Kezdőoldal » Otthon » Kert » Esős időben (vizes szőlőt) is...

Esős időben (vizes szőlőt) is szoktak szüretelni?

Figyelt kérdés
Nem lesz-e attól baja a szőlőnek, ha vizes állapotában 2-3 napot áll (mielőtt leszemezem, majd ledarálom)?
2021. okt. 10. 10:37
 1/10 anonim válasza:
39%
Hát, ha már nagyon érett akkor szerintem szedd le. De akkor meg van az esélye, hogy megpuhul esetleg rohad. Szárazra kéne törölni (?). Vagy, ha úgy mond bírja még a vesszőn akkor szedd le mikor ráérsz eldolgozni.
2021. okt. 10. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
0%

Nem is értem?

Ti nem szoktátok megmosni ledarálás előtt?!

2021. okt. 10. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%

Á, minek.

Biztosan eladásra megy...

2021. okt. 10. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hozzászólásokat! Én falun nőttem fel, és még soha nem láttam olyat, hogy szőlőt megmosni ledarálás előtt. Az emberek jellemzően nem eladásra termelik a bort (az átlagember, faluhelyen). Persze, vannak, akik egy részét eladják...akiknek sok terem, vagy még nem olyan nagy a saját kapacitásuk borfogyasztásban (nekem se nagy, pedig rajta vagyok...és már nem is fiatal).Viszont, le szoktam szemezni. Az utóbbi 15 évben (mióta bort készítek a kevés szőlőmből 50 - 120 liter borom lett).(Elég is tavasz végéig - nyár elejéig).
2021. okt. 10. 12:01
 5/10 anonim ***** válasza:
65%

Persze, simán le lehet szedni.

Viszont ne így tárold, hanem daráld le és úgy álljon a lé 2-3 napot a törkölyön préselés előtt

2021. okt. 10. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
...na jó, most már elárulom,hogy nekem nincs préselőm. A lé túlnyomó többségét simán le lehet merni a cefréről - ill. szűrős módszerrel 'kinyerni'. A maradékot három egymásba rakott 'raser' zsákba szoktam beletenni, felakasztom a pincében, aztán magára hagyom....ill. néha meg szoktam nyomkodni a zsákot. Én így préselek.
2021. okt. 10. 13:29
 7/10 anonim ***** válasza:
Ha héjon erjesztik, akkor nagyon megugrik a bor metilalkohol-tartalma. Mivel az a pektinből lesz, ami pedig a szőlő héjában, húsában van nagy mennyiségben, és az erjedés során kioldódik. Csak a festő héjú szőlőket szokták így, bevállalva a metilént.
2021. okt. 11. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
0%

"Én falun nőttem fel, és még soha nem láttam olyat, hogy szőlőt megmosni ledarálás "


Borzasztó, hogy a vidékiek ennyire nem adnak a higiéniára.

A kézmosás sem általános...

2021. okt. 11. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Egyesek valamiért azt hiszik, hogy az ember a mosómedvétől származik, és minden élelmiszert be kell vizezni.

De a szőlőről gyakorlatilag nem lehet mit lemosni. Némi levéltörmeléket, esetleg, de az meg úgyse kerül bele a borba. Minden más bele van ragadva a szemeket bevonó viaszos rétegbe, és mosószer nélkül nem jön le. Viszont jól felvizezzük a bort a vizes szőlővel. A borszőlőről szóló tananyagokba gyakran bele szokták venni, hogy a szőlőt az eső vagy harmat felszáradása után szedjük, nehogy víz adódjon hozzá, és még aznap dolgozzuk fel, nehogy berothadjon, mert ugye a sérült szemek már veszélyeztetettek. A borszőlő mosása ebből adódóan egy technológai hiba.

Üzemi körülmények közt ugyan leszedik a szőlőt esős időben is, mert a felvásárlónál folyamatosan megy a feldolgozás, és ha egy csepergős nap kiesne a feldolgozásból, akkor arra már nem lenne idő később se, mert minden további napra is be van táblázva, hogy melyik termelőtől jön a következő szállítmány, és ugye a szüretekre már előre beszervezik az embereket. A szüretelők a következő napra már máshová vannak leszerződve.

De ipari körülmények közt nem számít egy napi vizes szőlő, mert utána összekeverik még 20 napi szárazzal, és összességében nem okoz nagy minőségromlást. Viszont házibornál komoly hiba a vizes szőlő, mert akár 10%-nál több víz is hozzáadódhat a musthoz. Csapvíz esetén a klór hatása se elhanyagolható.

2021. okt. 12. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hozzászólásokat! A falusi emberek szerintem se annyira kézmosósak (én kivétel vagyok - szerintem). Én mindig leszemezem a szőlőt, annyival meg lehet csinálni, amiből az az 50 - (ritkán) 100 liter bor lesz. Na jó, ez is azért néhány nap szemezés (a munka mellett szabadidőben). De, azt hiszem, máskor is így szoktam csinálni, mint most...és nem lett baja a szőlőnek. (sikerült szárazon szednem). ....A kérdést leginkább azért tettem fel, mert jó hallani mások véleményét is olyan 'ügyben', amiben az embernek vannak kételyei. Köszi a metilalkoholos témát - egyébként én is így tudtam...de ismétlés a tudás (anyja?)...és jó a megerősítés. Otelló és izabella szőlőm van. Úgy tervezem, hogy a túlnyomó részét nem hagyom sokáig a szemeken (csináltam ilyet korábban is, olyan rozéféle lett....nem olyan ízzel teli, mint amikor 10 napig - 2 hétig rajta hagytam (még szőlész - borász is megdicsérte az eredményt). Egy kisebb részét most is 'metilesre' csinálom.....néha majd iszom belőle egy keveset.
2021. okt. 12. 23:58

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!