Kezdőoldal » Otthon » Kert » Leromlott állapotú amarilliszh...

Leromlott állapotú amarilliszhagymákat hogyan tudnák újra "felvirágoztatni"?

Figyelt kérdés
Két nagy virágzóképes hagymám is volt, amelyek régen évről-évre virágoztak. Az egyik sötétpiros, a másik csíkos rózsaszínű-piros volt, de az, amelyik eredetileg sötétpiros volt, az is visszamutálódott a tőalakra, úgyhogy szinte ugyanolyan lett, mint a másik. De nem is ez a lényeg, hanem most egyik sem virágzik soha, és olyan keskeny leveleket hoznak, mint a fiókhagymák. Tápozom is őket pedig, és mégsem. Vajon az jó ötlet, hogy majd amikor behúzódnak, akkor kiszedem őket a földből, és friss földbe ültetem úgy, hogy csak a hagymák tönkjei legyenek a földben, és így fölötte már akadálytalanul tudjanak terebélyesedni, és ne szorítsa össze a hagymaleveleket a föld? Természetesen majd, ha virágzóképesek lesznek, akkor teszek majd még köréjük földet, hogy a virágok nagy súlya ne döntse ki őket a helyükből.

2022. febr. 17. 00:19
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

"Majd amikor behúzódnak."

De hát most van tél, könyörgöm. Mostanra kellett volna visszahúzódtatni. Ha ezt elmulasztod évről évre, akkor nem is csoda, hogy nincs virágzás.

Nyárra kiülteted szabad földbe, vagy ha nincs kert, akkor erkélyre. Mikor jönnek a fagyok, december elején, beteszed őket hideg, fagymentes helyre, és nem öntözöd, elfelejted őket tavaszig. Tavasszal előveszed, melegre teszed, és mikor hajtani kezd, elkezded öntözni, virágzik.

Persze, ha már régi és rossz állagú a földje, át kell ültetni, és utána is rendszerese tápoldatozni, ha folyamatosan cserépben lesz, nem kertben. (Igazából kertben lehet gyorsan, egy nyár alatt felhizlalni a hagymáit.)

2022. febr. 17. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy kell pihentetni, szoktam is a pincében, de én mindig megvárom, míg magától elsárgulnak a levelei, és akkor viszem le. Ez máskor is volt már, hogy februárra esett, és most is azt látom, hogy hibába locsolom, sárgulnak a levelei, úgyhogy majd le is viszem hamarosan a pincébe pihentetni őket 3 hónapig. (Kert valóban nincs, csak erkély.)
2022. febr. 17. 17:31
 3/11 A kérdező kommentje:
Az örök rejtély számomra amúgy az, hogy melyik a jobb: ha pihentetés közben a földben hagyom, vagy ha kiveszem a földből? Mert eddig mindenhol azt olvastam, hogy az a jobb, ha benne hagyom, és eddig mindenki azt mondta, hogy az a jobb, ha kiveszem. Nekem a tapasztalatom azt volt, hogy az a jobb, ha benne hagyom, mert akkor nem sérülnek meg a gyökerei, de lehet, hogy sok éven át már elfogytak a tápanyagok a földjéből, és most már jó lenne kivenni, és új földbe rakni.
2022. febr. 17. 17:34
 4/11 anonim ***** válasza:

Nekem már sok évtizede van amarilliszom de még soha nem sárgult le a levele.

Ha fűtött lakásban tartod folyamatosan, akkor a sárgulás nem annak a jele, hogy az életciklusa odaért, mint a kerti tulipánoknál, hanem hogy már a halálán van, mert egy teljesen alkalmatlan helyen van tartva.

Tavasztól őszig tartsd szabadban. Kertben vagy cserépben, de cserépben sok munkával és odafigyeléssel jár. Aztán mikor jön az első gyenge fagy, amitől lefagynak a levelek, akkor vidd be a pincébe (ha hűvös hely). Nem muszáj persze lefagyasztani a levelet, beteheted hideg, világos helyre úgy is, csak akkor már ne öntözd, hanem hagyd szárazon a földjét, és mikor teljesen kiszáradt (a föld), vágd le tőben a leveleket, tedd a telelőbe, és felejtsd el tavaszig.

Ha nyirkos a pince, akkor nincs jelentősége, hogy földben vagy föld nélkül.

Ha száraz pince (pl. szuterén, vagy ahol ott van a kazán), akkor földben jobb tárolni, mert az nem hagyja túlszáradni, egy kis párát tárol.

Ha leszeded a gyökereket, akkor is tud újakat fejleszteni beültetéskor. Viszont én is úgy gondolom, hogy ami gyökér túléli a telelést, ahelyett nem kell újat fejleszteni, nem kell a hagyma anyagát erre fecsérelni. Ezért én a kertből kiásottakat is gyökérrel tárolom, és amelyik gyökér életben marad, azt beültetéskor/kiültetéskor nem szedem le.

Ha már tönkrement a cserépben lévő föld szerkezete, akkor persze cserélni kell a földet. Kellő minőségűre és mennyiségűre.

De a lényeg a megfelelő tartás, nyáron szabadban, télen a telelőhelyen.

Én nem szoktam télen felhozni virágoztatni, mert akkor elvirágzik, aztán a csúnya, lehajló, megnyúlt levelekkel ott csúnyálkodik a lakásban hosszú ideig. Ezért csak márciusban hozom fel a lakásba, cserepesen, nem öntözöm természetesen, ameddig nem kezd hajtani, mert akkor elpusztul a virágrügy. Csak mikor már hajtani kezd, akkortól öntözöm. Mikor elvirágzott, utána már lehet kitenni védett helyre a kertbe. (De az erkély is védett helynek minősül, mert nem talajszinten van, és a hideg lefelé száll.)

Vagy van, hogy fel se hozom, csak április vége felé kirakom a szabadba. Ott is ugyanúgy virágzik, mint a lakásban.

2022. febr. 18. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Én meg az erkélyen hagytam, egész télen öntözés nélkül. És mindenféle védelem nélkül. 1,5 hete jutott eszembe, akkor behoztam, kiszedtem a cserépből. Leraktam a konyha padlóra, az asztal alá, egy alátétre. Ennél sötétebb helyem nincs, vizet természetesen nem kapott. Máris gyönyörűen hozza a leveleit és a virágbimbóját is. Ha még egy kicsit megnő, beleültetem majd egy új cserép földbe. Tavasszal meg rögtön mehet ki az erkélyre jövő télig. Nem egy ördöngősség, de annál rosszabbat nem tehetsz vele, minthogy a szobában tartod, meg tápoldatozod télen.
2022. febr. 18. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Egyébként nem mindig sárgul el magától a levele a behúzódás előtt. Volt, hogy sárgulás nélkül rögtön elszáradtak a levelei. Sőt emlékeim szerint egyszer olyan is volt, hogy pihentetés nélkül is virágzott. Ezt a szárazon meleg helyre tevést, hogy bimbót hozzon, ne levelet, már sok helyen olvastam, de nekem eddig még mindig virágzott úgy is, hogy ahogy felhoztam a pincéből rögtön meg is öntöztem. Valóban előbb a levelei indultak növekedésnek, de rögtön utána nekirugaszkodott a tőkocsány is. Mondjuk az is igaz, hogy a hagyma réseibe belenéztem, és már picit látszott a bimbókezdemény is. De most valahogy a levelei lettek keskenyek, mint a fiókhagyma levelei, és ilyen még nem volt. De mindenképpen át akarom majd ültetni friss földbe, mert szerintem a föld szerkezete ment tönkre az évek során. Viszont vannak magról felnevelt amarilliszeim is, amiket nem is vittem nagyon hűvös helyre, csak nem öntöztem, és most azok közül kettő gyönyörűen virágzik, csak a régi hagymák nem. Azokon valóban észrevettem már a bimbókezdeményt az első öntözés előtt. Az első virágzásukra 3 évvel a magok elültetése után került sor.
2022. febr. 18. 22:05
 7/11 A kérdező kommentje:
Közben rájöttem, hogy lehet, hogy "csak" elöregedtek a hagymák, mert kb. pont most 20 évesek, úgyhogy lehet ez természetes. Nektek hány évig virágoztak?
2022. febr. 20. 23:41
 8/11 anonim ***** válasza:

A hagymafélék nem öregszenek el, minden évben elhalnak a régi részeik, és újak fejlődnek helyette.

Az igényeihez képest sötét és meleg lakásban tartod télen, ez a baj.

2022. febr. 21. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Haha, akkor örökké élnek? A 4-es válaszolótól kérdezem, hogy neki mennyi idős a legidősebb virágzóképes hagymája? És olyan van-e, ami már nem virágzóképes, de még idősebb?
2022. febr. 21. 13:33
 10/11 anonim ***** válasza:

Én el szoktam adni mostanában, ami virágzik...

De nagyanyámnak volt 40-50 éve kapott hagymája, 10 évvel ezelőtt, szerintem az még most is megvan a nagynénémnél.

Ezek örök életűek, mert nem ugyanaz a hagyma, hanem folyamatosan halnak el kívülről a rétegek, és képződnek belül az újak. Két éven belül kicserélődik minden része. A papucsállatka is ilyen: soha nem születik egy se, hanem csak kettéosztódnak. Minden most élő papucsállatka élt már százmillió évvel ezelőtt is, gyakorlatilag.

2022. febr. 21. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!