Kezdőoldal » Otthon » Kert » Tudna segíteni valaki abban,...

Tudna segíteni valaki abban, hogy mi támadta meg a birsalma fánkat?

Figyelt kérdés
A levelek a képen látható módon elszíneződnek és csörgősre száradnak.

2022. júl. 3. 15:01
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
2022. júl. 3. 15:03
 2/11 mindentudó99 ***** válasza:
Moníliás lehet. Permetezd meg jó alaposan valami felszívódó permetszerrel.
2022. júl. 3. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Igen, a monília esélyes VOLT vagy két hónapja, mikor virágzott, annak a kártétele ilyen. Most ebben a hőségben már vége.

De különben a fotót nem így kellett volna készíteni, hanem hogy az ágak végig láthatóak legyenek. Mert nekem így ömlesztve úgy tűnik, hogy van, aminek nem a csúcsa száraz, hanem száraz levelek felett vannak zöld levelek. És az már másra utal(hat).

2022. júl. 4. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Egyebet nem akartam korábban írni, hogy ne befolyásoljak senkit a megítélésben. Tavaly jelentkezett először és volt olyan ág, ami teljesen mumifikálódott tőle, levelestől, gyümölcsöstől. A gyümölcs nem rothadt úgy össze, mint ha monília lenne, a levelek zöldek maradtak, nem potyogtak le, de csörgősre száradtak. Akkor felszívódó rezes szerrel kezeltem több sorral és nem tűnt túl hatékonynak a dolog, ezért most topassal fújtam le már 2 sorral, meg persze megkapta a tavaszi lemosót is. Én nem találtam olyan birsalma betegséget neten, ami ilyen lenne, mert több is stimmel valamenniyre, de igazán egyik sem, de lehet csak én nem ismerem fel, vagy másképp jelentkezik.
2022. júl. 4. 17:56
 5/11 mindentudó99 ***** válasza:
Pedig monília. Válts permetszert
2022. júl. 4. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Rendben, akkor rámegyek Champion WG-vel, meglátjuk mi lesz.


Köszönöm.

2022. júl. 4. 22:20
 7/11 anonim ***** válasza:

"felszívódó rezes szerrel"

Hát, a felszívódó rezes szert még nem találták fel. Kontakt szerrel meg egy meglévő betegség ellen semmire nem mész.

De mint írtam, ez nem meglévő betegség valószínűleg, hanem korábbi monília, aminek már csak a nyomait látod. Májusban, virágzásban, ill. közvetlenül utána kellett volna 1-1 alkalommal permetezni felszívódó szerrel, pl. Chorussal, Folicurral vagy hasonlóval.

De ha rendes fotókat mutatnál, talán még az is kiderülne, hogy tűzelhalásról van szó.

2022. júl. 5. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Na végre sikerült odakeveredni, hogy csináljak új képet és fel is töltsem.


A Champion WG vagy korábban a Dithane is kontakt szerek és kifejezetten monília ellen javasoltak, gondolom valamit csak használnak akkor ellene. Én pont a Chorus értelmét tudnám megkérdőjelezni az eddigi 2 éves tapasztalatommal, mert idén is megkapta a meggy (és a birs is virágzásban) 2x, aztán durván moníliás lett. Ugyanígy az őszibaracknál mindenhol azt olvassa az ember, hogy Scoreval kell kezelni tafrina ellen, aztán idén úgy lett tafrinás a barack, hogy tökéletesen úgy történt a permetezés ellene, ahogy a nagykönyvben meg van írva. A vége mégis az lett, hogy a jó idő leírtotta a tafrinát, én meg gondolkodom, hogy akkor mire is jó a Score.


Nade nagyon offtopicba mentem. Visszatérve a birsre. Sajnos aktív betegségről van szó, mert az előző kép már a 2. teljes lepucolás után készült. Azóta is jelent meg új helyeken a fertőzés. A képen látható módon, random helyeken egy-egy hajtás megindul az elhalás útján :(


[link]

2022. júl. 8. 19:36
 9/11 anonim ***** válasza:

Ez alapján nem mondanám, hogy monília lenne. (Ezért fontos az értelmezhető kép.)

De próbáld ki a Chorust, ha gondolod, ártani nem árthat. Másféle gomba még attól lehet. Vagy a tűzelhalás.

A kontakt szerek arra valók, hogy ha beborítod velük a levelek és hajtások minden kis szegletét, akkor a betegség nem tud odakeveredni, ilyen módon védenek. Ahogy az állatkertben rácsokkal védik az embereket az oroszlánoktól, vagy az oroszlánokat az emberektől, nézőpont kérdése. De ha a rácsból hiányzik egy méter, akkor teljesen mindegy, hogy a többi részen ott van, az oroszlán kijön, és guten appetit. Na, ez a helyzet a kontakt szerekkel, ha már egyszer bejutott a betegség, akkor krvára mindegy, hogy kívül van-e permet.

A felszívódó meg beszívódik a növénybe, és a már bejutott betegséggel is tud kezdeni valamit, jó esetben.

A tafrina nem olyan betegség, ami ellen létezne olyan szer, ami megfogja az erős fertőzést. Virágzás előttől kell neki nyomatni a permeteket, időjárástól függően 7-10 naponta, vagy 6 hétig. Ha nem így csinálod, akkor a Score csak pénzkidobás. A növénybe bejutott tafrinát már csak nagy szerencsével lehet megfogni. (Régebben volt őszibarackosom, az elején nekem is voltak ilyen elképzeléseim, hogy 3x lefújom, oszt jó lesz az... Aztán rájöttem.) De az idei év az olyan tafrinaveszélyes volt, hogy nem minden évtizedben van ilyen.

Monília ellen is 3x permeteztem idén, volt, amit 4x is (bőven virágzás után), mert a kimondottan moníliaérzékeny fák esetében nem akartam kockáztatni. Még így is lett pár beteg hajtás, de szó szerint csak pár, és nagyobb termésem van ezeken a fákon, mint az elmúlt 10 évben bármikor is, ma is szedtem egy rekesszel.)

2022. júl. 8. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Úgy lesz. A birsalmafánk nevében is köszönöm a ránk szánt időt és megosztott tapasztalatot. Remélem sikerül megállítani Chorussal.


Azért ha valaki akár később is felismerné a betegséget, kérem ne tartsa magában.)

2022. júl. 8. 21:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!