Hatalmas gyümölcsfákat is érdemes metszeni, vagy már értelmetlen? És ha csak az alsó ágakat metszeném majd márciusban, az is több, mint a semmi?
Egyébként sincs létrám, és elég nehéz hozzájutni. Mostanság tanulgatom szakkönyvből a metszés alapjainak elméletét. Ehhez mérten adjatok tanácsot, légyszi.
A cseresznyefákról máshol is, itt is az a tapasztalatom, hogy amit nem metszettek, egyik évbe bőtermő, a másik évben meg szinte semmi. Ezen gondoltam, hogy talán segítene a metszés, legalábbis az alsó ágait elérném fűrésszel. Jó nagy fa, vastag ágakkal.
Az őszibarackfa ágai meg szinte a földön, és van vihartörte ága is, na meg a termések súlya is gondolom közrejátszott.
Van értelme annak, hogy évek óta (valszeg soha) nem metszett gyümölcsfát metszünk? Úgy is, hogy csak az alsó ágakat érem el, létra híján?
A kérdés szinte megegyezik az elhanyagolt idős fák kezelése címszó alatt a kertészeti szakkönyvekben található fejezettel.
Itt azonban nem a metszés, hanem inkább a visszavágás szó a leginkább megfelelő. A jelzett cseresznyefánál nem az alsó ágakat kellene lefűrészelni, hanem inkább a magasra feltörő, hosszú vázágak felső felét-harmadát érdemes eltávolítani, hiszen a nagyon magasan levő gyümölcsök hasznosíthatatlan állapotba kerülnek lepotyogás után. Ha viszont újabb hajtások képződnek, akkor még évekig lehetne megfelelő mennyiségű és minőségű gyümölcsöt szüretelni. A vágásfelületeket sebkezelővel kell kezelni, a fa alatti területről pedig rendszeresen el kell távolítani a lehullott gyümölcsöt, sőt nem árt rovarirtóval is kezelni a talajt, mert a cseresznyelégy lárvái ott bábozódnak be a talajban és majd a kikelő imágók onnan "támadnak" újra. Szóval azért valami létra nem ártana, pláne, ha felmászni már nem tudsz a fára és ott elvégezni a fűrészelést.
Az őszibarackfa a leírás alapján eddig sem volt megfelelően kezelve, ha hosszúra nyúlt ágai vannak.Az őszibaracknál az a feneség, hogy a rügyei csak 1 évig élnek és emellett mindig a csúcson levő rügy hajt ki (erős a csúcsdominancia). Ha tehát nem történik meg az erős visszavágás (visszametszés) 2-3 rügyre, akkor az új hajtás a meglevő végén növekszik majd, az ág alsó részén meg elhalnak a rügyek, így szépen "felkopaszodik" a fa. A metszésekkel tehát csak egészen rövid hajtásokat hagyunk meg, zömöken tartjuk a fát, ami szinte folyamatos metszegetést jelent a vegetációs időszakban. Körténél érdemes alátámasztani a gyümölcs kezdeményekkel teli ágakat, de a visszametszés itt is ajánlott, amit a körténél majd a termésszedés után érdemes végrehajtani.
Természetesen, az öreg fákat is érdemes metszeni. Az egészségük érdekében is.
Öreg fák ifjításáról is biztos vannak videók a Youtube-on. Fiatal fák metszéséről rengeteg van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!