Miért kell összegereblyézni a faleveleket a földről?
Van aki nem szereti ha a levelek ott vannak a füvén, ennyi.
Anyósomék ilyenek, még a bokrok tövéből is kiszedik a leveleket, őket zavarja. Engem meg nem érdekel, a páromat sem, nálunk ott van a levél ahová esik, csak a járdát takarítjuk le. Nincs közte olyan levél ami ártana a talajnak.
A régi ok ami elfogadható és értelmes: a kártevők, betegségek miatt jobb összeszedni a leveleket és nem hagyni, hogy a szél vigye mindenhová. De ez manapság szerintem már nem lényeg, mert a kiskertekben amúgy is túl közel vannak egymáshoz a fák és átfertőződnek könnyedén. Ráadásul az avarban sok állat is áttelelne, a növények tövét is védené.
Sokszor az emberek csak csinálják amit láttak a szüleiktől vagy másoktól és az értelmén nem is gondolkodnak. De nagyon sokan csak nem szeretik ha a levelek belepik a kertet mert attól rendetlennek, elhanyagoltnak látják a kertjüket.
Egyrészt a rendezett kert miatt szedték össze régen a leveleket, de nem ez volt az elsődleges oka.
Azért égették el, nem pedig komposztálták, mert a komposzt az téli menedéket nyújt egyes kártevőknek ill. helyet ad kártevők lárváinak, amik télen a komposzt bomlása során keletkező hő miatt biztonságban vannak, nem fagynak el. Azért szedték össze ősszel a leveleket, mert egyrészt a fű képes tönkre menni alatta, nem csak a diófalevél alatt, másrészt ami fontosabb, a levelek takarják a talajt, ennél fogva fagyvédelmet nyújtanak a talaj legfelső rétegében is. A kártevők a talajban vannak, közvetlen a fák alatt találhatóak a földben pl. a cseresznyelégy lárvái. Ezzel elértünk oda is, hogy vajon mi a f.szért áshatták fel régen az öregek a fák töveit, unalomból? Kiforgatták a földből a kártevők lárváit. Szóval amikor kukacos lesz pl. a cseresznye, meggy, alma stb. azok nem a világ végéről kerültek be hozzád a kertedbe, hanem közvetlen a fád alól kerültek be annak gyümölcsébe (esetleg a szomszédtól, ezért is bosszantó az, ha a szomszéd trehány). Szóval az öregek nem csináltak feleslegesen hülyeségeket, nem voltak "okkultisták" 1. nekik is könnyebb lett volna a fák tövében hagyni a leveleket, 2. ha fel is szedik, mert kényesek a rendre, nekik is könnyebb lett volna azt egy kupacba hordani, nem foglalkozni még az égetéssel is.
Pár éve láttam youtube-on egy videót egy fiatal agrármérnökről, aki pont ebben a témában beszélt és elmondta, hogy a levél az tápanyagot ad a fáknak (ami igaz is), és jó és ha nem zavar, akkor hagyd ott, azt is elmondta, hogy a füge fa alatt is otthagyja a levelet, mert az védi azt a fagytól. No most diploma ide vagy oda, azt már nem tudta összerakni, ha fagyvédelmet nyújt a levél, akkor alatta a talajban lévő kártevőknek is fagyvédelmet nyújt ezzel.
A levél elégetése Magyarországon tiltva van, viszont a komposztot azt télen sűrűn forgatni kellene azért, hogy a kártevők ne tudjanak benne telelni, avagy ha nem akarod forgatni, akkor olyan sűrűn szőtt hálóban kellene tudni tartani, amin nem juthatnak át a kártevők. Egyébként amennyiben a gyümölcsfákat fű veszi körül és a füvet rendszeresen nyírod úgy, hogy a nyesedéket a talajon hagyod, akkor az bőven elég a fáknak, de aki komposztál, annak a tavaszt azzal kellene kezdenie, hogy a lebomlott komposztot (azt szitálva, átnézve, van-e benne lárva, pajor) visszajuttatja a fák tövéhez.
Konkrétan viták vannak arról, hogy ezekből a lárvákból kifejlődő cserebogár és rózsabogár az vajon mennyire kártevő, (no most én, így szerényen, agrármérnöki diploma nélkül annyit tudnék erre mondani, ami tapasztalatra alapul, hogy k.rvára!!!) tehát ilyen szinten megy a hülyeség, hogy bölcsészek szintjére süllyedtek az agrármérnökök. (elnézést a bölcsészektől!) Közben pedig évről-évre súlyosbodik a helyzet a kertekben, akár már az összes termést is képesek felzabálni egy fáról a cserebogarak, mert az baromira tévhit, hogy csak a leveleket eszik, mindenesetre kezdi a szezont a "vajon mennyire káros" rózsabogár, ami a virágokra jelent veszélyt, ezzel úgy kicsit a cserebogár ellen dolgozik, mert kevesebb termés lesz, de még egyelőre elégedettek, utána jön a cserebogár, ami a levelekkel nem éri be és szeretnek akár össze is dolgozni, nagyobb terméseket együtt is szívesen fogyasztják.
A dezinformálás célja, ami oktatási szinten is megy, az, hogy minél több kártevő legyen, azok szaporodjanak el, és ez pedig segíti a védekezéshez szükséges növényvédő szerek eladását. Illetve tolja afelé a kiskertek tulajdonosait, hogy ne foglalkozzanak termeléssel (saját célra se), egyszerűbb és olcsóbb, ha azt megveszik. Tehát lényegében a cél az, hogy a növény, gyümölcstermesztés az valamiféle "labortevékenység" legyen, ami nem megy bárkinek, de azért csak próbálkozzanak, az se baj, az is biznisz.
Ez ugyanolyan lobbi, mint a növényi alapú tejpótlók, a cukorpótlók például. Ott is olyan termékeket hoznak be a piacra, amire korábban semmi szükség nem volt, ezzel piacot nyitnak, hogy ez a piac növekedjen ahhoz, viszont kampány szükséges. Így fogy a tej és a tejpótló is, fogy a cukor és a cukorpótló is, ebben az esetben pedig több növényvédő szer fogy, megjelenhettek specifikusabb növényvédő szerek, oktatják is, hogy adott időszakban mit használj, vegyél ilyet is, olyat is, amolyant is.
Erre a hülyeségre nem szabad felülni (mármint nem a permetezés szükségességére)! Nem égethetsz (nyomós érv van ellene, fogadjuk el), OK, tartsd be, de szedd fel a leveleket, szedd akár össze egy kupacba, aztán zúzd be egy lombszívóval, hogy minél előbb elbomoljon, hálóban komposztálj és tavasszal szitáld át a komposztot, a pajornak meg nyomd ki a belét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!