Vadon élő állatok távol tartása?
Hétvégi házhoz ültetnék növényt, viszont félek hogy éjszaka megrágcsálnák az őket meg nyulak, főleg hogy most le ment a szőlő szezon és megcsappan a járkálás arra felé.
Hogyan lehetne távol tartani őket? Felénk szőlősgazdák alkalmazzák azt, hogy a szőlők közé üres sörösdobozokat kötnek a karókra, és az csillog-villog-zörög azogy fújja a szél. Ez elriasztja a vadakat? Vagy valami hasonló megoldás? Színes roncs például? És gondolom idővel cserélgetni, hogy ne szokják meg ugyanazt.
Kedves első válaszoló, nem csoda, hogy láttál, szarvas nagyobbat is ugrik.
Ott, ahol az uralkodó nagyvadfaj a gímszarvas, a vadvédelmi kerítés magassága 220 cm.
Sajnos az elkerítéssel az a baj, hogy rendszeresen ellenőrizni, karbantartani kell, mert ha pl. disznó, róka van, az aláás, megbontja, szétszedi.
Tapasztalatom szerint ami biztos beválik, az a betonalapú kerítés, melyen belül van egy kutya. oda nem megy be a vad, a kutyától félnek. Sajnos nyilván hétvégi háznál ez nem megoldás, kutya nem lehet ott egyedül hétszámra. Marad a rendszeresen ellenőrzött, lehetőleg betonalapú kerítés.
Ha nagyon rossz a helyzet, villanypásztort is ki lehet még húzni.
Volt egy ismerősöm, aki azt mesélte, hogy az állatkertben volt ismeretsége és a nagyragadozók trágyájából vitt ki a telkére, amit ott vízzel elkevert, majd szétlocsolta a telekhatáron és három hónapra a környékről is eltűntek a vadak. Maga a trágya elég csípős volt, de hamar elment a szaga, ő már másnap alig érezte, de az állatoknak nem olyan vacak a szaglása, mint az embernek.
Na persze ez nem mindenki számára elérhető, meg azt nem is mondta, hogy milyen állat volt, oroszlán, vagy medve, vagy farkas, aminek az ürülékét, vizeletét széthintette, de neki is az volt a baja, hogy bármit csinált előtte, mindenét szétrágták, ám ez elijesztette a vadakat, teljesen megoldotta a problémáját.
Ha tudsz ilyesmit szerezni, akkor lehet, hogy hatni fog.
Szomszédnak olyan helyen van hétvégi háza a város melletti hegyen, ritkásan beépített részen, ahol minden telek drótkerítéssel van körbevéve. Mutatta, hogy a vaddisznók az orrukkal felemelik a kerítést, és mennek végig a bekerített telkeken. Ahol a járásuk volt, az összes kerítés alja fel volt szaggatva.
Én a megvédendő fiatal fák és bokrok tövébe kutyaszrt szoktam kivinni, az udvarról úgyis össze kell szedni. 10 cm-es darab növényenként. (Eddig még sikerült megúszni hányás nélkül, de mindig végig közel állok hozzá a szag miatt.) Egy hónap után már nem hat.
Ha valami földszintes növényt akarsz kis területre nyáron, azt így körbekerítheted, ahogy írtad. De hosszú távon nem fog működni, szerencse kérdése, hogy egy vagy öt hónapig jó. A nyulak meg még előbb átmennek alatta. Az állatok gyorsan megszoknak mindent a civilizáció közelében. A seregély pl. egy hét után már a madárháló alá is bebújik szőlőt enni, az összes riasztó dolgot pedig 3 nap alatt szokja meg, erről már könyvet tudnék írni, annyi a tapasztalatom velük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!