Nyár végén paradicsom?
Nálunk idén vagy 6-féle paradicsom volt és mindegyiknek volt még nyár végén is termése, de még ősz elején is jó párról tudtunk szedni.
A kertben levő talajtól, fényviszonyoktól függően meg hogy mennyit tudod locsolni, milyen típust szeretnél, neked kellene választanod.
Én a magasra növő koktélparadicsomokat szeretem és a kevés levet tartalmazó, vastag húsú szilvaparadicsomot - ezeken volt bőven termés. A párom az alacsonyabb bokrú paradicsom fajtákat szereti. Idén volt sárga és fekete paradicsomunk is, a sárga nekem nem jött be, bár salátába, bizonyos kajákban nagyon jól mutatott a 3 szín együtt.
Viszont érdemes figyelni a kalcium pótlásra, az egyik bokros fajtának a fele pocsékba ment a paradicsomok végén megindult rothadás miatt - kalcium hiány. Pótolni kell a növénynél és akkor helyre lehet hozni, de jobb megelőzni.
Olvasd el a zacskón amit a fajta érési idejéről írnak és úgy vegyél hozzá magot vagy úgy válassz palántát!
Nyár végén minden létező fajtán van termés. Kivéve, ha valami betegség elviszi mindenestől. Az ellen meg permetezni kell. Most nincs sok munka a kertben, tanulhatod a netről a betegségek felismerését. Legalább annyit érdemes érteni hozzá, hogy nyáron felismerd az első jeleket, és akkor már rá tudsz keresni a konkrét védekezésre. Ha már lepusztult az egész, akkor késő.
Ha későn ülteted, akkor eleve csak nyár végén kezdenek teremni. De hát annak sok értelme nincs, ha nyár eleje felé nincs termésed. Az a jó, ha sok hónapon át terem neked.
Még esetleg annyi, hogy a determinált fajták hajlamosak szakaszokban teremni, a folyton növők (amiket karó vagy kordon mellé kell tenni) azok folyamatosan nyomják. A típus fel van tüntetve a vetőmag csomagolásán.
Annyit érdemes a fentiekhez hozzátenni, hogy két-háromhetente bórtartalmú virágzásindító tápot kell adni, attól elborítják a virágok, ami lehullani sem fog, így sok és folyamatos termésre számíthatsz.
Kezdetben, vagyis a növekedési szakaszban emelt nitrogéntartalmú táppal kell öntözni, attól gyorsan nő, aztán a virágzásindító, majd a termés gyors fejlődéséhez és beéréséhez a bőséges kálium szükséges. A különböző tápok NPK aránya (nitrogén/foszfor/kálium) szerint érdemes válogatni, de inkább a drágább tápokat érdemes használni, amelyekben nyomelemek is vannak.
A kalciumpótlás meg akkor szükséges, ha a napközbeni hőmérséklet 5-6 °C al nő, vagy csökken, vagyis erőteljesebb hőmérséklet változáskor, ekkor ugyanis a paradicsom kalciumfelvétele a gyökereken leáll, így kalciumtartalmú levéltápot érdemes rá fújni és a csúcsrothadás elkerülhető, meg maga a növény is sokkal erősebb lesz és szebb színű.
Én egyébként az egyenletesebb hatás érdekében gyakrabban tápozok, hetente, de csak fele mennyiségével az előírtnak, nekem bevált.
Aki ódzkodik a vegyszerektől, használhat organikus tápokat, a reklám szerint annak az íze is jobb, csak borsos az ára, de a növény tápanyagellátását valahogy biztosítani kell a jó terméshez.
Ha május közepén kis méretű palántákat ültet ki, az már későinek számít...
De az áprilisi helybe vetés is kb. ezt tudja, és akkor sokkal erősebb gyökérzetű lesz a növény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!