Kezdőoldal » Otthon » Kert » Csepegtetős locsoló rendszert...

Csepegtetős locsoló rendszert hogy kell készíteni?

Figyelt kérdés
Van egy fúrt kutam, abba búvárszivattyút fogok leereszteni, azt időzítő kapcsolóval fogom vezérelni. viszont teljesen tudatlan vagyok hogykell kiépíteni, SZERELNI, és egyáltalán mit kell vásárolni? Tudnátok értelmes linkekkel, infókkal, tapasztalatokkal segíteni? Előre is köszönöm
2023. febr. 18. 12:41
 1/2 anonim ***** válasza:
A búvár nem lesz elég hozzá. Vagy IBC tartály kell és abból üzemeltetni, vagy hidrofor.
2023. febr. 18. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Csepegtető szalag, ezt írd a keresőbe. Youtube-videók is vannak.

A szivattyú az nehéz kérdés. Mivel a szalagok többsége 0,3 bártól működik jól. Ami 3 m szintesést jelent, vagyis egy sima IBC-vel csak addig működik, ameddig vadi új a szalag, meg ha nem kemény a kútvized, mert akkor a kis nyomás miatt még hamarabb lesz vízköves a szalagod. Meg lassan is csepeg. Legrosszabb esetben is úgy csinálj gravitációs öntözést, hogy 120 vagy 200 l-es hordót teszel 2 m magas állványra, és ezt nyomatod tele, az aljába szerelt csövön pedig jön ki az öntözővíz. Stabilnak kell lenni, hogy ne boruljon a fejedre, mert nem éled túl. Esetleg nagy akácfához lehet láncolni. Ha belehalsz, ne rám hivatkozz...

Ha túl nagy a nyomás, tehát szivattyúról közvetlenül próbálod, akkor szétvágja a szalagokat. Ha lefojtod, akkor meg a szivattyúd megy tönkre. A búvárszivattyú szerintem teljesen alkalmatlan, de ebben nem vagyok jártas.

Tehát szivattyúról közvetlenül talán úgy lehet öntözni, hogy beiktatsz egy túlnyomásszelepet, amit beállítasz mondjuk 0,6 bárra. (Szivattyú után T-elágazó, és egyik szára megy a locsoló felé, másik szára meg a nyomásszelepen keresztül vissza a kútba, így elmegy a felesleges víz.) Csak ez energiapocséklás.

Maga a locsolóberendezés úgy néz ki, hogy van egy (vagy inkább több) gerinc, és ebbe az általad használt veteménysorok távolsága szerint teszel csapos indítókat.

Ezt az oldalt használom a magyarázathoz:

[link]

A gerinc olyan hosszú, amilyen széles a csepegtetni kívánt tábla. A gerinc egy LPE vagy KPE cső. Kiskertben elég collos is, én mechanikai okokból jobban szeretem a 40-est, de nekem mondjuk ingyen van. Az egyik végét lezárod tetszőleges módon, a másikra pedig veszel olyan idomot, aminek az egyik végét ráteszed a gerinc végére, a másik (menetes) véghez pedig hozzá tudsz csatlakoztatni egy hollandival egy slagot. Tokos idomnak is hívják, videón meg tudod nézni. Ilyesmi:

[link]

A gerincre a lyukakat, ha jól emlékszem, 15-ös fúróval kell csinálni. (Nézz utána.) Ebbe belemegy a gumigyűrű, és belenyomod a csapos indítót, ami magától megszorul, kész is van. Az első linken így hívják: Csapos csepegtető szalag indító gumigyűrűvel. Van csap nélküli is, de minek, azt nem tudod elzárni, ha kiszedsz egy sor valamit, a többit meg még öntöznéd.

Ezen az oldalon az első dolgot így hívják: Csapos csepegtető szalag indító 3/4" KM. Ez arra való, ha külön egy szál szalagot akarsz vinni valahová, ahol nincs gerinc. Gyorscsatlakozó a végére, feles slaggal, és mehet.

Ha már szóba került a slag: kevés vízhez elég a feles, de nagyobb területhez kell a 3/4-es. És nem gyorscsatlakozóval a gerinchez, mert az leszűkíti, hanem hollandival.

Van a linken könyök meg T-idom. Utóbbival a gerinctől távolabb is ketté tudod osztani a szalagodat, az előbbivel meg szűk kanyart tudsz bevenni. Mert a szalag nem szeret kanyarodni, megtörik, és nem megy át rajta a víz. Nagyobb ívet be lehet vele venni úgy, hogy ahol megtörik, lentről és fentről megnyomod, és át fog engedni. Az első vízelzárásig.

Toldókra mindenképpen szükséged lesz. Ha kivágod kapával a szalagot, vagy kirágja az egér, akkor ollóval kivágsz egy centit, beteszel egy toldót, mehet tovább a víz. Én el se szoktam zárni ilyenkor, gyorsan megvan.

A szalagok végének lezárásához nem kell semmit venni. Én egyszerűen görcsöt szoktam rá kötni, fogóval meghúzom, hogy szoros legyen, és kész.

Lényegében ezek az idomok kellenek.

Meg persze a szalag. 8 milest vegyél, ne 6-ost, mert az nagyon vékony falú, sérülékeny, nehéz vele dolgozni. A 8 miles nálam átlag 3 évet bír, akkorra lesz annyira vízköves, hogy kuka. Ha nálad hamarabb vízkövesedik, akkor évente kell cserélni, és elég a 6-os, pár Ft-tal olcsóbb métere.

Bármit öntözöl, 10 cm-es lyukkiosztást használj. A növények úgyis befolyják gyökérrel a tövek közti távolságot. Az életben nem sikerül úgy ültetni pl. paprikát, hogy pont a lyukakhoz kerüljön. Ráadásul, ha véletlenül egy lyuk eltömődik, a két mellette lévő még mindig csepeg. (Az eltömődöttet ki tudod szúrni egy legvékonyabb varrótűvel. De gyakran az is elég, ha a csepegőszemnél hosszában összehajtod, és morzsolgatod, hogy kijöjjön belőle a szennyeződés.)

Még egy fontos dolog: szűrő kell az egész rendszer elé. Én ilyent használok, amit itt Irritec hálós szűrőnek hívnak:

[link]

A szűrő után lehet berakni pl. T-t, hogy két gerinc felé menj tovább két slaggal.

Ennyi a lényege. Vannak persze még egyéb finomítások is...

2023. febr. 18. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!