Kezdőoldal » Otthon » Kert » Növény szaporítás kérdés?

Növény szaporítás kérdés?

Figyelt kérdés

Szaporítás: a föld felszín alatt megtalálható rizómákkal lehet szaporítani, bár elég soká elhúzódhat amíg a kis növénykék életre kelnek. Lehetséges a hajtásvégekkel történő dugványozás is.


Ezt olvastam egy növény szaporításáról, de nem tudom, hogy mi az a dugványozás és mi az a rizóma?

Hogyan tudnék könnyebben és eredményesebben növényt szaporítani?


2011. jún. 6. 14:27
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Rizoma olyan föld alatti hajtás, ami (nagyjávól) viszszintesen fut a talaj alatt vagy a felszinen, és rajta újabb hajtások nönek. Ha az új hajtás fele akkora, mint a felnött növény, akkor a rizómát el lehet vágni, és a leválasztott részt új helyre ültetni.

A dugványozás annyit jelent, hogy a növényröl egy részt leválasztunk és kigyökereztetejük. Ennek több féle módja van: a hajtásvéggel történö dugványozás annyit jelent, hogy a hajtások végéröl legvágsz egy részt (ami nem lehet egész fiatal, de egész öreg sem) és azt vizbe, földbe téve és enyhén nedvesen tartva kigyökerezteted.


Ha leirod, hogy pontosan mit akarsz gyökereztetni, akkor részletesebben is le lehet irni, hogy mit és hogy kell csinálnod.

2011. jún. 6. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
A növény neve alocasia. Köszönöm a válaszod.
2011. jún. 7. 16:22
 3/11 A kérdező kommentje:
Ha ennél részletesebbet is tudsz erről a növényről , akkor írd le légy szíves, köszi.
2011. jún. 7. 17:19
 4/11 anonim ***** válasza:

Ezt elég nehéz szaporitani - de ha tartani tudod, akkor van esélyed. A legkönnyebb, ha a növényed mellé teszel egy cserepet megtöltve homokkal kevert földdel, és egy hajtásvéget belehúzol, és valamivel lehúzod a földbe (egy U alakra hajlitott vastagabb drót megfelel, ezt a földre fektetett szárrész felett benyomod a földbe, hogya fejtetön álló U két szára jobbra és balra mellette legyen), igy rögzitve van. Ha rendszeresen nedvesen (NEM vizesen) tartod a földet, akkor idövel - több hét, esetleg hónap is eltelhet - legyökerezik és utána le lehet vágni az eredeti növényröl (ezt nevezik anyanövénynek). Ha nem a tied a növény, akkor egy hajtásvéget le lehet vágni, vagy a cserépböl kiszedve óvatosan leválasztani egy részt - ha megtapogatod a földben lévö részt, akkor ott lehet egy szárszerü részt érezni, ezt kell átvágni és a levágott részt utána elültetni másik cserépbe. Ha csak hajtásvéget tudsz szerezni, akkor ugyanúgy homokoos földbe kell tenni, mint ahogy az elején irtam, és cserepstöl beleállitani egy nagyobb zacskóba, és a száját KICSIT összehúzni - nem szabad egészen bekötni. Naponta kicsit permetezi vizzel, és türelmesen várni, amig el kezd új leveleket huzni - akkor általában van már gyökere. Ekkor a zacskót elöször ki kell teljesen nyitni pár napra, majd fokozatosan egyre jobban lehúzni, hogy a növényke megszokja a szabad levegöt.


Sok sikert!

2011. jún. 7. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Értem, és köszönöm a segítséget.
2011. jún. 8. 16:42
 6/11 anonim ***** válasza:

HA még valamire kiváncsi vagy, irhatsz privátban is.


Sok sikert.

2011. jún. 8. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de egyenlőre nincs több kérdésem:)
2011. jún. 9. 13:50
 8/11 anonim ***** válasza:
Akkor rendben, az ajánlatom meg bármikor fennáll.
2011. jún. 9. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Ezt a műveletet az év bármely szakába el lehet végezni? Vagy csak tavasszal? Valahol azt olvastam, hogy ha a növény tönkre menne, akkor a gyökerét át kell ültetni egy másik cserépbe, és akkor majd újra megered. Ez mennyire lehet igaz? Köszönöm, hogy segítesz.
2011. jún. 12. 23:58
 10/11 anonim ***** válasza:

Szaporitani akkor lehet egy növényt, amikor növekedésben van - télen, amikor (a kevesebb fény, hüvösebb idö miatt) nyugalomban van, vagy legalább is lelassul, sokkal nehezebben gyökerezik. Ezért a tavasz - nyár eleje a legkedvezöbb idöpont.

A kérdésed másik része, hogy ha a növénynek baja van, akkor jó-e áttenni másik földbe, nem ennyire egyszerü.

Elöször is sok növény azért beteg, mert a gyökere rohad - ugyanis a növényeknek sokkal károsabb a túl SOK viz, mint a túl KEVÉS: ha vizhiánya van, akkor megöntözve észre jün, ha túl sokat kapott, akkor tönrement a gyökere és az egész növény elpusztul. Màsrészt az átültetés mindig stress a növényeknek, a gyökere minden esetben sérül, és át kell szokni egy másik cserépbe/földbe. Ezért csak akkor érdemes betegeskedö növényt átültetni, ha vagy a földje begombásodott, vagy túl vizes és nem tudod kiszáritani elég gyorsan, tehát csak akkor, ha semmi más megoldás nincs, és utolsól lehetöségként ezt is megpróbálod.

2011. jún. 13. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!