Kerti öntözőrendszert lehet műküdtetni ásott kútról? (lent részletesebben)
Van egy fúrt kutam, jelenleg egy 20liter/perc vízhozamű kis házi vízművel locsolók belőle. Gondolkodtam hogy kerti öntözőrendszert építenék ki, de kicsit utánaszámoltam, ha 3 méternyi víz áll a kútban, az kb másfél köbméter víz. A kert elég nagy, neten azt találtam, hogy legalább egy 90-120liter/perces szivattyú kéne. Ekkora víszállítással (5400-7200liter/óra) kevesebb mint 20 perc alatt leszívná a kút ból a vízet (általában kell neki egy nap mire újra feltöltődik)
Emiatt felmerült benne, hogy egyáltalán lehet kerti öntözőrendszert kútról működtetni? vagy mindenki csapvízről nyomja? (Vagy valamit elszámolok / nem veszek figyelembe)
Akkor lehet ha van elég víz a kútban folyamatosan.
Anyósoméknak is kiépített automata öntözőrendszerük van - azzal együtt vették a házat - de ők nem szeretik azt így használni, hogy magától programozva menjen. Inkább ki-be kapcsolják (az előző tulaj is már ezt csinálta vele, ő mutatta nekik) és akkor működik a rendszer amikor szerintük locsolni kell a növényeket és annyi ideig hagyják működni ami szerintük épp szükséges. Így sokkal kevesebb víz megy a növényekre a locsolórendszeren keresztül, ahol meg többletre van szükség ott locsolnak kézzel, kannával vagy slaggal, pl. a veteménynek több víz kell a kerítés melletti sövénynek kevesebb, a rendszer meg egyformán locsolná az összeset.
A lényeg, attól mert esetleg nem állandó a kutadban a víz mennyisége és nem tudod mindig magára hagyni a rendszert hogy locsoljon automatán a programja szerint, még kiépíthetsz rá öntözőrendszert - persze figyelembe véve a lehetőségeket. Aztán ha azt látod hogy nincs épp elég víz a kútban akkor kikapcsolod vagy manuálisan használod csak adott ideig, mint anyósomék.
#1-hez még: igen, a legtöbben a vezetékes hálózatról működtetik, csak kell hozzá egy kerti vízmérő óra is a szolgáltatótól. Így ami vizet locsolásra használunk az után nem kell kifizetni a csatornadíjat és ez felezi a költségét. A víz köbmétere a legdrágább helyen is max 800Ft ma az országban, de a legtöbb helyen 300-500Ft között van. Ez nagyon sok locsolásra elég.
Ráadásul a jó rendszerek már részben vagy egészen csepegtetős rendszerek, nem 2 perc alatt nyomják ki az öntözővizet egy erős szivattyúval, hanem szépen lassan, folyamatosan adagolják a növények tövéhez. Ahhoz nem kell olyan erős szivattyú vagy a működése szabályozott.
Köszönöm a gyors választ!
A csepegtetős rendszer csőhálózata - ha jól gondolom - a talajszinten van kihúzva. Én olyan rendszere gondoltam, ami be van ásva a földbe, és kis locsolófejek felbukkannak, amikor elindul a víz. Pont amiatt kellene az automata rendszer, mert a gyep az ami nagyon hamar kiszárad, ha pár napig nem locsolok. Viszont a gyepen meg nem szeretnék csövekben botladozni...
Ráadásul egy nyaralóról van szó, szóval nem is vagyok ott állandóan. Így a manuális kapcsolgatás se opció.
Csepegtetős csövem most is van, kb 40 méternyi, ami az egész kertet messze nem fedné le, de lehet az lenne a praktikus hogy a leg kritikusabb kiszáradós részeken elrendezgetem arra az időre amikor nem vagyok ott, aztán egy időkapcsolót rárakok. (ez elég költséghatékony is lenne :))
Köszönöm mégegyszer a tanácsokat!
(amúgy az elején rosszul mondtan, ásott kútról van szó, nemtudom van e jelentősége)
#3 Ma már könnyen tudsz hozzá olyan applikációt kacsolni amivel távolról tudod a kútban is érzékelni a víz szintjét meg vezérelni is a rendszert.
de megoldhatod olyan tartállyal ami a földbe süllyesztesz és elég nagy egy adagnyi locsoláshoz. Akkor a kútból lehet szépen lassan ebbe átemelni a vizet (az esővíz is belevezethető) és a kút is bírja majd vízzel, hiszen lassan töltődik belőle a tartály egy másik szivattyúval - meg a locsoláshoz is lesz elég vized a tartályban ami rövid idő alatt kell.
mindenképpen az ásott kút a nyerő. Van egy 12 méter talpmélységű, 1920-ban ásott kutam, melyben általában 6 m vízoszlop van. A nagy szárazség idején örültem a 3 méternek is.
Mivel nincs semmiféle kapás növényem, csak fák, bokrok(egres, ribizli, málna) ezeket árasztom. Általában fél óra alatt ürül a kút. Akkor átteszem máshová a collos csővéget.
Régebben még volt mindenféle apróság, ahhoz magasra tett hordót használtam, abból csepegett a víz ahová kellett. A kútból direkt nem ésszerű a csepegtetés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!