KPE csőből kèszített csepegtető öntözőrendszer mennyire működőkèpes?
A házamban kicserèltem minden règi vascsövet, ès maradt kb 90mèter 3/4"-os KPE cső.
Javarèszt csepegtető szalagot használnak ilyen cèlra, de semeddig nem tart kifúrni kb 30 mèter csövet.
Mielőtt kísèrleteznèk a furatokkal inkább kikèrnèm a vèlemènyeteket erről.
Bármekkora fúrót lehet venni, nincs kompromisszum.
A fizika szerint az ejtőtartályhoz közelebb eső furaton mindig nagyobb mennyisèg távozik, majd ahogy távolodunk (csökken a nyomás) ez a szám csökken. Nem akarom túltolni, meg kèt oldalról táplálni a szakaszt, csak egy egyszerű használható rendszert szeretnèk.
Nem fog menni. A túl nagy lyukak miatt, hosszabb távon tényleg lesz nyomásvesztés a csövön belül, és az eleje jobban spriccel, mint a vége. Igen, spriccelni fog, még ha 0,5-ös lyukat is fúrsz. De rövid csövek és ilyen nagy átmérő esetén nem lesz ilyen gond.
A csepegtető gomba legfeljebb fákhoz jó, és még ott is összetömörödik a föld a túl nagy vízmennyiségtől. De ha nem teszed odébb, hanem mindig ugyanoda csepeg, akkor onnan majd elszivárog másfelé is, ahol a talaj jó állagú marad, a csepegés helyén meg egy kevés tönkremegy, de a fa ezt túléli. A gombánál az van, hogy vagy kevés gombát veszel, amit túlságosan meg kell nyitni, vagy sokat veszel, hogy ne tegyék tönre a földet, de az meg úgy drága.
Ha zöldséget akarsz csepegtetni, akkor inkább szalagot vegyél, 10 cm lyukkiosztással. Az még 100 m-rel a cső elejétől is ugyanúgy csepeg, mint az elején. (Kivéve, ha levegő vagy gáz kerül a csőbe, de az is kiküszöbölhető.) Ha vízköves a vized, akkor az olcsó 6 milest vedd, és évente kell új, de ha nem annyira vízköves, akkor érdemes 8 milest venni, nálam ezek 3-4 évet bírnak, és alig drágábbak.
Gerincnek a 3/4 elég gyenge, érdemesebb legalább 5/4-est venni.
Közèpről megtápláltam, 200literes pufferral, ejtő tartály-os elven. A rövidebb szakasz ágában ott valamivel több víz jut a szabadba, illetve ha kijuttattam 120 liter vizet, akkor a legtávolabbi ponton kevèsbè folyik, sőt az utolsó 50-60 liter víznèl már egyáltalán nem.
Viszont addigra fel van ázva az egyèsz talaj mindenhol! Tökèletesen ellátja így is a feladatát.
Ha egy 0.3bar-os szivattyút bekötök, akkor vègig kitolja ugyan azzal a nyomással. De nem fogom, mert a cèlját ellátja.
Be tudnám táplálni a hosszabb szakasz legvègèről is, meg kereszttáplálással beállítani amit be kell, de komolyan.. minek?
"Viszont addigra fel van ázva az egyèsz talaj mindenhol!"
A felszín. De ha most ásóval kifordítasz egy nyomot az elején is meg a végén is, akkor szerintem azt fogod látni, hogy a végén csak a felszín ázott át. Az elején pedig, ha így folytatod, a sok hirtelen víztől összerepedezik az összetömörödött talaj. Nem vagyok benne biztos, hogy amit így csinálsz, az hasznosabb, mint ha nem öntöznél.
Milyen növényekről van szó?
Csepegtetőszalaggal kb. 20-30 litert szoktam kinyomni méterenként minden sor zöldségre, és ez nem túl sok. Most elég, mert az alja még nedves, de nyáron legalább 3 naponta kell ennyi.
Kifordítottam, teljes ásonyomban sáros. Hetek óta kannával locsoltam, naponta. Kb 25 liter vizet vittem fel öntözőrózsával összesen a 25-30 méteres szakaszra. Szilfa bokrosítva.
Értem amit írsz, de megnézem pár nap múlva. Ha szárad és nem jó, változtatok.
Ja, szilfa, annak nem árt semmi. :)
Még ha nem öntöznéd, az se ártana.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!