A kukorica kézi vetését, hogyan érdemes csinálni?
Igen, már lekésted.
Főzni valót lehetne még elvileg, de gyakorlatilag már nem érdemes, mert ha rájön a nagy meleg, akkor leáll a szár fejlődése a hosszú nappalok meg a hőség miatt 1 m-es magasságnál, és egyáltalán nem fog csövet hozni. Őszi főzni valót majd lehet, de csak rengeteg öntözéssel.
Nem olyan nagy baj az, ha nem ugyanaznap kel ki az összes. Ha egyforma gödröket vágsz, akkor pár nap alatt kint van az összes. Nálam idén kb. 2 nap alatt kelt majdnem mind, utána meg még 2 nap alatt a maradék. Nedves talajba lett vetve.
Egy ember megy kapával, vágja a lyukakat, a kivágott földet hátul elteríti. Mellette megy a másik (jobbkezes emberek esetén balról), aki a lyukba dob 2 szem kukoricát. A kapás egy kapányi földet húz a kukoricára. A következő lyuk földjét ebbe a lyukba dobja. (Tehát 1 lyuk 2 kapavágás, közben a sorban lévő gyomot is kivágja.) A soron megy végig, lehetőség szerint minden fészekre rálép, hogy tömörödjön a föld.
Lehet egyedül is csinálni, csak nem haladós, unatkozó nyugdíjasnak való. :) Akkor a kezedben tartasz 10-20 szem kukoricát, hogy ne kelljen minden lyuknál zsebbe nyúlni, és azzal a kezeddel csak 2 ujjal fogod a kapát. (Egy rokonom 90 éves koráig minden évben így, egyedül elvetett 1500 m2 kukoricát.)
Mikor még nagyobb területen termeltünk kukoricát, akkor mindig ketten ültettük.
"Nem késtem le semmit még június elején is lehet vetni bőven van ideje kifutni"
A növényeknél nem a napok darabszáma a lényeg, hanem a hőmérséklet és a nappalok hossza. A kukorica szárának növekedéséhez is kell egy megfelelő időjárás, meg a csövek növekedéséhez is. És az már nem fog összejönni neked. Most már az lesz, amit írtam, hogy apró szárakon lesznek majd üres csutkák, szemek nélkül.
De ha a saját károdon akarsz tanulni, hát tedd. Úgy is lehet tapasztalatot gyűjteni. (Én is kipróbáltam sokmindent, csak hogy lássam a saját szememmel.)
Még az őszi vetésnek utánanézhetsz esetleg, ha gondolod. Kb. augusztus közepén kell vetni, de pontosan nem tudom. Felénk többhektáros táblán szoktak így másodvetésként főzni való kukoricát termelni. Mire kikel és növekedni kezd, véget ér a hőség és a hosszú nappalok, és újra rendes szárakon rendes csövek nőnek.
Ki mondta, hogy novemberre hoz termést?
Értsd már meg, hogy a növények nem a napokat számolják, hanem száz különböző dologra vannak figyelemmel. Pl. a világos órák számára, az egyes nappali és éjszakai órák hőmérsékletére (napi hőösszegre), ősszel a talajhőmérséklet is jelentős különbség a tavaszihoz képest, mert a gyökerek tudnak még fejlődni a hűvösebb éjszakák alatt is, stb.
Itt egy sokhektáros táblán működik a dolog. Nyilván ha nem működne, nem csinálnák. Rengeteget öntözik, ami az augusztusi időjárásban hűtő funkcióval is bír.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!