A malnát mikor kell metszeni?
Áááá...
Mindent elrontottál, amit csak lehet.
Ha abszolút nem értesz hozzá, miért nem néztél utána ültetés előtt?
Alapvető információ, hogy a málnavessző két évig él. Első évben kijön egy egyenes hajtás, ezen a második évben oldalhajtások fejlődnek, amik teremnek. Utána ezek a szárak elszáradnak, és a következő évben már a mostani egyenes hajtások fognak teremni.
Először is, amikor elültetted, vissza kellett volna vágni kb. 20 centire. Így, hogy meghagytad teljes hosszban, se termésed nem lett, se olyan új hajtásod, ami jövőre rendesen teremne. Ha visszavágtad volna, akkor erős új tőhajtások fejlődtek volna, amikből jövőre elég jó termésed lett volna.
Az előzőben linkelt cikk nem rossz, de nem elég részletes. Pl. kimaradt belőle, hogy most még nem fogod tudni úgy metszeni, mint egy rendes, felnőtt, termő ültetvényt. És a későbbiekben is a meghagyandó vesszők mennyisége a hajtások mennyiségétől függ.
Először is, a tavalyról megmaradt részeket, amik idén oldalhajtásokat fejlesztettek, tőből vágd ki mielőbb, akkor is, ha még nem száradtak el. (Ilyenkorra már el szoktak pedig. Ezeket rögtön a letermés után kellett volna kivágni, hogy erősebben nőjenek az új hajtások.)
Ha egyszer termő fajta, akkor én egy egyszerű képletet szoktam javasolni a tavaszi metszésre: összeadod az egy tőből fejlődött hajtások hosszát, és ennek a felét hagyod meg. Azzal a kiegészítéssel, hogy ceruzánál vékonyabb részek ne maradjanak.
Vagyis, ha csak egy 1 m-es új hajtás fejlődött, akkor fél métert hagysz meg belőle. Ha van egy tövön egy 0,5 m-es meg egy 1,5 m-es, akkor ez összeadva 2 m, tehát a kicsit tőből kivágod, a nagyot 1 m-re vágod.
A későbbi években is ezt követed, azzal a kiegészítéssel, hogy fél méterenként ültetett tövek esetén nem érdemes 3 db 1,6 méteres vesszőnél többet hagyni. Ha túl sokat hagysz meg, akkor apró lesz a termés. A vékony vesszők esetében dettó.
Ezt a metszést tavasszal végezd, mielőtt kihajtott volna, úgy február táján.
(1,6 m-t azért írtam, mert ilyen magas szokott lenni átlagosan a kordon felső drótja.)
Az egyszertermő egyszerre leterem. A folyton termőn pedig folyamatosan jön a termés.
A lényeg, hogy 2 éves a vessző és csak a 2. évben terem. Tövenként max 5-6 erős vesszőt meghagysz (az enyémek kb 80 centi egy méterre vannak egymástól), a többit kiszeded tavasszal. Ki kell szedni a letermett száraz vesszőket is.
A magasság számítás túl bonyolult: én egyszerűen 1,5 méterre meghagyom a meghagyandó vesszőket és kész.
4
Ha most van rajta termés meg virág, akkor folytontermő. Ha nincs, akkor egyszer termő.
5
De így nálad akár duplája vessző is lehet, mint ami termést ki fog tudni nevelni. Akkor meg lesz egy halom apró termés, és a következő évre csak pár ványadt termővesszőt fog nevelni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!