Kezdőoldal » Otthon » Kert » Lehet kapni olyan vetömagot,...

Lehet kapni olyan vetömagot, ami nem genmanipulalt, konzarvaloanyagmentes. Stb tehat valoban bio növenyböl szarmazik? Hol?

Figyelt kérdés

2012. jan. 23. 16:24
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A feltételeinek megfelelőt biztos nem fog találni. Legfeljebb a csíráztatáshoz kiszerelt magvak nem tartalmaznak vegyszert, de kizárt, hogy a "szülő"növényt ne kezelték volna életében valamilyen vegyszerrel. A kiskertben felhasznált vetőmagvak mind valamilyen vegyi anyaggal csávázva vannak (és nem konzerválva). A génkezelést meg a magyar termelőtől származó, magyar engedélyszámú magnál kizártnak tartom.


Ha tényleg biot akar valószínűleg meg kell termelnie.

2012. jan. 24. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a valaszt!

Elvi kerdes egyelöre, hogyha bio növenyböl termelünk, mi a garancia, hogy annak a magja egykor bio volt?

Azert merült fel bennem a kerdes, mert valamikor, a nagyszüleim idejeben meg nem vettek vetömagokat, ök ugy termeltek meg, az meg tuti "tiszta" volt. De azota... ha majd eljutok addig, hogy kiskertem lesz es zöldsegeket termeszthetek, lehet-e majd ilyent kapni?

Anyosomnak a hatalmas, zöld-sarga-piros (valoszinüleg genmanipulalt) paprikak magjat kell felretennem, ö azt veti el. (Biztosan tudja, melyikre gondolok, 3 db különbözö paprika egy csomagolasban kaphato a multiknal.)

2012. jan. 25. 08:42
 3/8 anonim ***** válasza:

A Californiainak nevezett ilyenkor többnyire az Észak-Afrikai térségből származó mezőgazdasági hulladéknál nem a géntechnológia a veszély, hanem az átláthatatlan termesztési technológia, és a ész nélküli vegyszerfelhasználás. Ezek magját felesleges felfogni, mint majd' az összes F1 hibridét, mert általában nem alkalmasak továbbszaporításra. Itt jegyezném meg, hogy a hibrid keresztezést jelent, ez természetes nemesítés, és nem egyenlő az rossz értelemben vett génmanipulációval. Ahogy előzőleg is írtam a magyar nemesítésű és termesztésű fémzárolt magvakban megbízhat, a csávázásukhoz használt szerek, már csak a mennyiségük miatt sem lehetnek veszélyesek (és nem elhanyagolandó a kelésvédő hatásuk sem).


Ha már elvi kérdés. A bio mitől bio. Kihatással lehetnek e az ősökön alkalmazott eljárások az utódokon, hisz az evolúció is egyfajta természetes génmanipuláció. Mert szerintem ez esetben mindig az adott növényt kell vizsgálni, és annak környezettudatos termesztését. Ettől lesz bio, és nem attól, hogy az ősének magvát tartalmazó almát Éva szakította le az almafáról...

2012. jan. 25. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a valaszokat, amikböl valoban nagyon hasznos informaciokhoz jutottam :)
2012. jan. 25. 11:37
 5/8 Vacso válasza:
Nem hinném, hogy Magyar magok génmanipulátak lennének (saját vélemény persze lehet nincs igazam). Szerintem sokkal fontosabb a föld amibe elülteted, ha tényleg jó minőségű élelmet akarsz. Manapság egyre több kertesháznál látom, hogy még régifajta (nem vízzáró) a kerthez közel lévő pöcékbe hihetetlen mennyiségű vegyszert engednek bele (kezdve a lefolyótisztítóktól, a felmosóvízen, a mosogép mosószeres vízén át szinte mindent).
2012. jan. 30. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

A kaliforniai paprika nem lenne alkalmas tovabbszaporitasra?

Elvittük a magokat anyosomeknak. Ferjemnek elötte mondtam, es szerinte tevedek, mert allitolag anyosom minden even vet el a vett kaliforniaia magokbol is, mivel jok lesznek. Aposomtol meglerdeztem, lesz-e belöle valami, szo szerint ezt valaszolta: "Hogyne! Meg csak ebböl! Sokkal többet er, mint barmelyik keszen kaphato vetömag!"

Nekem meg nincs kertem, es nem probaltam. Minden even veszünk neki magyar vetömagokat is, a normal hosszukas paprikat is, hiszen kapunk töle a kertböl, es szerintük a vett kaliforniaibol kiszedett magok jobbak?!

2012. jan. 30. 17:40
 7/8 anonim ***** válasza:

Minden általad leírt feltételnek megfelelnek a Növényi Diverzitás Központból igényelhető, kereskedelmi forgalomban nem kapható magok.

Én idén igényeltem tőlük, a www.nodik.hu oldalon teheted ezt meg, következő szezonban legközelebb. Kirakják az oldalukra a tájfajták listáját amelyekből lehet igényelni. Személyenként 10 db botanikai mintát lehet igényelni. Lehet 10 adag egy adott fajtából, vagy 10 különböző fajta... Ezeket már kereskedelemben nem lehet kapni. Küldenek egy megállapodást és termesztési adatlapot, a termesztési folyamat naplózására(amit majd év végéig vissza kell küldeni kitöltve). Aláírod visszaküldöd a megállapodást, és jönnek a magok/vegetatív szaporítóanyag. Az adott évben el kell ültetni. És természetesen a magfogás a lényeg, hogy az adott fajtát fenn tudjad tartani.

A génmanipulációval kapcsolatban: osztrák és magyar vetőmagok megbízhatóak, ezekből érdemes keresni a bio változatot. Azonban én igyekszem kerülni a román származású/vonatkozású magokat, ugyanis Romániát génmanipulált növényekkel szennyezték és emiatt feloldották a GMO-mentességet. Nem mintha nem tennének meg mindent a normális magcégek a GMO-mentesség érdekében, de ha egyszer már fennáll a szennyezés, növekszik a génmanipulált növények által való megtermékenyülés esélye.

2013. ápr. 6. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm valaszodat!
2013. ápr. 6. 20:09

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!