Hogy lehetséges hogy Irán a világ egyik legnagyobb alma exportőre? Nincs ott túl meleg?
Iránnak nem olyan rossz a klímája, területének nagyobb része magasan van, Két nagy hegylánc uralja, az északon húzódó Alborz és a nyugaton húzódó Zagrosz. Az Alborz és egyben Irán legmagasabb pontja a Teherán közelében található Damávand (5610 m). A Zagrosz legmagasabb csúcsa a 4409 m magas Dena.
A többi részen ennél alacsonyabb hegységek vannak, de így sem megy gyakran 35 °C fölé a hőmérséklet és ritkán van fagy, már kora tavasztól az enyhe 15-20 °C az uralkodó.
Csapadék tényleg nincs sok, de sok helyen elegendő, az ország északi peremén, a Kaszpi-tenger síkságán a tél szintén enyhe, a hőmérséklet ritkán esik fagypont alá. A nyári hőmérséklet általában nem haladja meg a 29 fokot. A síkság keleti részén az évi csapadékmennyiség 680 mm, a nyugati részén meghaladja az 1000 mm-t. Itt nedves, szubtrópusi klíma alakult ki.
Van szárazabb, sivatagos rész is és kontinentális éghajlat is.
Éghajlati és domborzati változékonysága folytán Irán növény- és állatvilága is változatos.
Az ország egytized részét borítják erdők.
2022-ben az almát 95 országban termesztették, és az éves termés mennyisége meghaladta a 96 millió tonnát.
A világ legnagyobb alma termelői közé tartozik Kína (49,4%), Törökország (5%), USA (4,6%), Lengyelország (4,4%) és India (2,7%). Ezek az országok a 2022-es termelésük alapján az első öt helyen álltak. 2022-ben Kína egyedül az éves termés majd a felét (49,4%) adta a világ alma termelésének. Magyarország 350 ezer tonnát termelt 2022-ben, ezzel a világ 34. legnagyobb almatermelője volt.
Irán a 8. helyen van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!