Milyen típusú gyümölcsfákat érdemes venni, amelyek jól bírják, várhatóan nem megy tönkre és lesz rajta termés pár év múlva? Főként alma, cseresznye, barack, körte érdekelne.
Vas megyében lakunk, szárazabb a föld talán, kevés volt az eső és a teleken azért szelesebb az idő nekik (nincs melléképülettel védve stb.)
2 éve ősszel vettünk több csemetét, először 4 db-ot. Almát (pirosalma), cseresznye (germezdorfi), körte (kobak), sárgabarack (ennek nem tudom a pontos fajtáját, nem találtam meg a bilétáját). A sárgabarack szárát megrágta valami, ezért tönkre is ment. Hálóval körbe lettek rakva a gyümölcsfák a vadak ellen. Akkor ősszel pár héttel vettünk egy másikat ugyanabból a barackból, védettebb helyre ültettük, de ismételten tönkrement. Tavaly nyáron már a cseresznye is tönkrement.
Egy évvel később, tavaly vettünk még egy almafa csemetét (golden) és egy feketeszeder csemetét.
Azért többször meg lettek öntözve, mégis tönkrementek. Az első barack érthető volt, megrágta valami. A második barack és a cseresznye viszont nem tudjuk, hogy miért mehetett tönkre. Nem látszódott rajtuk semmi. Barackon hajtás, levél se volt. Cseresznyén viszont volt, tavaly nyáron ment tönkre, levelein semmi sem látszódott. Egyszer csak lehullottak és elszáradt az egész.
Amiket írtál, azok közül egyik se szokott tönkremenni alapesetben.
Valamit nagyon rosszul csináltál az ültetésnél. Hogy mit, ahhoz tudni kellene, hogy hogy csináltad.
Pl. nem ástál neki megfelelő ültetőgödröt. Darabos föld került a gyökerekhez, nem porhanyós. Nem iszapoltad be rendesen ültetéskor. Fagyban ültetted. Éretlen trágyát vagy túl sok műtrágyát tettél a gyökerekhez. Tavasszal nem metszetted vissza. Nem kapáltad, hagytad, hogy benője a tökig érő fű. Rovarok, egyebek ellen nem védted. Stb. (Én később már olyan nagyon nem szoktam őket öntözgetni, legfeljebb nagyobb aszályok esetén egyszer-egyszer. Ültettem már vagy 200 fát meg 500 gyümölcsbokrot a földjeimen, nem nagyon fordult elő, hogy ne maradtak volna meg. A lényeg az induláson van.)
Válaszaitok alapján van rá ők, hogy miért ment tönkre az a két fa.
Kertészezben vettük, megkezdtem az ültetést is. Az alapján ültettem el. Szerintem elég nagy gödröt ástam neki, jól beöntöztem. Föld puha, porhanyós volt, amit visszatettem rá. Után is megöntöztem. Kb csak hetente egyszer, max kétszer voltak öntözve. Ezért fogalmaztam a kérdésben, hogy szárazabb volt a föld nekik valószínűleg. Viszont műtrágyát nem használtam. Ez nagy hiba lehetett. Rendszeresen gyomláltam is a dróton belül a csemetéknél a földet, nem nőtte be a gaz. Rovarok ellen mivel kellett volna védenem a fákat? Ez lehetett a második hibám. Csak dróttal volt körbevéve
Ha heti egy-két alkalommal megöntözted, ez a legvalószínűbb ok. Ezek nem mocsári növények, nem bírják a betömörödő, levegőtlen, állandóan saras talajt.
Attól, hogy a föld teteje száraz, még a gyökérszint lehet mocsaras. És te még erre ráöntöztél. És újra, és újra.
Homokon ez nem annyira baj, de kötött talajon nem szabad ilyet csinálni.
Ültetéskor beöntözöd, utána leghamarabb júniusban, utána meg 2-3 hetente. (De mindig csak akkor, ha éppen aszály van. Ha egész évben nincs aszály, akkor egyszer se kell öntözni.) Ha rendesen visszametszetted ültetéskor, akkor ennyi elég egy csemetének, hogy szépen fejlődjön.
Műtrágya általában nem szükséges, ha pihent a föld. Hasznos, ha nem túlozod el, de nem feltétel.
Rovarokon pl. levéltetveket értettem. Ezeket látod. Egy csemetét el tudnak pusztítani, ha olyan sokan vannak.
Levél nem is volt a barackfán. Cseresznyém volt pár, de nem látszódott rajta semmi.
Télen nem öntöztem. Ültetéskor, meg utána 1-2 alkalommal még ősszel, amikor melegebb volt és nem volt eső. Utána tavasszal kezdtem öntözni. Heti 1-2 öntözésre gyanakszom, hogy kevés volt.
Biztosan igazad van. Csak abból indultam ki, hogy pl apósom napi szinten nem is, de hetente többször nagyon beöntöz a fáknak. Igaz azok nem csemeték, hanem néhány évesek már. Mégis gyönyörűen terem nála. Hasonló lehet a talaj, közel él hozzánk.
Köszönöm a válaszodat. A lényeg, hogy néhány fa tönkrement sajnos. A megmaradt fák ne menjenek tönkre az a fontos most nekünk. Kicsit elbizonytalanítottál, hogy most akkor öntözzem-e vagy sem majd melegben.
A meleg nem számít. A száraz föld számít.
Ha leszúrsz egy ásót, és a kifordított föld alig nedves, akkor kell öntözni. Ha rendesen nedves, akkor felesleges, netán káros. (A gyökérszinten nedvesebb a föld, mint egy ásónyom mélyen, ebből kell kiindulni.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!