Ha egy trópusi fát ültetünk a mi éghajlatunkra, akkor az elfagy. De mi történik fordított esetben? Pl egy Jonatán almafával trópusi éghajlaton?
Ott meg kiszárad ill. leégnek a levelei.
Még az a növény is szétég amelyiket a lakásban tartod, majd hirtelen kiteszed nyáron a teraszra.
Még ezt is szoktatni kell!
Ha a sivatagban építesz köré egy üvegházat és különböző gépészettel beszabályozod a hőt, a fényt és a páratartalmat, akkor szinte mindegy is, hogy a világ melyik részén tartod.
Mindössze a termett almák darabja lesz neked több millióba.
De én nem a sivatagról beszélek, hanem pl ide [link]
beültetnének egy koros konténeres 5-6éves életerős almafát azzal itt mi történne?
Valószínűleg elpusztulna pár év után. Olvastam ilyen kísérletekről. Amire konkrétan emlékszem, Izrael meleg vidékén csinálták mérsékelt övi őszibarackokkal. (Miközben Izraelben is termelnek őszibarackot, de más fajtákat.)
A mérsékelt övi fáknak van egy hidegigényük. Ezt figyelik, és ameddig el nem telik ez az idő, addig nem indulnak rügyezésnek. Így védik ki, hogy egy meleg januárban beinduljanak, utána a februári -25 elvigye őket.
A hidegigényt órában adják meg, és képlettel lehet kiszámolni, a napi időjárás alapján, hogy mikor telik le. Szakirodalomban meg tudod nézni, hogy mennyi a hidegigénye a Jonathán almának, és mennyi a Goldennek.
Lehet, hogy vannak olyan klónok, amikből kinevelték ezt a hidegigényt, de alapból az történik, hogy trópusra ültetve egy ilyen fa kihajt, menetrend szerint fejlődik, aztán várja, hogy jöjjön a hideg, ami - hormonok képzésével - beindítja a levélhullást. De a hideg nem jön. A fa méri a lombosan töltött időt is valahogy, és mikor már 10-12 hónap eltelt a rügyfakadás óta, akkor elkezdi elpotyogtatni a leveleit. Nem olyan gyorsan, mint mérsékelt övön, hanem lassan, vagy két hónap alatt. Egyik ágról gyorsabban, másik ágról lassabban.
Utána megint csak várja a szükséges hideg órák elteltét, de ez se jön össze. Egy idő után azok a hormonok is lebomlanak, amik az időméréshez szükségesek, és lassan elkezd rügyezni. Szintén egyik ágon gyorsabban, másik ágon lassabban, ahogy az adott ág nedvkeringése ezt lehetővé teszi.
2-3 évig így kínlódik, egyre rosszabb állapotba kerülve, mivel soha nem kapja meg a szükséges hormonhatásokat, amik az anyagcserét irányítják. Aztán egy idő után kipurcan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!