Hogyan kezdjek neki a levendula ültetésnek?
Sziasztok!
Rendeltem teszveszről levendula magokat, a kérdésem az lenne hogy tényleg elég hogyha a magokat beledugom a földbe és csak néha öntözöm?
Illetve hogy elég-e neki az a föld ami a kertünkbe van, esetleg keverjek hozzá egy kis homokot?
Teljesen szűz vagyok a kertészkedésben, úgyhogy köszönöm a válaszokat!
Levendula szaporítása:
A levendulát szaporítani lehet magról, melyet késő ősszel kell a szabadföldbe, cserépbe, melegágyba elültetni, majd tavasszal palántázni, míg addig erősödik, hogy ki lehet ültetni. Ez eltarthat egy, de inkább két évig is. Egyetlen levendulamagból fejlődik ki végül több év alatt a levendulabokor. Tőosztással is szaporítható.
A szabadgyökerű levendulapalánta kora tavasszal vagy késő ősszel ültethető, míg a konténeres levendulapalánta fagymentes időben bármikor.
Vigyázat! Tapasztalataim szerint az import és nem szabadban teleltetett, vagyis üvegházi levendulapalánták rendkívül érzékenyek a téli fagyokra, kevésbé ellenállók az időjárás változásaira! Az általam nevelt levendulapalánták a szabad ég alatt nevelkednek télen-nyáron, így büszkén írhatom, hogy csak pozitív visszajelzéseket kaptam eddig, pedig lassan az ország minden csücskébe került egy-egy tő levendula tőlem.
Levendula ültetés:
Napos és meleg helyre kell ültetni a levendulát, különösebb talajigénye nincsen, szereti a meszes, agyagos, tápanyagokban szegény földet, szárazságtűrő. A legfontosabb a sok napfény. Évelő növény, télre megáll a növekedésben, tavasszal pedig frissen hajtja zöld hajtásait. A bokrosodás elősegítésére virágzás után vágjuk vissza a bokrot a felére-kétharmadára. A levendulabokor így időről időre megújul és jelentős mennyiségű levendulavirágot fog hozni minden évben. Az ültetési távolság attól függ, mit szeretnénk. Ha szegélyt vagy sövényt szeretnénk kialakítani, akkor a tövek közti távolság 50 cm vagy ennél kisebb is lehet, ha nagy kerek bokrokat szeretnénk, akkor 80 cm-re vagy akár nagyobb távolságra is ültethetjük.
Levendula gondozása:
A levendula különösebb gondozást nem igényel, szárazságtűrő, kártevői nincsenek. Évente virágzás után felére-kétharmadára visszametszve folyamatosan megújul a levendulabokor. Virágát friss felhasználásra és szárításra a virágzás közepén vágjuk le, olajlepárlásra a virágzás vége felé arassunk. Ha időben arattunk nyáron, ősszel egy másodvirágzásra is számíthatunk. Semmilyen permetezésre nincs szükség.
Egyébként meg:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!