Kezdőoldal » Otthon » Kert » Komposzt rétegelését eltudja...

Komposzt rétegelését eltudja mondani valaki időrendben?

Figyelt kérdés
Arra gondolok hogy az aljára tettem ágakat és szárított füvet és a tetejére teszem mindennap a konyhai hulladékot de ezt mikor hagyjam abba? Mikor kezdjek új réteget? Földet kell bele rakni? Mikor hagyjam abba a rétegezést, hány hónap után vagy mehet rá folyamatosan és majd az aljából szedem ki a kész terméket? Levágott fű mehet rá zöldhulladékként vagy azt ne tegyem be a komposztba?

2023. jún. 14. 08:46
 1/7 anonim ***** válasza:
Én soha nem vacakoltam ezzel a rétegezéssel. Deszkából szögeltem egy nagy ládát, eleje lenyitható, teteje nincs. Minden zöldhulladékot beleteszek ahogy jön. Tavasszal vasvillával leszedem a felső réteget, alulról a fekete humuszt kiveszem (gyönyörűen nőnek tőle a zöldségek). A felső réteget visszadobálom.
2023. jún. 14. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Én is 4 raklapot össze ütöttem aztán jónapot volt neki, az egyik raklapot lehet nyitni gondoltam ott kitudom venni a végterméket. De akkor annyi hogy néha meglocsolom aztán ahogy esik úgy puffan bele a dolog?
2023. jún. 14. 12:11
 3/7 anonim ***** válasza:

Az ág nem volt túl jó ötlet. Lehet, hogy a berothadás ellen jó a legelején, de mivel nem fog elkorhadni, ezért sok bajod lesz vele, ha ki akarod szedni.

Csak bele kell szórni a dolgokat, semmi tudományosság.

Azért arra figyelni kell, hogy ami berothadhat, azt hagyjuk szikkadni kint. Pl. ha túl sok füvet vágunk, azt úgy frissen nem szabad beledobni túl vastagon, mert összerothad. Kiterítve megszikkad pár nap alatt, és akkor mehet bele. Konyhai hulladék kb. biztosan berothad, és/vagy muslicatenyészet lesz. Akkor lesz jó a komposzt, ha átjárja az oxigén, és aerob gombák bontják le.

Locsolni akkor kell, ha nagyon hosszú ideig nem esik az eső. (Ezért érdemes árnyékos helyre tenni, hogy ne száradjon ki.)

Földet természetesen nem kell beletenni, attól csak levegőtlenebb lenne.

Elég akkor kiszedni, ha már nem nagyon fér. Én ősszel szoktam a nagy utánfutóra felrakni, és kivinni a gyümölcsösbe. (Olyankor nemsokára úgyis jön a rengeteg levél, aminek kell a hely.)

2023. jún. 14. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Akkor a konyhai hulladékot is hagyjam egy kicsit száradni?
2023. jún. 14. 19:33
 5/7 anonim ***** válasza:
Nekem azok mindig berothadtak, és ott bűzölögtek, nagy muslicafelhők jöttek belőle, egy részük bekeveredett a lakásba. Úgyhogy a konyhai hulladék most már megy a kukába. Épp elég cucc keletkezik a ház körül, ami nem teszi tönkre a komposztot.
2023. jún. 14. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Földet csak azért kell bekeverni, mert az biztosítja a talajbaktériumokat, amik majd a szerves anyag lebontását elintézik. A rétegezés nem feltétlenül fontos, viszont a rendszeres villás forgatás, keverés igen, hogy ne fülledjen (rothadjon) be, hanem oxidatív folyamatok menjenek végbe. Ilyen tekintetben érdemes megvárni, amíg e komposztálódás során keletkező magas hőmérséklet (kb. 65°) már nem mérhető, csökken a központi hőmérséklet és akkor érdemes újabb réteget rárakni az egészre, összeforgatni, locsolni stb. Konyhai hulladéknak csak a nem főtt, nyers növényi anyag számít. Nem számít konyhai hulladéknak a főtt étel, a hús, a tészta, kenyér stb. A tojáshéj is legfeljebb szárított, összetört formában adagolható.
2023. jún. 14. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen a kész ételt olvastam hogy az inkább macskakaja, zöldség héját meg almát raktam bele
2023. jún. 15. 19:02

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!