Szép kajszibarack fám fele a nyáron kiszáradt.Épségben maradt felét szeretném megtartani,bár félek, hogy féloldalas lenne.Hogyan tudnék belőle valamennyire formás fát alakitani?
A gyanta az a betegség jele. A fa ezzel védekezik, próbálja lezárni a még ép részeket a betegtől. Ha nagyon gyantás, akkor lehet, hogy vége lesz a télen vagy jövő nyáron.
Vagy monília a betegség, vagy a gutaütés nevű tünetegyüttes. A betegség leküzdésére mindenképpen hasznos az öntözés (túl sokat azért nem kell, évi 4-5 alapos öntözés aszály esetén több, mint elég), de emellett permetezni és szakszerűen metszeni is kell, hogy a fa minél jobb egészségi állapotba kerüljön.
A fő probléma mindenképpen a permetezetlenség. Hogy egyáltalán nem permetezed, vagy pedig oktalanul permetezed (nem megfelelő időben, nem megfelelő szerekkel), az mindegy. Ha meg akarod tartani a fát, akkor bizony rá kell állnod a tisztességes növényvédelemre.
Anno nálam is volt ilyen, egy 8 év körüli barackfa teteje meg az aljának az egyik fele elpusztult. Így vettem át apámtól, és nekifogtam permetezni, akkor még csak pumpálós permetezővel és szimpla kontakt szerekkel. A fa még így is megmaradt, és hozott az első évben 2 m-es hajtásokat, amikből pár év alatt olyan ágrendszer lett, hogy a féloldalasság eltűnt. Persze, ehhez a metszőolló is hozzájárult... A fa ma is megvan, kb. 14 m átmérőjű a lombja, tavaly 5 mázsát termett. De manapság már értek is hozzá, és mindent megteszek az egészsége érdekében, az öntözést kivéve, mert ezen a telken nincs vizem.
A permetezés csak annyiból áll, hogy virágzásban 2 alkalommal, vagy hűvös és esős időjárás esetén 3 alkalommal lenyomod felszívódó, monília elleni szerrel. Érés előtt pár héttel, ha hajlamos hajtásmoníliára, jöhet még egy permetezés, de a legtöbb fajta megvan enélkül. Ha levéltetveket látsz rajta, amik legyengítenék, vagy egyéb rovart, akkor jön a rovarölő. Természetesen, mindenhez kell tapadásfokozó. Ez évi 3-6 permetezés, bekerülési költsége egy kisebb fa esetén évi 2-400 Ft. (Természetesen, csak ha más fáid is vannak, nem csak ez az egy.)
A télen tanulmányozd a Youtube-on a sárgabarack metszését, és ha eddig nem tetted, akkor az ágak negyedét vágd le (ésszel, persze), hogy ne terheld túl. A további években már jóval kevesebb metszés is elég lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!