Hogyan kell kaktuszt sajrről, illetve dugványról szaporítani?
1). Letöröd a kiválasztott sarjat a gazdanövényről. Én kanalat használok. Hagyom pár napig beszáradni a "sebet".
2). Én tiszta folyami (dunai) homokba, vagy kis kertifölddel feljavított talajba dugom be kb. 1 cm mélyen. Folyami homok esetén tápoldattal itatom át.
3). Eleinte nyirkosan tartom a talaját, de sose álljon vízben, hiszen a sivatagok növénye!
4). Kb. 2 hét után, amikor már alighanem gyökereket hajtott, kiteszem világos helyre. Mindjárt a tűző napra kitéve - égési foltjai lennének. Pár nap után tedd ki a tűző napra.
5). Nagyon bírja a szárazságot, de ez fajtafüggő is.
6). 3-4 év múlva hoz virágot, ami fajtától függően egyéjszakás, különféle színű, nagyságú és illatú lehet.
Én évek óta így csinálom, amit egyik tankörtársamtól tanultam el, akinek hobbiként kb. 150 féle kaktusza volt.
Nem mindegyiket lehet letörni. Van, aminek a bele, ami a gyökeret hozná, kiszakad, és rajta marad az anyanövényen. Ha az első nem válik le szépen, akkor a másodikat már inkább vágd késsel.
Korábban kellett volna, mert most már lassan a telelésre készülnek, hidegek az éjszakák. Meg lehet azért még próbálni, de jobb lett volna egy-két hónapja.
Én a levágott sarjat legalább egy hétre lerakom valahová, hogy beforrjon a sebe. Utána ugyanolyan laza földbe teszem, mint amiben a többi kaktusz van (laza virágföld egy kis sóderrel (nem homokkal)), kicsi cserépbe természetesen, és 1-2 hetente öntözöm. Az fontos, főleg ilyen hűvösebb időben, hogy a földje totálra kiszáradjon két bőséges öntözés közt. Ugyanott tartom végig, ahol előtte is volt, hogy a gyökerezés alatt se kezdjen megnyúlni.
Télre ugyanúgy hűvös, de fagymentes helyre kell tenni a sarjat is, mint a nagyot, és teljesen szárazon tartani. (Meleg szobában tönkremennek tavaszig.)
A #3 válaszoló is jól írt a kaktuszokról. Egy helyen azt írja, hogy ne homokba ültesd. Én azt írtam, hogy nekem tiszta, a Duna által mosott homokba vannak (legtöbbje), de tápoldatozom őket direkt kaktuszoknak való oldattal.
Pár éve egyszerre 10 (tíz) virága nyílt ki. Már az idén is volt rajta 8 bimbó, amiből pár még nem nyílt ki (talán nem is nyílik ki).
Abból sem csinálok problémát, ha a sarj leválasztásakor a "bele" (gyökérkezdemény) beleszakad az anyanövénybe. Szárítás után elültetem és kész.
Folyami homok még megteszi, de homokon általában bányászott homokot értenek az emberek. Az meg elég sok helyen meszes kémhatású.
Földhöz keverve meg némelyik annyira porszerű elemet tartalmaz, hogy képes tömöríteni, a lazítás helyett. Ezért tartom jobbnak a rostált sódert, laza virágföldhöz keverve.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!