Sok szőlőst miért kapálnak többször is egy évben?
A fű sokat párologtat. Még ha hetente nyírod, akkor is többször annyit, mint az olyan föld, ahol rendszeresen el vannak vágva a kapillárisok. Ha meg csak havonta nyírod, akkor a nagy fű simán tízszer annyit is tud párologtatni, mint a kapált föld. Ha megnézed a szomszéd kapált földet, akkor száraz időben a felszíne porszáraz. Ami attól van, hogy az elvágott kapillárisok miatt kialakul egy víz- és páraszigetelő réteg. Ezzel szemben, nálad már maga a talaj is többször ennyit párologtat a kapillárisokon, repedéseken át. Emellett minden fűszál egy kis szivattyú, ami a mélyebb rétegekből hozza fel és párologtatja el a vizet. (Ez letagadhatatlan, mert párologtatás nélkül hosszú távon nem maradna életben semelyik növény.)
Nálam kötött talaj van a gyümölcsösben. A szomszéd elhagyott földet egy sávban kaszálom. Ott idén 10 cm-nél szélesebb repedések is keletkeztek, de 5 cm-essel borítva volt a terület. Az én fáim, szőlőim alját viszont rotációs kapával műveltem (a maradék kis részt kézi kapával), így a repedések teteje el volt zárva, ezzel csökkentve a párolgást.
Rotázással beforgatod a gyomot, amiből komposzt lesz pár hónap alatt. Meglazítod a felső réteget, így amikor ott elég nedvesség van (a nyári aszályt kivéve), akkor a levegősség miatt fellendül a hasznos talajélet, a letömörödött nyírt felszínnel ellentétben, ahol jó, ha fele mélység tekinthető élőnek.
És akkor ott vannak még a technikai okok:
A kapált föld felszíne - mint már írtam - gyorsan megszárad, így lényegesen kevesebb pára van a levegőben, ezért kevesebbet kell permetezni a gombák ellen.
Kapálni elég egy évben 5-6 alkalommal. Ha füvesítve van a szőlő, és nem akarod, hogy bajok legyenek ebből, akkor legalább 2 hetente nyírnod kell. A rotációs kapa egy-egy alkalommal harmada benzinnel, harmada idő alatt megteszi a dolgát, mint a fűnyíró. (A fűkaszáról nem is beszélve.)
Szerves trágyát, műtrágyát bedolgozni forgatott földbe lehet. Füves földbe csak folyékony állapotban lehet kijuttatni, sok vízzel, és ez problémásabb. (A levéltrágya csak tűzoltás, kis mennyiséget lehet így kijuttatni.)
A gyomirtózás az alapból hülyeség, főleg 2 hetente. Évi 3-4 alkalom elég, ha már így csinálja, de még akkor is problémás egy módszer. Ha évelő gyomokkal van teli a terület, amit a kapálással nem lehet kipusztítani, akkor jogos egy gyomirtózás, de akkor se ez legyen az alap. Nem is olcsó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!