Kezdőoldal » Otthon » Kert » A málnának milyen távol kell...

A málnának milyen távol kell lennie a szomszéd ház hátától, illettve a gyümölcsfának?

Figyelt kérdés
úgy hallottam hogy, mivel a málna terebélyesedik, kúszik annak 2m a minimum, de jó lenne, ha valaki tudna pontos adatot mondani.
2011. dec. 23. 12:38
 1/3 anonim ***** válasza:

Úgy emlékszem nincsenek kifejezett védőtávolságok. A PTK-ban annyi van leírva, hogy az átlógó ágakról a termést (ha a tulajdonos nem tart rá igényt) a szomszég összegyűjtheti, és az átlógó ágak levágására a tulajdonost felszólíthatja. Ha viszont az átlógó ágak a szomszéd házat károsítják, akkor már komolyabb pereskedésnek nézhetsz elébe, ezért érdemes tájékozódni, hogy az adott gyümölcsfa mekkorára nőhet meg, és ennek ismeretében elültetni a telekhatártól megfelelő távolságot tartva! Pl. egy átlagos almafa 6m magasra nő, a korona átmérője kb. 8 méter, így ezt illik legalább 4m-re ültetni a telekhatártól.

Néhány méret (szélesség/magasság méterben):

Cseresznye, meggy: 8/8

Dió, gesztenye: 10/10

Kajszi, körte: 7/7

Őszibarack: 5/3


A málnával pedig az a gond, hogy terjed mint a pestis! Ha nincs mély kerítésalap, akkor benő a szomszédnál is mindent, és szinte kiirthatatlan! A málnát jobb ha megkérdezed a szomszédtól, hogy akar-e vele foglalkozni a későbbiekben!

:)

2011. dec. 24. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az erről szóló törvényt vagy 15 éve eltörölték, de nagyon sok önkormányzat átvette az adatokat a helyi rendeletek közé. Erről a jegyző tud konkrétumot mondani.


Ezek voltak a törvényben:

- Gyep, virág, szamóca, hagyma, stb. 0,50 m

- 1 m-nél magasabbra nem növő cserje, bokor 1,50 m

- Szőlő, 2 m-nél magasabbra nem növő cserje, bokor, sövény, díszfa 2,00 m

- 3 m-nél magasabbra nem növő minden egyéb bokor és díszfa 2,50 m

- 4 m-nél magasabbra nem növő, nem terebélyes díszfa 3,50 m

- Alacsony növésű gyümölcsfa, 4 m-nél magasabbra növő, terebélyes díszfa 5,00 m

- Cseresznyefa, továbbá az előzőekben fel nem sorolt gyümölcsfa, valamint nyár, fűz, akác, fenyő 7,00 m

- Dió és gesztenyefa 8,00 m


Ha nem kerítésről, hanem házfalról van szó, akkor málnánál elég a 2 méter, de ami sarj a ház felé megy, azt rögtön vágd ki.

Minden szabály ellenére ültetheted közelebb is a növényeket, nem fog kimenni hozzád a belügyminiszter, de előtte kérdezd meg a szomszédodat, mit szól hozzá, ha oda ülteted, nem érdemes összeveszni a szomszéddal, pláne pereskedni.

2011. dec. 25. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Én fát messzebbre ültetnék a szomszéd házától (legalább 3-4 méterre). A málna igaz, hogy nagyon gyorsan szaporodik, de semmiből sem tart visszavagdosni, vagy kiszedegetni a nem kívánt töveket. Én tujákat ültettem a szomszéd háza mellé (hogy ne lássanak át a teraszukról a mi kertünkbe). Olyan fél méterre ültettem őket a háztól. Nálunk ez van jogszabályban, hogy kisebb bokrot, tuját, fél méterre. Ennyi, semmi mást nem találtam.

:) A málnát ültesd nyugodtan.. nekem is van, és nincs vele semmi probléma. :)

2012. febr. 1. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!