Veteményest minden nap öntözni kell?
Ha azt akarod fejlődjön is,ne csak vegetáljon akkor kell.
A víz ára sem jön ki többre,mint a jelenlegi zöldség árak.
Ez meg saját,tudod mit eszel.
Növénytől, helytől és időjárástól függ.
Mi naponta egyszer locsolunk, estefelé, nem a nagy melegben már. A szomszédunk napi 2-szer locsolja a palántákat (paprika, paradicsom meg tökfélék), a többit szintén egyszer.
Amikor esett az eső és nincs meleg, akkor meg elég volt 2-3 naponta locsolni. A ház mögötti félárnyékos részen akkor is elég volt 2 naponta, amikor a többi részen már naponta locsoltunk.
Ha csak a leveleket meg talaj tetejét nedvesíted meg egy kicsit, akkor naponta háromszor is lehet.
Ha rendesen öntözöl, akkor elég 3 naponta még ilyenkor is. (25 év piacra termelés tapasztalata.) Ha csak a felső 3 centi nedvesedik át, annak mérsékelt a haszna, mert ott nincsenek gyökerek. Az a jó öntözés, ahol 25-30 cm mélyre leszivárog a víz.
Én mondjuk csepegtetőszalagot használok, 10 cm lyukkiosztással mindenre, abból a víz szépen leszivárog a mélyebb rétegekbe a növény alatt. A sorközök meg szárazon maradnak, nem kel a gyom, ha nem esik. Harmadik előnye, hogy nem megy a hideg víz a forró levelekre, negyedik előny meg, hogy csak ráindítom meg a végén elzárom, nem kell felette állni, addig csinálok valami egyéb munkát. Ötödik előny, hogy nem tömörödik össze a talaj, mint árasztásnál v. vödrös öntözésnél.
7
Hát természetesen nem félórát engedem rá a vizet, hanem 1 órát nagy nyomással, vagy 2 órát kis nyomással. Lyukanként akár 1 liter víz is kimegy. Fél méteres sorközt számolva, ez m2-enként 20 liter, vagyis 20 mm csapadéknak felel meg. De mivel főleg a gyökerekhez megy, a sorközöknél meg felülre semmi nem jut, alulra is kevés, így legalább 25 mm csapadéknak felel meg. (Lehet persze, hogy nincs 1 l lyukanként, de 0,5-nél biztosan több.) Az öntözés inkább legyen ritkábban több, mert ha csak a felszín lesz nedves, ahol nincsenek gyökerek, akkor a munka (és a víz) fele részben pocsékba megy. Elpárolog.
Aki esőztetve öntöz, az m2-enként 3-5 litert szokott kiszórni, amivel 3-5 cm mélyen nedvesíti meg a talajt. De a felszín az csupa sár, és örül a lelke, hogy milyen jól megöntözte a növényeit. (Nálam meg a felszín 2/3-a porszáraz marad, mivel a vizet oda juttatom, ahová kell.)
A szőlőt természetesen ilyenkor még nem kell öntözni. Hajt, mint a veszedelem, a mélyebb rétegekben még bőven van víz, csak a vetemények gyökérszintje száraz. Majd ha ez az időjárás még kitart vagy 3 hétig, akkor elgondolkodom az öntözésen. Tavaly se öntöztem egyszer se, és szép nagy szemű fürtök teremtek, a piacon elkelt gyorsan.
Valami üres részen áss egy gödröt, ha gondolod, és meglátod, hogy lent még van bőven nedvesség. Nyilván már nem ragad, de nedves, és ez elég a növényeknek.
#8 Nem én csinálom, főleg a párom és ismeri a kertet, kapálja, ássa eleget, ő áll ott naponta locsolni, mi csak ha neki nincs rá ideje. Nem esőztetünk, slaggal a növények tövére engedjük a vizet, bőségesen. Ami nálad elegendő az máshol - nálunk - nem.
Ez a lényeg és ezt írtuk le többen, hogy mindig az adott helytől, talajtól, időjárástól és növénytől függ mennyire gyakran kell öntözni.
9
Na, hát ha slaggal öntözöd a növény tövéhez, úgy az Isten minden vize se elég. Ez a létező legrosszabb öntözési mód, elég amatőr hiba. A talaj összetömörödik, aztán kiszárad, a növény gyökerének egy része kihúzódik az őt körülvevő, napi szinten mozgó talajból, és a vizet nagyon rosszul hasznosítja. Így valóban rengeteg öntözésre van szükség, mert a kevés vizet nem tudja felvenni a tönkretett gyökerekkel, amik a levegőtlen földben károsodtak.
(Ezt nem csak olvastam, hanem én is tapasztaltam régen, hogy így öntözve a növények csak kókadnak, mert nem tudnak kellő mennyiségű vizet felvenni, hiába van a földben elég. Ezért nem is csinálom így.)
Abban amúgy igazad van, hogy nem mindenhol kell ugyanannyi víz. Pl. homokon tényleg kellhet sok, és a nem kellő mélységben forgatott, vagy ilyen zúdító öntözéssel tönkretett talajon is.
Ha nagyon nincs más megoldás, akkor még úgy lehet megoldani esetleg nagyobb károkozás nélkül, hogy minden növény mellett - nem túl közel, és csak az egyik oldalon, ez fontos - vágsz kapával egy literes forma gödröt, és ezt engeded tele. Így a növények egyik oldalán egészséges marad a talaj és a gyökérzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!