Homokos talajba milyen fajta gyümölcsfát érdemes ültetni? Önnél melyik szuperált?
A Kishomoki telkünkön van több fa és bokor.
Azok csak űrkitöltőként funkcionáltak,nem gyümölcsöztek,de valahogy mégis túléltek az előző tulajnál és ezeket ásnánk ki és lenne helyette pár gyömölcsfa,amit fúrt kútból tudnánk locsolni.
Meggy, kajszibarack és szilvát gondoltunk.
Pl. Érdi bőtermőt láttam homokos talajon szépen gyülölcsözni,de szilvában, barackban milyen fajta vált be?
Végignéztem és olvastam a fél internetet,de a valódi tapasztalatokra szeretnék hagyatkozni.
(Az sem baj,ha különféle dolgokat kellene bele venni mint gyökéritató, vízmegfogó hydrogél, gyökérstarter, humusz,komposzt,műtrágya, mikorrhíza gomba, szervestrágya granultáum, virágföld,alga készítmény,talajbaktérium komplex stb)
Köszönöm.
Én se tudok gyakorlati tapasztalatot írni, csak általánosságokat. (De úgy látom, homokon termelők nem írnak, úgyhogy még ez is valami.)
Az előző hsz. alapján tényleg utána lehetne nézni, hátha valahonnan lehetne olcsón agyagos földet hozatni, és elteríteni. Összeszántva javítana a felszínen legalább, és kevésbé párologtatna a föld, ha nem hagyod befüvesedni, rotázod rendesen, és mindig elvágod a kapillárisokat.
Persze, ha markolóval csináltatsz mondjuk 0,6x2x2 m-es gödröt, és ezt feltöltöd jobb talajjal, az is hasznos az első években, de pénzigényes, és hosszú távon igazából nem sokat jelent, mert egy átlagos fa gyökérzete benő 25 vagy akár 50 m2-t.
A föld elterítéséhez viszont esetleg lehet olyan földet szerezni, amitől szabadulni akarnak építkezés miatt, és örülnek, ha ingyen leönthetik nálad, akkor már csak egy tolólapos gépet kell megfizetni.
Amúgy a gyümölcsfajtákon belül nem sok különbség van szerintem szárazságtűrés szempontjából. Annyi, hogy a korábban termők jobbak, mert a téli csapadékból még tart. Almát, körtét nem nagyon érdemes, és más gyümölcsökből is inkább olyan fajtákat válassz, amik koraiak viszonylag. (A nagyon koraiak általában nem olyan jók.)
Amiket a végén írtál zárójelben, azokat felejts el, azok edényes növényeknél érnek valamit esetleg, kertben semmire nem jók, ill. aránytalanul drágák, sokszázezres, soha meg nem térülő befektetés lenne. Ha tápanyag-utánpótlást szeretnél, szerves trágyát szántass be (áss be).
Öntözésnél legjobb lenne csepegtetni, de pár fa esetén bonyolultabb. Ha slaggal akarsz öntözni, akkor ne a teljes fa alján tedd tönkre vele a talajt, hanem csinálj a fa két oldalán két gödröt, ezekbe nyomasd a vizet, így a többi részen nem csinálsz kárt. A gödröket két öntözés közt betemetheted, aztán a következő öntözésnél majd megnyitod újra kapával. Öntözni mindig sokat kell egyszerre, és ritkán. Ez minden kerti növényre igaz, de fákra különösen.
Azt próbáld megnézni, hogy az öntözővíz kemény-e, és milyen a pH-ja. Ezekkel el tudod rontani a földet pár évre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!