Kajszi fa gondozása? Hányszor kell metszeni és mikor? Mikor kell neki tápanyagot adni milyeneket és mennyit? Milyen növényvédelmi feladatokat kell ellátni?
Kertészeti oldalakon rengeteg hasznos és SZAKÉRTŐI tanácsot találsz...
PL:
De tucatszám van hasonló, kertészmérnökok, agrárszakemberek cikkeiből...
Plusz még mikroelemek is. Ha azok nincsenek, akkor a sok nitrogén miatt hiánybetegségek fognak kialakulni.
Ha rendesen a fejlődik a fa, akkor 5-6 évig nem kell semmi tápanyag, a földben szokott lenni elég. Majd ha már terem, akkor kell pótolni, amit a gyümölccsel és a lemetszett ágakkal eltávolítasz. Nem a törzs mellé, hanem a teljes lombfelület alá. Ne vidd túlzásba, a műtrágyával ki lehet nyírni pillanatok alatt. Én a zsákon megadott mennyiség (területre kiszámított) maximum felét szoktam kiszórni termő fák alá.
Van vagy 10 fám ebből is, különböző fajták, 5 és 35 év között. Csak a a nyílás előtti héten metszem őket lehetőleg, mert minél melegebb az idő, annál kisebb az esély a fertőződésre, a hidegkedvelő baktériumok olyankor már nem fertőznek. Metszés után érdemes rézzel lemosózni.
A növényvédelemben a legfontosabb a virágmonília elleni permetezés. Aki nem permetezi, az jellemzően azt szokta tapasztalni, hogy lefagytak a virágok, pedig nem is volt fagy... A moníliás virágok majdnem úgy néznek ki, mint a fagyottak. Utána a fertőzés esetleg halad szépen lefelé a vékonyabb vesszőkbe, utána a vastagokba, leszáradnak egész nagy ágak is, ha érzékeny fajtáról van szó.
Amikor a virágok tizede kinyílt, akkor kell felszívódó szerrel lenyomni, utána a virágok 3/4-ének kinyílásakor ismét. Ha hideg és csapadékos az idő virágzáskor, akkor inkább háromszor permetezem, olyankor már mások is nyílás közelében vannak, pl. a meggyeket is lenyomom, szóval nem ezért kell külön permetet keverni.
Amint leveles lesz a fa, akkor szokott jönni a sodrómoly. Általában nincsenek túl sokan, de ha igen, akkor mielőbb felszívódó rovarölő.
Fekete levéltetvek is szoktak lenni néha, ellenük akkor kell permetezni, ha megjelennek.
Ennyi permetezéssel nagyjából el is van a barack. Érés előtt még azért érdemes egyszer leszórni, gombaölővel a gyümölcsmonília veszélyének csökkentésére, és rovarölővel a gyümölcsöt megszúró rovarok ellen, mert a szúrás helyén támad a monília. Olyankor megint az van, hogy az érzékeny fajtáknál a monília belemegy az ágakba a gyümölcsből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!