy faiskolákban nézz körül egy csemete után, mert ha később is gyümölcsöt akarsz szüretelni, akkor ki kell vágni, és másikat kell ültetni a helyére.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!