Szaporításnál a levágott kaktuszt miért kell szárítani, és megvárni, amíg a seb beszárad? Nem onnan nőnek ki majd az új gyökerek?
Az oldalhajtás képzésére hajlamos fajoknál a sarj gyakran már az anyanövényen gyökereket fejleszt. Ezek sokszor letörnek, leesnek és begyökeresedve új növényt adnak. Ilyen módon képeznek oldalhajtásokat, amelyek könnyen leválaszthatók, egyes Lobivia, Mammillaria, Echinopsis, vagy egyéb fajok. A sarjak szedésére a legalkalmasabb a növekedési szakasz, márciustól szeptemberig. Tiszta éles késsel, borotvapengével, szikével vagy kicsi ollóval leválasztjuk a sarjakat úgy, hogy a sebfelület minél kisebb legyen a sarjon és az anyanövényen egyaránt. A sebfelület nyitott kapu a kártevők és a kórokozók számára ezért ajánlatos a sebet például gombaölő szerrel beporozni, és a lehető legrövidebb idő alatt beszárítani. A nagyobb kaktuszokról sarjnak elsősorban a fiatalabb hajtásokat szedjük le, mivel ezek könnyebben gyökeresednek meg, mint az idősebbek. Egyes kaktuszgyűjtők ajánlják a sarj vagy dugvány sebfelületének beporozását faszénporral, az én tapasztalatom az, hogy a porozás hatására gyorsan beszárad a seb, de a beszáradt réteg alatt, ha esetleg befertőződött, vagy beteg növényről származik a sarj (dugvány), a rothadás tovább folytatódik és nehezebben látható. Gyökereztetőhormon használatával, gyorsabban és dúsabb gyökérzet fejlődik. A vágási felületet szabad levegőn hagyjuk beszáradni (2-3 hét ), vagy megvárhatjuk amíg a gyökérrügyek megjelennek, ez utóbbi esetben fontos, hogy a sarj ne száradjon ki teljesen, túlzottan. A sarjakat a megszáradt vágási felülettel lefelé, függőlegesen egy edénybe helyezzük, amely gyökereztető közeget tartalmaz, például perlitet, mosott folyami homokot, vagy ezeknek bizonyos arányú keverékét tőzeggel, úgy hogy jó vízáteresztő képessége legyen de ugyanakkor elégséges nedvességet is megtartson a gyökerezendő sarj részére.
A termőhely meleg, de nem a tűző napon, világos és szellős levegős legyen. Fontos hogy gondoskodjunk a levegő páratartalmának a megőrzéséről, amivel nem csak a sarj kiszáradását előzzük meg hanem a jó minőségű gyökérzet fejlődését is elősegitjűk. Ha így járunk el, a szállitónyaláb-gyűrűjéből néhány hét múlva megjelennek az első gyökérkezdemények. Mikor a sarj meggyökeresedett, lassanként teljesen hozzászoktatjuk a naphoz, és a többi kaktuszhoz hasonlóan neveljük, ápoljuk.
Ismét egy idézet a fenti szövegből:
"A sebfelület nyitott kapu a kártevők és a kórokozók számára ezért ajánlatos a sebet például gombaölő szerrel beporozni, és a lehető legrövidebb idő alatt beszárítani."
Magyarán: mert elfertőződik a növény és elrothad.
A beszáradt résznél hoz majd gyökereket, csak így nem "eleven" a seb, nem fertőződik el. Persze a gyökereztető tőzeget, homokot nem árt talajfertőtlenítővel kezelni.
Sok sikert a szaporításhoz!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!