Melyik a jobb? Műtrágya vagy szerves trágya, vagy mindegy?
Nem teljesen mindegy.
A szerves trágyában a hatóanyag kb. meghatározhatatlan. Viszont tartalmaz olyan mikroelemeket, amiket egy sima pétisó pl. nem.
Műtrágyában is van olyan, amiben van más is, mint NPK, de az drága (pl. Volldünger).
Nincs olyan, hogy a műtrágya rossz, a szervestrágya meg jó. Mindkettővel tudsz nagy kárt csinálni.
A műtrágyát egyszerűbb kezelni, igaz, baromi drága ebben a kiszerelésben. Könnyű túladagolni, egyoldalúan alkalmazni. Csak nagyon kevésben vannak mikroelemek, amire a növényeknek ugyanúgy szüksége van. Amígy laborban be nem vizsgáltatod a talajt, addig igazából legfeljebb sejtheted, hogy mit lehetne pótolni, de a pontos mennyiséggel akkor sem leszel tisztában, erre csak a talajvizsgálati jegyzőkönyv alapján tudnál mondani valamit. A műtrágyának soha nem lesz kedvező hatása a talajszerkezetre.
A szervestrágya, elsősorban az állati trágyák tápanyagtartalma elég jól meghatározható. Hülyeség, amit a korábbi válaszoló írt (hogy nem tudni, miből mennyi van benne), mégpedig azért hülyeség, mert ha nem vizsgáltatod meg a talajodat, akkor kb. tökmindegy, hogy mit szórsz ki rá.
A szervestrágyának nagyon kedvező a hatása a talajszerkezetre és a talajéletre. A friss trágya viszont (amiben sok a szalma) viszont akár még nitrogént is von el a talajtól, amikor a sok cellulózt (a szalmát) bontani kezdik a mikroorgaznizmusok a talajban. Tehát nem mindegy, hogy milyen a trágyád.
Az érett istállótrágya a legjobb (marha, marha+ló a legkedveltebb, a baromfi könnyen kiégeti a talajt, a sertéstrágyában pedig általában nincs elég alomanyag, emellett ez utóbbiak sokkal bűzösebbek is, ami a házikertről lévén szó, komoly szempont).
Amíg a műtrágya akár be is modódik a csapadékkal, a szervestrágyát bizony alá kell forgatni, ez rotakapa nélkül azért macerás, mert a kert felásását jelenti. Amilyen száraz most a talaj országszerte, rotakapával is kihívás (hacsak nem rotáltad fel még az ősszel).
A szervestrágya után készülj arra, hogy a területed sokkal erősebben fog gyomosodni. Ez mindenképpen intenzíbben gyomírtást követel majd (akár vegyszerrel, akár kapával).
A szervestrágya kijuttatási ideje általában ősszel jön el, idő kell neki, amíg kedvező hatását kifejti - igaz, még a második-harmadik évben is számolhatsz felszabaduló tápanyaggal. Természetesen mindenféle mikro és makroelemet is tartalmaz.
Köszönöm szépen a kimerítő válaszokat, most már tisztábban látom ezt a kérdést.
Ha a műtrágyánál maradnék ebben az évben, és ősszel adnék szerves trágyát a földnek, ahogy az egyik hozzászóló írta, akkor ez jó lehet?:
Úgy látom, hogy ebben van többféle tápanyag, és adagolási útmutató is van hozzá.
Ez nem az, amit én vettem. Ez Volldünger BLAU. Nem is tudtam, hogy van ilyen:)
Ezt viszont kertekhez, fűre, virágra ajánlják. A tápanyag tartalma emiatt biztosan sokkal kisebb, mint a normál Volldüngernek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!