Ha veszek egy gomba termesztő kitet, tudok termelni utána akármennyit anélkül, hogy új felszerelést vennék?
Ezek a kis egységek általában 1 termést adnak. Pár napig, hétig lesz rajta gomba aztán többet nem.
A gombák spórával szaporodnak, de te leszeded mielőtt olyan érett lenne, hogy elszórja a spóráit és újra kinőjön.
Azok a kis dobozok spórával beoltott termőföldet (valami fűrészporos keveréket) tartalmaznak. Elméletileg nőhetne rajta folyamatosan a gomba, de a valóságban ezek 1 termésre valók. Ha minden klappol akkor 2-3 főzésre valót tudsz leszedni róla, így megéri az árát, de csak mert frissen ott nőtt ki a lakásodban.
A gomba termesztése összetettebb dolog.
Nem egy termést adnak, hanem néhányat. Ha mindent jól csinálsz. De ez ritka. Általában az első a legnagyobb, utána a többi 2-3 már csökkenő. Ahogy a gomba elfogyasztja a táptalajt.
A gombafonalak át tudnak terjedni új táptalajra is, így tudod szaporítani. De ahhoz utána kell olvasni, hogy mi hogy megy, megfelelő felszereléssel rendelkezni, rászánni a sok munkát, és megfelelően tartani. Nem lehetetlen, hogy sikeres lesz az akció, de mindenképpen bizonytalan, mert az embereknek nem nagyon van tökéletes helyük erre a célra. Csiperkének szalmát szoktak kifőzni, azaz hőkezeléssel elpusztítani benne a penészgombák spóráit.
Több ismerősöm is volt már úgy, hogy letermett csiperke gombakomposztot szórt szét a kertjében trágyának (a közelben van ilyen cég), és a még életben lévő gombafonalak a kertben új telepet hoztak létre, és több évig teremtek.
Én laskát termeltem fatönkön. Amikor az első, amit boltban vett, átszövetett bútorcsappal beoltottam, már csökkent termést adott, akkor új tönköt ástam mellé úgy, hogy érintkezzenek, és a gomba átterjedt arra is. 3 évig termett ez is, akkorra fogyott el teljesen a faanyag. A gombaszúnyogokkal sajnos nem tudtam mit kezdeni, így az utolsó két évben már nem is volt használható gomba, mind kukacos lett.
Az a gond, hogy nem csak kalapos gombák vannak, hanem mindenfélék, gondolj a penészgombára, penicilinre. Ezek egymás riválisai, egymás elől eszik el a kaját. A gombatermesztésben fertőtlenítik a táptalajt beoltás előtt (elgalábbis valemennyire, pl. lótrágyánál hagyják, hogy érés közben felmelegedjen 70 fokra).
Ha a letermett gombáddal egy olyan terőhelyet akarsz átszövetni, amit nem fertőtlenítettél, akkor az előbb-utóbb "biodiverz" lesz, nem csak a neked kedves kalapos gomba él majd benne, hanem mindenféle.
A termesztésben ezért indítanak spóráról, majd ezzel a törzstenyészettel oltják be a sterilezett táptalajt.
De amúgy némi esély van a sikerre. Régebben, míg voltak nyulaink, apám kitalálta, hogy minek vacakolni a trágyadommbal, rögtön a földbe ásta a friss trágyát. Ettől pár év múlva elkezdett csiperkegombát teremni a föld. Nem nagy tömegben sajnos, csak köretnek volt jó, viszont sok éven keresztül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!