Másnak is nő fű a komposztálójában? Vagy nem szabadna nőni? Valamit rosszul csinálok?
10
Nem optimizmus, hanem szakismeret. :)
Glifozátot deszikkálásra is használnak, hivatalosan van engedélyezve. És 2 hét múlva fogyasztható az a gabona, amit konkrétan leszórtak vele...
Az pedig tapasztalat (a leírásokon kívül is), hogy a talajra szóródott glifozát az égvilágon semmilyen növényre nincs káros hatással. Pl. ha palántázás előtt az adott területen tarack jelentkezik, akkor lefújod a kihajtott leveleket, és másnap nyugodtan palántázhatsz közé bármit. Még ha netán hozzáérnek a palánta levelei a lefújt fűhöz, az se baj, mert egy nap alatt beszívódott.
A tarack, mint a többi egyszikű gyom is, nagyon érzékeny a glifozátra. Egész évben bármikor kiviszi. Még ha csak 2 dl-t teszel 10 l vízhez, akkor is, tavasszal használva is 2 hét múlva már teljesen sárga lesz, és akkor már akár meg is rotázhatod a területet (vagy komposzt esetén szétbonthatod), a taracknak akkor is vége. (Nyilván a jó hatáshoz tapadásfokozót is kell használni, mert a tarack levele víztaszító, lepereg róla cseppekben a permet, tisztára, mint falról a borsó.)
A tarackot akkor kell kipusztítani, amikor jelentkezik, ill. amikor nincs körülötte olyan növény, amit nem akarunk kinyírni. Ha tavasszal van pár kicsi bokor a kertben, és nem bántjuk, akkor az a nyár folyamán elterjed, és őszre már hússzor akkora területről kell kiirtani, hússzor annyi permettel. Nem beszélve arról, ha bemegy valami évelő növény közé, akkor aztán már kínszenvedés, mert se ásni nem lehet, se szórni...
Inkább úgy fogalmaznék, hogy a kapálás az irreálisan nagy munka, a gyomirtóhoz képest. Ha hetente kapálod, és egész nyáron nem hagyod levelet nevelni, akkor egy idő után elfogy az energiája, és elpusztul. De ha valami haszonnövény alá megy, és amiatt nem lehet kapálni, akkor máris ugrott a kipusztítása.
Nem mindegy, hogy 100 m2-ről hónapokon át heti egy óra kemény munkával irtod ki, vagy 5 perc alatt lepermetezed, és elfelejted az ügyet.
Ebből látni, hogy az ökológusok se mindig értenek ahhoz, amivel foglalkoznak. :)
Nem semmi munka, 3-3,5 hónap kínlódás.
A másik az, hogy mennyire környezetszennyező. Mivel az a rengeteg papír előállítása, meg a belőle a földbe ázó anyagok, aztán a papírok megsemmisítése, hát a glifozát talán századannyira, ha szennyezi a környezetet.
Az, ugye, nyilvánvaló, hogy milyen sok papírról van szó. 1 m2 esetén még nem is annyira, de egy 1000 m2-es kertben? Honnan veszel ennyit? Vagy akár csak egy 10x10 m-es apró területre való kb. 400 m2-t?
Egyrészt, csak nagy kartonok jöhetnek szóba, mert nagy átfedéssel kell rakni őket, hogy köztük ne nőjön át a fű. Ha megáznak, szétáznak, szétrohadnak, és a 3 hét végén már nem tudod úgy felszedni, hogy még egyszer le lehessen rakni, minden alkalommal új kartonok kellenek. Mindig téglákkal v. valamivel lesúlyozva. (Tegyél ki egy kartont 3 hétre a kertbe, meglátod, mi lesz belőle.)
Utána ott a probléma, hogy mit teszel egy (több) teherautónyi kartonnal?
Persze, ha valaki bonyolítani akarja a saját életét... Ez is olyasmi, amit elméletileg meg lehet csinálni, de gyakorlatilag erre is rá lehet mondani, hogy érdemi nagyságú területen kivitelezhetetlen.
Még mindig jobbnak tartom az 5 perces munkát, ami egyszerű, biztos, és gyakorlatilag nem környezetszennyező.
Nem növeli a papír előllítását az ökológus ötlete, mivel pl az élelmiszerboltok tömegével amúgy is dobják ki a kartonpapírokat, azonban ezeket a kertben is fel lehetne használni elméletileg.
Más szóval ez újrahasznosítás.
A módszere lényege, hogy a földben hagyja elrothadni a kartonpapírokat, nem kell felszedni, és lebomlik. Nyilván a színeseket jobb kerülni. A 3 és fél hónapos folyamat végén fél méter szalmamulcsot rak rá, erre trágyát, majd még egy vastag szalmaréteget, és állítása szerint onnantól évekig nem sok tennivaló van, mégis egy gyomokkal alig tarkított kertet kapunk, de ha itt-ott ki is nő a gyom, könnyedén eltávolítható kézzel, állítása szerint.
Erről oktatófilmjei is vannak, végignéztem, asszem olyan 2 és fél óra egyben a három rész.
Ezt hívja mélymulcsos biotalajművelésnek. Amit el is kezdtem, gyönyörűen le is bomlott nagyrészt a papír, csak sajnos nem volt lehetőségem szalmát, trágyát szerezni. Ha szereztem volna, elvileg a maradék papír is lebomlik a nedvességtől, hiszen nedvesen is kell tartani a szalmamulcsot.
Nem is azt mondtam, hogy új papír kell hozzá, de nagy mennyiségű megfelelő kartont nem tudsz olyan egyszerűen ingyen szerezni.
Újrahasznosítás az, ha újból kartont csinálnak a kartonból, vagy esetleg wc-papírt.
Igen, lebomlik a papír, csak hát ez rengeteg vegyi anyagot juttat a földedbe. Én szoktam használni kemikáliákat a növénytermesztésben, de mindig csak a szükséges mennyiségben. A kartonból a földbe ázó anyagokat inkább kihagyom.
A tarack gyökere az simán átmegy egy nedves kartonon. Még a félig elkorhadt deszkán is.
Az egy dolog, hogy egynyári gyomok ellen véd a karton, de tarack kiirtásához nagy táblák kellenek, nem ilyen fél méteres darabok, mivel ha nincs meg az átfedés, akkor átnő köztük a tarack levele, meg kb. minden évelő gyom levele. (Ha esős idő van, akkor némelyik még képes is átszakítani a vizes kartont. A földdel takart síkfóliát képesek megemelni, saját tapasztalat.)
A rengeteg ráhordott cucc miatt, persze, nagyjából gyommentes lesz a kert, de hát akinek munkahelye van, az nem kínlódik ilyesmivel, ha gyakorlati termelést kíván folytatni, nem csak 3 m2-en szórakozik.
Az ilyen "szakemberek" szót se érdemelnek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!