Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Akksi töltőnél mi a fordított...

Akksi töltőnél mi a fordított polaritás elleni védelem?

Figyelt kérdés
hasonlóképp működik mint egy bizti, az durran el, kicseréled és kész, megvédte a töltőt?
2023. febr. 17. 07:24
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem, durran el. Legegyszerűbb módja dióda kozbeiktatása. Csak egy irányba engedi a töltést, fordított polaritás esetén nincs áramlás.

Vagy a dióda működési elvén összetettebb felvezető védelem, ami képes kapcsolni, visszajelzőt működtetni.

2023. febr. 17. 08:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

#1 A diódás megoldást fel tudnád vázolni rajzban?

Azért kérdem, mert én korábban sokat agyaltam ezen, és arra jutottam hogy egy diódával nem oldható meg a polaritásvédelem, bonyolultabb elektronika (vagy esetleg relés kapcsolás) szükséges.

2023. febr. 17. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

2# Erre nem vállalkoznék, régi tanulmányaimat frissíteni kellene és a korrekt megoldás azért nem egyszerű.


Egy Graetz kapcsolás védelmet nyújt (egy kattintással elérhető a rajz) és nem bonyolult.

Szofisztikaltabb megoldás ha tirisztort is használsz, de azt vezérelni kell és akkor kapcsol is. Relé szükségtelen szerintem. A tirisztor egyik fő alkalmazási területe a töltőkben van. A téma összetett, napi szintű felvezető technikai, mikroelektronikai ismeretek nélkül bátor vállalkozás nekilátni a megvalósításnak.

2023. febr. 17. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

#3 Köszönöm.Úgy vélem, a Graetz kapcsolás nem nyújt védelmet fordított polaritás ellen. A trafó szekunder oldalán lévő sinusos váltakozófeszültséget lényegében lüktető feszültséggé alakítja, azaz a sinushullám negatív tartományba eső részét tükrözi a vízszintes időtengelyre (aztán ezt szokták még simítani kondenzátorral).

Miért is mondom hogy ez nem nyújt védelmet fordított polaritás ellen?

Ha fordítva kötjük be az akkumulátort, ez azt jelenti hogy az akku pozitív saruját a töltő negatív polusára kötjük, az akku negatív saruját pedig a töltő pozitív pólusára.

Ilyenkor a kialakuló áramirány ugyanaz lesz mint töltés esetén, de az akku nem töltődni fog, hanem intenzíven kisülni, tehát a töltő igyekszik lehúzni "0 szinre" az akkut. Vagyis a védelem nem működik, ellenben a tervezett áramerősség többszöröse áll elő a folyamat során.

Úgy tudom, a tirisztor sem a polaritáselleni védelmet szolgálja. Ezzel gyakorlatilag fázishasítás valósítható meg, azaz a sinushullámból lehasíttatik egy tartomány (periódusonként egyszer vagy kétszer, egy beállított kitöltési tényezőnek megfelelően) , vagyis ott a feszültség zérus. Ilyen fázishasítás használható pl. fordulatszámszabályozásra az univerzális soros gerjesztésű villanymotoroknál, amilyenek a háztartási gépek nagy részében is megtalálható.

A relés megoldás egyébként a saját elképzelésem, nem tudom hogy alkalmaznak -e ilyet. Ha valakit érdekel, privátban küldhetek ábrát, érdekelne egy szakmabeli véleményezése. Tesztelve még nem volt, minden részlet nincs is kidolgozva. Csak azért nem mutatom meg nyilvánosan, nehogy valaki (laikus) ezt vegye alapul úgy hogy még a szerző is bizonytalan.

A fordított polaritás elleni védelem kérdése szerintem továbbra is nyitott, jómagam amatőrként is figyelem majd ezt a posztot mert mindig tanulhat valamit az ember.

2023. febr. 17. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

4# A tirisztor vezérelt kontakt nélküli kapcsolóként müködik dióda tulajdonságokkal. Tehát tudja amit a dióda, de vezérelhető.

Háztartási, ipari váltakozó áramú motorok vezérlése inkább triak-kal lehet.


Töltő. Fordított polaritás esetén véleményem szerint nem jön létre visszafelé "áramlás". A 4db dióda "zár" és nem engedi az áramlását, bár igaz nem polaritás védelemre lett kitalálva de sztem arra is jó. Nem tud mit kezdeni a - kimenet ami ebben az esetben bemenet a + feszültséggel. És fordítva. Elbizonytalanodtam ugyan a Graetz et illetően, de működnie kell így is a leírás szerint, úgy gondolom. Egy dióda miért nem nyújt védelmet szerinted? Egy oldalt "zár" az is, de kettő már +-t és - is "zár"

3 voltam

2023. febr. 18. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

#5 A dióda (és így a Graetz-híd is) szerintem inkább a töltőt védi olyan szempontból hogy az akku felől a töltő felé ellentétes irányú áramok nem folyhatnak.

A fordított polaritásvédelem esetén a felvetésem abban áll, hogy az akkumulátort fordított polaritással csatlakoztatva a töltőhöz, a kialakuló áramirány azonos azzal az áramiránnyal amely a szokásos töltéskor (és helyes polaritáscsatlakoztatás mellett) alakul ki.

Ilyenkor töltés helyett az akkut a töltő kisüti. A fordított polaritás elleni védelemnek lenne a feladata ezt meggátolni.

2023. febr. 21. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!