4400 literes medencénél hány órát ajánlott működnie naponta a vízforgatónak ha az egy 3028 literes papírszűrős vízforgató?
A nyáron még a gyári 1200 literes forgatóját használtuk nagyon hosszú csövekkel ( amit kaptunk vele ) Ennél a beleöntött anlagölővel is volt hogy bezöldült a cső és benyálkásodott a medence fala, pedig nagyon sokat ment. Reggel 6-kor indult, 11-kor kikapcsolt majd délután 2-kor vissza és este 9-ig ment ( időzitőre volt kötve ). Aztán most vettem hozzá egy erősebbet mert éppen találtam jó áron. Ki is próbáltam, összehasonlíthatatlanul gyorsabb. A gyáriba ha csak egy kis levegő is került a csőbe szinte leállt a vízmozgás, ennél a nagyon sok levegőt is kinyomja gond nélkül.
A gyári forgató egy Bestway 1249 literes 16 wattos. Az új, Avenli 3028 literes és 60 wattos. Illetve az újhoz csöveket is adtak ami sokkal rövidebb, kb olyan hosszúak hogy épp hogy elérjren a csatlakozásokig.
Az, hogy bealgásodott nem a szűrő miatt volt, hanem, hogy nem volt meg a klórszint, ezért kell az úszóadagolóba a klórtabletta, mert kiszellőzik a vízből, és ez az erősebb szűrővel méginkább igaz lesz ha az áramlat fordozza is majd a vizfelszínt is. Nekem nyáron ment folyamatosan, nem állítottam le.
Ha síkosnak érzed a medence falát, az lehet a nem megfelelő pH szint miatt is, erre is oda kell figyelni.
Klór és pH szint. Ezzel a két paraméterrel tudod tisztán tartani a vizet. Ha ezek jól be vannak lőve és napról napra stabilan tartod, nem is nagyon kell algaölő.
A szűrővel csak a lebegő koszt (levegő porát) tudod kiszűrni, biológiai szűrése egészen minimális.
"A gyári forgató...16 wattos.Az új...60 wattos."
Ezek csak bohóckodásra valók, ahogyan a papírszűrő is.
Nálam "igazi medence" van és 800 Wattos szivattyúval, ami szintén időzítővel megy amíg a nap telibe süti a medencét, azaz 11 és 18 óra között minden órában 10-10 percet, vagyis naponta 70 percet.
Így egész évben kristálytiszta a víz.
(Most is, bár már téliesítve van és nincs működtetve a szivattyú.)
A medencevíz kezelése eléggé jól behatárolható tevékenység, mérésekkel, számolással jár. Nem tudom akik az első két hozzászólást lepontozták milyen meggondolásból tették, mert ez így félrevezethet másokat, ami senkinek nem lehet értelmes célja.
Tehát. A medencékben lévő víz halott víz. Azért az, mert nem rendelkezik a folyók, tavak, patakok természetes szűrésével. (vízfenék talajrétege, növényzet, élőlények, víz utánpótlás stb.) A természetben is meghalhat a víz, beposhadhat, ha nem működik a szűrése. Tudom, lehet fürdőtavakat létesíteni a kertünkben is, de most a zárt, mesterséges medencékről van szó, akár kicsik, akár nagyok.
Mivel a természet medencénkben nem végzi el a tisztítást, nekünk magunknak kell.
A medencevíz nem azért szennyeződik el, mert koszos lábbal megyünk bele, hanem mert egyáltalán belemegyünk! Tehát a levegőből bekerülő por, falevél, madárszar, bogár stb. mellett belekerül a testünk mindenféle váladéka, hámsejtje, szőrzete, haj stb.
Miért baj ez? Hiszen több köbméter vízhez képest ez aránytalanul kevés.
Az elsőszámú probléma, hogy ha ezeket mégsem szűrjük ki, akkor felhalmozódva az alga táplálékául szolgálnak. A melegedő vízben az alga köszöni szépen, elkezd szaporodni. Először csak nyálkásságot tapasztalsz, aztán szépen bezöldül a víz és gusztustalan lesz.
Tehát azért szűrünk (forgatjuk a vizet a vízforgatóval) hogy az alga táplálékát kiszedjük a vízből.
Ez a mechanikus, fizikai része a vízkezelésnek ami elengedhetetlen.
Azonban ez egy zárt műanyag vagy beton "biliben" nem elegendő. A szűrés tökéletlensége miatti életet kémiai kezeléssel kell megtámadnunk. Ezt a legegyszerűbben stabilizált medencevegyszerek, elsősorban klór segítségével érjük el. Azért fontos, hogy stabilizált klórt használjunk, mert annak lebomlása szabályozott, tehát mérhető, így szintentartható. Ráadásul nem illan el olyan gyorsan, mint ha simán hipót öntenél a vízbe. Vannak nagyméretű medencék ahol hipót használnak, de ott milliós célgépek adagolják, nem az OBI-ban veszik 3 kilónként a klórt.
A medenceklór adagolásához viszont szükséges a víz PH értékének ismerete, mert egyrészt nem állandó, másrészt a határértékeken kívül egyre több klór szükségeltetik, egészen odáig, hogy a klór elveszíti hatékonyságát.
Vagyis mérni kell a PH-t, annak megfelelően mérni és adagolni a klórt.
A kémiai(vegyszerezés) és a fizikai(szűrés) kezelés tehát egyformán és elengedhetetlenül szükséges az egészséges medencevíz fenntartásához. A víz tisztaságát pusztán azzal nem lehet fenntartani, hogy többet járatom a vízforgatót.
Alapszabály, hogy túlszűrt víz nincs. Tehát ha éjjel-nappal járatod a forgatót, azzal csak a villanyszámládnak teszel rosszat a víznek nem. Az ajánlott működés, hogy kétszer, de inkább háromszor át kell forgatni naponta a teljes vízmennyiséget. Vigyázat, ez sosem 100%-os, mindig marad valamennyi szűretlen pangó víz.
A te esetedben a forgató elméletileg 1,5 óra alatt forgatja meg a vízmennyiséget vagyis minimum napi 3, de optimálisan 4,5-6 órát kellene működtetni a forgatót, persze megfelelő klórszint mellett.
De ugye a papírszűrő betétjét rendszeresen, akár naponta többször is kitisztítod? Mert a patron ha már több szennyezést nem tud felfogni, akkor hiába járatod!
Egy kis háttérinfo: ezeket a kis mobilmedencéket az Intex és a Bestway gyártja Indiában és Kínában, elsősorban az amerikai piacra. Ott, egyszerhasználatos vackoknak tekintik őket és a legkisebb vásárlóerővel rendelkező réteget célozzák 1-200 dolláros áraikkal. Nyár végén mennek is a kukába. Ezeknél a cuccoknál elsődleges az alacsony ár, nem pedig az, hogy a hozzáadott forgató valóban hatékony is legyen. Erre úgy látom te is rájöttél, a hozzáadott papirszűrős első pár napja után. Ezek a papírszűrős megoldások akkor sem optimális negoldások, ha túlméretezik őket. Én is ezekkel kezdtem, de elegem lett a folyamatos pöcsöléssel ami a tisztogatással jár és még úgy sem lesz tökéletes.
A kisebb medencéknek ez a zsákutcája, ugyanúgy szűrni kell a vizüket mint a nagyobbaknak, de nem lehet egy 15 ezer forintos medencetesthez 60 ezres szűrőt eladni. Hiába írja itt a #3-as, hogy a papírszűrők vackok, amiben igaza van, de én sem vennék egy olcsó 4 köbméteres lavórhoz kényelmes és könnyen kezelhető 60-80-150 ezer forintos homokszűrőt.
Most már nekem is jóval nagyobb medencém van, mert szépen fokozatosan eljutottam egy méretgazdaságos kompromisszumhoz, de itt a gépészet is már sokkal többe kerül.
Én a szűrőrendszerbe bekötöttem egy germicid lámpát (UV-C), amin a forgatáskor a víz átfolyik és roncsolja minden OTT a vízben a lámpa terében jelenlévő élőlény dns-ét és így az alga nem tud szaporodni. Emiatt nekem minimális vegyszerezést kell alkalmaznom, kb. tizedét az egyébként szükségesnek. A homokszűrő tisztítását egy szelep elfordításával pár perc alatt megoldom. Heti 30 percnél többet a karbantartásra nem kell fordítanom és klórszag még a környéken sincs.
A te esetedben marad az, hogy jobban kell figyelned a vegyszerezésre, és több időt kell szánni a papírszűrő tisztogatására.
Sajnos olcsó medencézés nincs. Vagy a pénzünkkel, vagy a ráfordított munkánkkal, időnkkel de fizetnünk kell érte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!