Mikor kell elvetni a magot?
Szóval van 2 gyümölcsfánk, ami sajnos nagyon a végét járja. Idén már csak 2-3 szem termés volt rajta. (Barackról és szilváról van szó)
Ha azt a pár magot eltennénk pl egy nagyobb virágládába vagy valami hasonló nagyobb helyre, akkor megeredne magról?
Vagy inkább szabad földbe?
ÉS mikor kell elültetni? Ősszel, tavasszal?
Köszönöm előre is a válaszokat :)
Szerintem így ősszel is lehet ültetni, csak szobában kell tartani, de szabad földbe tavasszal érdemes.
Szerintem virágládában a szobában tavaszig megnő, utána ki lehet ültetni és nagy eséllyel megmarad.
A második hozzászólást tudatlan írta, jó eséllyel lesz az anyanövényekre hasonlító magoncod, én már sokszor szaporítottam így.
(itt a hátrány nem a "silányabb" gyümölcs, hanem az, hogy később fordul termőre, mintha egy "kész" fácskára oltanál/szemeznél belőlük.)
Vesd el most, tavaszig "felejtsd el". Ha szerencséd van akkor jövőre kihajtanak.
Egy kis "kötekedés" a kertészmérnöknek :D
Akkor ha a gyümölcs leesik a fáról és következő évben a fa tövében csomó kis hajtás bújik elő, akkor az vajon nem a magról van? :D
A kertészmérnök aszongya vegyél oltott fát.
(azon csodálkozom, hogy nem írta ki az elérhetőségét)
7-es válaszoló, nem értem, mi ez a rosszindulat. Nem gyümölcsfákkal foglalkozom elsősorban, hanem örökzöldekkel, gyümölcsfát csak saját célra szoktam oltani. Hogy fingod sincs a genetikához (nézz utána, mit jelent az, hogy heterozigóta), az nem az én hibám. Menj be bármelyik kertészethez, vagy nézz körül az interneten, sehol, de SEHOL nem fognak magonc gyümölcsfát árulni, csak és kizárólag oltottat (kivételek ez alól az egzóta növények, a dió, a szelídgesztenye, esetleg a mandula, ezekből magoncot is forgalmaznak). Mit gondolsz, miért nem magról szaporítják? Hiszen az sokkal egyszerűbb, mint az oltás! Na?
A válaszadónak pedig szíve joga azt tenni, amit szeretne. Nem kizárt, hogy nem lesz rossz termés rajta, de hogy nem olyan lesz, mint ami az anyanövényen volt, az biztos. Majd 5-6 év múlva kiderül, hogy mi lesz belőle. Ha oltva lenne, 2-3 év múlva biztosan olyan termés lenne, ami az anyanövényen is volt.
Nyugi, tudom mi az a genetika. Agrármérnökként végeztem, de a dísznövény-szaporításból élek.
Annak az esélye, hogy az anyanövényhez nagyon hasonló utód legyen, több mint 50% (gyakorlatban kb 80-90%-ot tapasztaltam gyümölcstermőknél, ha "régi" fajtáról van szó, akkor még valószínűbb a magonc hasonlatossága az anyanövényéhez).
Magról szaporított növény: nem 100%, hogy örökli az anya tulajdonságait, később fordul termőre, DE ennél egyszerűbb szaporítási mód nem létezik, és ha mégsem tetszene a magonc valamely tulajdonsága, akkor még mindig lehet alanynak felhasználni.
Ha elvetsz 2-3 szem magot, akkor jó eséllyel lesz az új növények között olyan amilyet akarsz (már ha mind kicsírázik és megéri a termőkort).
Oltással szemzéssel (ha megered) akkor is eltérhet az oltvány tulajdonsága a régi kedvelt növényekétől (növekedés, talajigény).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!