Kezdőoldal » Otthon » Kert » Hogy kell egy gyomos területet...

Hogy kell egy gyomos területet füvesíteni?

Figyelt kérdés
Első körben legyomírtóztam az egészet. A boltban, ahol vettem a gyomirtót, azt mondták, hogy 1 hónap múlva gyomirtózzam le egy másik fajtával is. Már amúgy az első kör is jól sikerült. Gyakorlatilag kihalt minden. Utána gondolom ki kéne kapálni az elsorvadt gyomokat. Utána jöhetne a füvesítés. A kikapált gyomokkal mit lehet csinálni?
2023. szept. 1. 20:17
 1/4 anonim ***** válasza:
87%

"A kikapált gyomokkal mit lehet csinálni?"

barna kuka pont erre való.


Kersel a környéken egy kistraktorost, és talajmaróztatsz vele egyet. Ha nem elég laza a talaj akkor folyami homokkal kell fellazítani. Végűl a traktoros el tudja síkolni, ha nincs hozzá eszköze a raklapot fejjel lefelé körbe húzza amíg jó nem lesz, valószínűleg kell rá rakni pár kg súlyt.

2023. szept. 2. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Azért a körülményekről írhattál volna valamit, hogy arra válaszoljunk, ami téged érdekel.

Nagy terület esetén úgy, ahogy az előző válaszoló írta.

Kisebb terület esetén:

Kapálni aránytalanul nagy munka, ha nem csak pár m2-ről van szó. Ha nagyobb terület, akkor először is eltávolítod a gyomok tetejét. Vad füvek és kisebb gyomok esetén egy legalacsonyabbra állított fűnyíró a legjobb, fűgyűjtővel. Magas gyomok esetén fűkasza, utána pl. villával összegyűjtöd. A száraz növényzetet vagy elküldöd a zöldhulladékkal, vagy komposztálod. (A gyomirtónak a gyomirtó képessége a kiszórással megszűnt, utána jó tápanyagforrást biztosít a mikroorganizmusoknak. A gyomirtózott növényzet gyorsabban komposztálódik, mint a nem gyomirtózott, mert a gombák és baktériumok imádják a gyomirtó maradékát.)

Ha nagyjából tiszta a felület, akkor kérsz kölcsön vagy bérelsz fél napra egy nagyobb rotációs kapát, legalább 2x3, de inkább 2x4 kapataggal. (Minél szélesebb, annál egyenletesebben dolgozik.) Ha száraz a talaj, akkor érdemes rotázás előtt egy nappal beöntözni, mert a nagyon kemény, letömörödött földdel nem sok mindent tud kezdeni a gép. Fellazítod a földet jó mélyen, plusz beforgatod az elszáradt növényzet maradékát. Így egyrészt elkezdted a talaj előkészítését, másrészt a gyökérmaradványok feldarabolva jobban komposztálódnak, harmadrészt meg beforgattad a felszínen lévő gyommagvakat. Amik egy eső után kelni kezdenek, és ezeket így még a fűmag vetése előtt el tudod pusztítani. Lehet gyomirtóval is akár, főleg, ha az évelő gyomok gyökerei is hajtani kezdenek még.

Ha összeállt a felszín (ami valószínű), akkor érdemes újra rotációs kapával átmenni rajta vetés előtt, hogy jó porhanyós magágy legyen.

Ha semmi gyom nem maradt, akkor lehet, hogy érdemes ebből lépéseket kihagyni, mert már ideje lenne a fűvetésnek. Tehát rotációzás után összegereblyézed a felszínen maradt gyökereket, elsimítod a felszínt, és már veted is a füvet. Aztán reménykedsz, hogy a frissen kelő gyomok nem fognak nagy gondot okozni. (Még idén nyírással is lehet gyengíteni a gyomokat, ami nem évelő, annál csak annyi a cél, hogy magot ne hozzon. Jövőre meg gyepgyomirtóval kipusztítod a kétszikűeket a gyepből.)

2023. szept. 2. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat. 1300 m2 az egész terület, amit két ütemben szeretnék megcsinálni. Első körben egy kábé 550-600 m2-es területet. Ez van a kert első felében. A kert hátsó felében jelenleg gyümölcs fák vannak. Oda szeretnék még telepíteni pár diófát később.


Ami a füvesíteni kívánt területet illeti. A gyomirtás előtt a gaz le lett vágva fűkaszával. Most jelenleg sárga az egész, és csak elszáradt rövid gyomok vannak. Ezt akarom még egyszer gyomirtózni a napokban, de ha jól értettem, akkor érdemes először rotációs kapával végigmenni rajta. Utána jöhetne a másik gyomirtó. Októberben késő füvesíteni?

2023. szept. 2. 11:06
 4/4 anonim ***** válasza:

Gyomirtani úgy kell, hogy minél nagyobb legyen a gyom. Mivel a levélen, száron keresztül veszi fel a hatóanyagot. Ha levágtad, azzal rontottad a hatásfokot, bizonytalan lett az eredmény. Ha még így is sikerült, akkor vagy szerencséd van, vagy a szükségesnél több szert szórtál ki (ami pénzbe került).

Totális gyomirtót használtál? Mert azt nem kell ismételni, ha elszáradnak a gyomok. Az egyszikűek, valamint magról kelő kétszikűek két hét alatt teljesen elszáradnak, de az évelő kétszikűeknek több idő is kellhet.

Mikor elszáradnak a gyomok, akkor kell a száraz szárakat lenyírni. Ha kellően ledarálod fűkaszával, akkor nem is fontos összegyűjteni, legfeljebb a nagyját, a maradék jó komposzt lesz a fű számára, ha beforgatod.

Október első felében még lehet füvesíteni, de szeptember közepe táján jobb, ha nincs túl nagy hőség, és tudsz öntözni is az első hetekben. Mivel akkor már idén szép gyeped lesz, és az erősebb fű nagyobb biztonsággal éli túl az esetlegesen kemény telet. Úgyhogy ha biztos vagy benne, hogy semmilyen meglévő gyom nem élte túl a gyomirtózást, akkor a második gyomirtót már el lehet hagyni. Ha nincs élő gyom, akkor minek gyomirtóznál? Második gyomirtásnak akkor lenne értelme, ha már kikeltek volna a szétszóródott magok, de hát az legalább 2-3 hét, mire annyira megnőnek. Utána még várni legalább egy hetet, mire tovább lehet lépni. Ha túl későn veted a füvet, akkor már lehet, hogy a gyengébb tövek kifagynak, és hiányos lesz. Soha nem lehet tudni előre, milyen lesz a tél, nem jön-e decemberre egy nagy fagy. Az egy dolog, hogy az utóbbi 3 tél elég enyhe volt, de előtte voltak durva telek, és még lesznek is.

2023. szept. 2. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!