Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogy lehet egy idős rózsát...

Hogy lehet egy idős rózsát arra késztetni, hogy a tövéből új hajtásokat hozzon?

Figyelt kérdés

Szerintem 30 éves biztosan megvan. Régen bokrosabb volt, de lassan elhaltak ágak, és most már csak két fő ág indul ki a tőből. Az egyik már eléggé betegesnek néz ki, biztos nem fog virágot hozni. Csak 1 fő ág van (szakszót nem tudok, remélem érthető így is), ez szépen és többször virágzott tavaly. De mi lesz, ha ez is kihal...

Jó lenne, ha addigra hozna új hajtásokat a tövéből kiindulva, úgy, mint a másikszínű rózsa. De magától nem teszi. Mit tegyek vele? Nem szeretném ha elpusztulna, kötődöm hozzá.


Van rá valami módszer?

Olyat hallottam már, hogy a tövénél beoltják, de nem vagyok kertész, ehhez nem értek, továbbá nem másik fajtává szeretném alakítani, hanem azt szeretném, ha ugyanez a virág újulna meg.

Ha éles pengével belevágok a tőnél, akkor ott keletkezne új hajtás, vagy ez hülyeség és csak még előbb kipusztulna?


Segítsetek!

Köszi!



2012. febr. 20. 09:45
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Be ne vágd a tövét. A rózsa nem sebekből hajt ki, hanem rügyekből.


Sajnos én sem vagyok profi, de én a rózsáimnál úgy érem el, hogy sokat virágozzanak, hogy elvirágzás után (vagy még, amikor virágzik) visszametszem. Úgy kell visszametszeni, hogy a metszés alatt kb. fél cm-rel legyen egy rügy. Ez a rügy fog aztán kihajtani. Érdemes alaposan visszametszeni, hogy egy vastagabb rész kezdjen el rügyezni. És úgy érdemes visszametszeni, hogy a rügy kifelé álljon és nem egymásba forduljanak az ágak.


Lehet, hogy ha alaposan visszametszenéd, akkor megifjulna. De várd meg más, hozzáértőbb válaszát is.


Ezenkívül lehet, hogy több gondoskodást kellene kapnia annak a rózsának. Télre be szoktad fedni a tövét földdel, hogy ne fagyjon el? Tavasszal megmetszed? Adtál neki valaha is egy kis káliműtrágyát?


A tövénél beoltást általában úgy szokták csinálni, hogy vadrózsát ültetnek, majd annak a tövébe oltják be a nemes rózsát. Ez a kombó sokáig életképes, mert a vadrózsának strapabíró gyökere van. Nemes rózsa gyökerébe beoltani nem annyira érdemes. Meg, ahogy írtad, az már egy másik rózsa lesz.

2012. febr. 20. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Nem vágom be csak úgy, ezért kérdezek inkább! :-)

A metszés az rendben van, azt úgy érzem jól szoktam csinálni, mert szépen virágzik. De épp ez van, hogy most már félek előre a most tavaszi metszéstől, mert amiatt, hogy már a tőből csak 2 főág vagy főtörzs (hihi) van meg, amiből az egyik már beteges és valószínű teljesen ki kell metszeni lent.... szóval csak 1 marad, ami persze fentebb elágazik (ezért is szokott sok virágot hozni még). Na és félek, hogyha ezt nagyon visszametszem, és esetleg utána már nem fog úgy elágazni, akkor elég gyér lesz... Ezért ezelőtt jó lenne, ha jönne egy teljesen új hajtás vagy szár vagy hogy hívjam, lent a tőből.


??? Erre valamiféle remény lehet??? Aki tudja... :-)

2012. febr. 20. 18:59
 3/16 anonim válasza:
Szerintem metszd vissza bátran a legalsó 1-2 egészséges rügyig! Ha nem érte fagykár a tövet, ki kell hajtania! Biztos ami biztos, tavasszal a levágott vesszőket éles késsel vágd kb. 50cm hosszú darabokra, ültesd el úgy őket, hogy 1-2 rügy látszódjon ki a földből és tegyél rá egy befőttesüveget! Ha rendszeresen nedvesen tartod a földet, és az ültetésnél használsz egy kis gyökereztetőhormont, mindegyik ki fog hajtani, és következő évben már lehet, hogy virágozni is fog! A szine pedig ugyan olyan lesz, mint amelyikről a vesszőt vágtad!
2012. febr. 20. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Nyáron amikor szépen kihajtott a rózsád, csinálj egy vagy két bujtást valameyik egészséges hajtásából. Ne az oltás alatti "vadhajtásból" hanem a nemes részéből!

Hajtsd le a kiválasztott hajtást és egy hurkot hajtva ásd be a földbe 10-15 cm mélyen. Egy karóhoz kötve segíthetsz neki lent maradni és egyenesen állni. A következő évben leválaszthatod az anyanövényről mert addigra rendesen kigyökerezik és lesz új rózsád!

Utána megpróbálhatod fiatalítani a régi tövet amihez teljesen vizzsa kell vágni, és ha minden jól megy akkor az alvó rügyek életre kelnek és kihajtanak. No persze a bőséges trágyázás se árt neki.

2012. febr. 20. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Bujtásra még nem gondoltam. Vagyis de, a futórózsánál, de az most nem lényeges.

Sajnos ennél a kis kedvenc hagyományos rózsámnál nem tudom ezt alkalmazni, mert eléggé magas és vastag már a szár alja, és olyan magasságból kinövő friss hajtások ha le is érnének, letörnének. Hacsak nem teszek mellé egy emelvényt és valami mély ládába bujtatom! Ezen még gondolkodom, köszi!

2012. febr. 21. 10:11
 6/16 A kérdező kommentje:

A befőttes módszert már alkalmazom. Pontosabban próbálgatom, most másodszor.


Taval ytavasszal csináltam, csak mikor egyszer levettem a búrát, a kutyám átgázolt rajta...


Ősszel csináltam egy kutyabiztos helyet, és az utolsó elvirágzott vesszőkből vágtam le, és dugtam a földbe. Többet is egy üveg alá, hátha legalább egy megfogja.

Na most ezek a nagy mínuszok nem tudom mennyire ölték meg őket. Húztam köré földet, csak a felső része látszik ki, általában párás belül. Nem tudom lesz-e valami belőle.

Még az a baj, hogy ilyen gyökereztetőhormont nem használtam. Ha nem sikerül akkor legközelebbre beszerzek, mert úgy látom a régi rózsatő megdúsítására a tövéből kiindulva nincs mód. :( Addig meg egyszerűen nem merem túlzottan visszametszeni a mostanit... :)

2012. febr. 21. 10:31
 7/16 A kérdező kommentje:

Ja, még azt nem tudom, hogy ennél a befőttes módszernél mennyi ideig kell letakarva hagyni?

Tavasszal, ha locsolgatom, akkor rögtön tegyem vissza rá, vagy egy időt legyen szabadon? És ez milyen napszakban történjen?

2012. febr. 21. 10:35
 8/16 anonim válasza:

A befőttes módszert mindenképp tavasszal próbáld ki!!!

Az ősszel szedett vesszők csak akkor hajtanak ki tavasszal, ha hűvös, hagymentes helyen "vermeled" el őket, példáúl homokba temetve.A tél folyamán biztos hogy elfagytak! A tavaszi ültetésnél pedig az üveget akkor vedd le, ha az új hajtások elérték legalább az öt centit. Sok sikert!

2012. febr. 21. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim válasza:
Ja még annyit,hogy nincs jelentősége hogy melyik napszakban locsolod, az üveget pedig mindig tedd vissza, míg kellően be nem gyökeresedik a tő.
2012. febr. 21. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Hát most jól elcsüggesztettél, hogy biztosan elfagyott a második befőttes próbálkozásom is. :)) Kutyabiztos a hely, de nem fagybiztos, ez van.

Sebaj, nézzük a pozitív oldalát. Legalább tavasszal már nem fogok búslakodni, ha meglátom, hogy tényleg elfagytak.

Akkor viszont beszerzek gyökereztetőhormont, hogy eztán már biztosra menjek! :-) Azt hol árulják? Drága? Na majd kiguglizom.


Írtad, hogy 50 centis darabokra vágni... Így a nagyrésze a talajban van. Van ennek a talaj alatti hossznak jelentősége? A gyökerek csak a legalján, a metszésnél képződnek, nem? Vagy a föld alatti rügyek is gyökeresednek???

2012. febr. 22. 00:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!