Fa dugványozása mikor és hogyan?
Több helyen azt olvastam hogy a január-február a megfelelő erre. A talaj ugye most eléggé nedves ami jó, viszont ha jön egy-két éjjel akár -8-10°C-os fagy az nem teszi tönkre a föld feletti részt?
Konkrétan egy jegenyenyár dugványozásával szeretnék próbálkozni, mikor és hogyan álljak neki hogy biztosan sikerüljön?
"Ezért ideális a dugványozásra a december-január és kevésbé érhetünk el jó eredményeket a február-márciusban"
Innen gondoltam bár én is furcsállom.
A cikkedben ez áll:
"A dugványokat el is tehetjük, vermelhetjük tavaszra, amikor a talaj felső rétegeinek hőmérséklete eléri a 10 °C-ot. Nagyjából úgyis ekkor fog elkezdeni fejlődni"
Ez a téli dugványszedés szerintem csak a cikk írójának egyéni véleménye. Hogy ne mondjuk, mániája. Szerintem pont leszedve veszít vizet és tápanyagot a növény a tél folyamán. A vágáson keresztül is, és mert maga a dugvány is használ el anyagokat. Miközben gyökeresedés nincs, azaz nem tud pótlódni az elveszített anyag. A februári, márciusi (rügyezés előtti) szedésig viszont még a gyökerek folyamatosan ellátják tápanyaggal a levágandó dugványokat.
Úgyhogy én azt javaslom inkább, hogy február végén szedj dugványt, akkor még nincsenek megpattanva a rügyek.
A dugványok föld feletti részei aránylag könnyen elfagynak, de a nyár elfagyásához azért még így kellene vagy -20 fok.
A nyár nagyon könnyen gyökerezik, akár még egy földbe dugott bot is gyökeret ereszt. De azért a jobb módszer az, ha a föld felett csak 1-2 rügy van, mert így aránylag kevesebb a párologtatás, amikor még nincs gyökér, nagyjából csak a dugványban lévő víz használódik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!