Akinek van mandula fája. Milyen gyakran szokott elfagyni?
Illetve melyik megyében van?
Tavaly ültettem pár darabot, érdekel hogy mire számíthatok.
Még soha nem fagyott el. Mivel szeptember végére-október elejére érik be, a tavaszi fagyok nem érintik a termést
(Fejér megye)
Átlag minden harmadik évben elfagy. Pedig lejtőn van, neki való helyen, fagylefolyással, csak hát annyira korán virágzik, már jóval a sárgabarack előtt.
Heves megye, de nem ez számít, hanem a konkrét hely. A lejtő alján ugyanitt csak 3 évente teremne. Épületek közé zárva is jó helye lenne.
Hát akkor nálam nem tudom hogy milyen lesz..
Tavaly ültettem őket (sok más fával együtt), teljesen sík terep vagyis nem lejtő nem hegyoldal.
Ráadásul hátrafelé (déli irányba) egy hatalmas tisztás van, vagyis abból az irányból egyáltalán nincs védve.
Ma éjjelre -2-t mutatnak hozzánk úgyhogy a 4 éves kajszimat és őszibarackomat megpróbálom megvédeni fagyvédelmi öntözéssel.
Viszont most azon vagyok kiakadva hogy ma reggelre 0fokot mutattak, erre reggel hátramenve tiszta jeges volt a fű a fák alatt, én meg mivel 0fokot jeleztek nem indítottam el a szivattyút....... Ahogy néztem egy része el is a fagyott a kajszinak... 😟
/Baranya/
Itt több tévedés is van, az utolsó bekezdésben.
Pl. a gyümölcsfák még sziromhullás idején is kibírnak -2-t általában. Ha már ilyen 1 cm körüli lesz a barack, akkor lesz veszélyes a -1-nél hidegebb.
Az előrejelzések nem talajszintre, hanem 2 m-es magasságra vonatkoznak. Talajszinten ennél lehet hidegebb is, melegebb is, a körülményektől függ.
Száraz időben a talaj fűt egy keveset. Leadja a nappal felvett hőt. Főleg, ha sütött a nap.
Viszont a tegnapi eső miatt a felszín nedves volt, a nedves föld és főleg a nagyobb felszínű fű pedig párologtat. A párolgás hőt von el. Így akár +2 fok 1 m-en mért hőmérséklet esetén is lehet jeges a fű, a párolgás miatt. (A fák a nagy szélben valószínűleg teljesen megszáradtak, és nem párologtattak.)
A szivattyút csak akkor szabad elindítani, mikor már tényleg veszély van. Egyrészt, mert addig felesleges, csak hűt a párolgással, ameddig nem fagy rá. Utána pedig, ha már ráfagy, de még nem volt veszélyes a hideg mértéke, akkor így feleslegesen sok jég keletkezhet reggelig, ami ágtörést okozhat.
Nem tudom hogy hány fok lehetett 1-2 méter magasságban mert nem volt kint hőmérő. De több virág is elvan barnulva, pedig ezeknek tegnap még nem volt semmi bajuk.
3 napja lettek fújva Topas-sal, virágmonília ellen.
A kajszi ceglédi arany, ezen voltak az elbarnult virágok, az őszibarackon nem találtam.
Igaz itt a ceglédi óriásról írnak, de ha van hasonlóság a ceglédi arannyal, akkor lehet hogy ez a magyarázat: [link]
"Voltak kevésbé jól teljesítő fajták 2020-ban, a számos tavaszi fagyos reggel következtében. A Ceglédi óriás például rossz fagytűréséről híres, és nem is hazudtolta meg magát: egyik ültetvényünkben sem tudtunk egy szem barackot sem leszedni róla. A Magyar kajszi-klónok átlagosan fél kilót teremtek, míg a Bergeron 1,5 kg-os átlagtermést hozott fánként. A legkorábban érő honosított fajtánk, a Bukurija a nagyon korai virágzási ideje ellenére is 10 kg/fa termésmennyiséget adott."
Elindítottam a szivattyút. kb fél óra szenvedéssel ugyanis időközben befagytak a csövek.. 😅
30cm magasságban -1,5fok volt, 60cm magasan -0,8
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!