Ültettem kedvtelésből és próba gyanánt néhány zöldség és fűszerfélét magról, tudnátok tanácsot adni milyen időközönként mennyi locsolást igényel a kikelésig és utána nagy vonalaiban?
Az internet sajnos ellentmondásos volt ahol ugyanarra a növényre gyakori öntözést írt még a kikelésig is volt ahol 3-4 naponta csak annyit hogy ne legyen száraz a föld.
Igazából : Rozmaring, koktélparadicsom, bazsalikom, 2 fajta (csoki és sárga habanero), "kecskeszarv paprika" - édes pfefferonit ültettem.
kis műanyagpoharakba addig is, az alljára jukakat ütve nehogy víz álljon az allján, 18-20 fokos szobában fénnyel teli helyre tettem őket.
Milyen időközönként illik locsolni őket kikelésig és milyen mértékben?
Majd ültesd újra tavasszal. Ezek mind napsütést kedvelő fajok, most még keveset és ritkán süt a nap.
Öntözni meg nem kell olyan gyakran csak ne legyen csont száraz a föld.
Paradicsom egy hét alatt kikel bárhová is tetted az biztos, hogy kevés lesz ez a januári napsütés.
El fognak pusztulni.
Ahogy írják, ezek kültéri, azaz rendkívül fényigényes növények. Csak rövid távon bírják a folyamatos meleghez társuló sötétet. Azt ne írd, hogy mondjuk déli ablak, mert akkor is sokszor borús ilyenkor az ég, akkor is rövidek a nappalok, akkor is csak egy oldalról érkezik rájuk fény, ráadásul egy fényelnyelő-visszaverő üvegen keresztül csak kevés, és éjszaka meg aztán abszolút semennyi, miközben ugyanolyan meleg van olyankor is, mint nappal, a kinti tavaszi körülményekkel ellentétben.
Ez a 18-20 fok amúgy alapból nem lenne annyira rossz, ha értelmezhető lenne. Mivel ha világos hely, az ugye napos, nappal meg felmehet a hőmérséklet 25 fölé is, ha tényleg olyan napos. Gondolom, egyedi fűtés, és éjszaka van ez a 18-20.
Ha március végén fogsz hozzá, az szerintem jó lehet. Akkor kelés után, április elejétől már ki tudod tenni őket a szabadba napozni, amikor jobb az idő, és ha nincs is túl meleg, de a sok fénytől és a levegő mozgásától erősödnek.
Ezt a március végét úgy értem, hogy kelésig érdemes őket meleg szobában tartani, mert ott jobban kézben tartható a csírázás, és a kikelés napján kirakni őket a hűvösebb helyre. Nem kell nagyon vizesnek lenni a földnek, elég valamennyire nedvesnek lenni. Kelésig bárhogy öntözheted őket, kelés után viszont lehetőleg csak alulról felszívatva, mert a nedves felszín hozza magával a palántadőlés nevű betegséget. Tehát lehetőleg a felszín csak rövid ideig, és ne nagyon legyen nedves.
Meleg szobában a paradicsom nálam 3-5 nap alatt kikel, az ilyesmi paprikák 7-10 nap alatt. Nálam ilyen szokványos virágládákban kelnek a magok, veteményezéskor bőségesen beöntözöm őket, utána kelésig már nem feltétlenül kell. Kis dobozoknál biztos kelleni fog 3-4 naponta. De soha ne a napot számold, hanem azt nézd, hanem hogy mikor lesz teljesen száraz a felszín. Kelés után meg mikor lesz porszáraz 1-2 cm mélyen, akkor kell ismét bőségesen öntözni, alulról, hogy a felszín gyorsan megszáradjon.
A fűszernövényekkel várd meg az április elejét, vagy akár közepét.
Igazat írtak eddig, korai volt még, de én megértem a sietséged, hiszen olyan rövid a nyár és jó lenne korai fajtákat is ültetni.
A mag kikeléséhez többnyire nem kell fény, bár van olyan növény is, pl. a petúnia, meg a bazsalikom is talán, az fényre csírázik, ellenben szobahőmérsékletnél melegebb párás levegő az ideális, ezért jó az ültetőtálca, azt műanyagfóliával be lehet takarni és rátenni a radiátorra, ha nem túl forró, akkor sokkal több mag kikel.
Paprikát február végén, paradicsomot március elején ültetek, ez általában korai még, de kikelés után, ha a szikleveleken kívül is van már levele kiültetem kis cserepekbe, poharakba a palántákat és növénynevelő ledlámpával lehet nekik fényt biztosítani, van két ötven wattos, ami elég jó fényt ad nekik és áprilisban kiteszem őket a balkonra egy álló polcra, amely körbe van fóliázva, illetve elöl egy felhajtható ajtaját hagytam, ami tépőzárral van ráfeszítve, nappal ha meleg van, felnyitom. Hőmérő van benne és éjjel ha túl hideg van, akkor vagy beveszem őket, vagy infralámpával és időkapcsolóval fűtöm a mini 'fóliaházat', sok palánta elfér bennük.
Tálcán vannak a cserepek, így könnyebb bevenni őket, ha nagyon hideg van esetleg.
Azért van rizikó ebben, ha huzamosabb ideig hideg van, akkor a szobában már nem jó nekik sehogyan sem, ott túl nagy a meleg, kint meg tönkremehetnek és a kiültetés is dilemmás, mert hiába van április végén jó idő, májusban is elfagyhatnak.
Ezért én idén lehet, hogy megpróbálkozom lengyel magokkal, azok jobban hidegtűrők, bár bizonyára nem olyan bőterműek, mint az olasz, vagy a német-magyar magok, de ha már ki vannak ültetve, akkor kockázatos kicsit az áprilisi időpont, május közepe meg már elég késő, akkor nekem már van, ami terem is, a koraiak.
A magokat öntözheted spricnivel akár naponta, alul úgyis kifolyik, ami nem kell, de fólia kell rá és meleg, ahogyan írtam, akkor jól csíráznak.
A bazsalikom magokat is be kell egy-két mm homokkal, szitált földdel takarni, azon még átszűrődik annyi fény, amennyi kell neki, a többinek meg a szokásos ültetési mélység szükséges 5-10 mm között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!