A (fehér)paprikát nem muszáj metszeni? És egyelni? Mennyi víz kell neki? Szélsőséges, egymásnak ellentmondó módszerekről értesültem.
Egyes videókban bemutatják szakik a paprikametszést, hozzátéve, hogy nagyon sok verziója van a (fehér)paprika gondozásának. (Ez elég homályosan hangzik. Most akkor muszáj metszeni, vagy van anélküli verzió is?)
Szépen nőnek (magról) a fehérpaprikáim, viszont egymás nyakán. Maradhat így is, vagy ti egyelni szoktátok? Ha igen, miért?
Itt meg egy videó arról, hogy elárasztja, úsztatja vízben a paprikát a csávó. Hozzátette, hogy ő nem szakember. Mi a véleményetek erről? Körbesáncolja / -árkolja a paprika veteményesét, és patakokban önti köré a vizet úgy, hogy nyakig ér a víz a paprikáknak. Számomra ez kicsit hajmeresztőnek hat. Én szalmamulcsolom a paprikát, az csepegteti tovább a vizet, alig kell öntöznöm, szépen nő (magról). Vagy idővel mégis ki fog nekem száradni...? Ilyen sok víz kell neki, mint a videóban, vagy pedig sokkal kevesebb?
https://www.youtube.com/watch?v=kbXnizcc1QQ
Nem nem kell metszeni sosem csináltuk és senki a környezetemben nem is lenne mit metszeni hisz nem nől nagyra.
Mi az,hogy egymás nyakán?
Legalább 25-30 cm legyen a tő táv. Nem lehetnek egymás nyakán.
A víz a videóban meg nem árt neki felszívja a száraz föld néhány perc alatt. De a paprikát gyakran kell öntözni ha lehet minden nap.
Kérdés, hogy ilyen sok víz elengedhetetlen? Vagy naponta az ember kannával megöntözi némileg, és kész?
(A metszést szakemberek némelyike el szokta végezni. Video is van róla. Ezért bizonytalanodtam el.)
Nem kötelező metszetni.
A paprika imádja a vizet, és igényli is. Ha van lehetőséged (kút, slag) akkor nyugodtan áraszthatod, meghálálja. Ha erre nincs lehetőséged akkor a sima locsoló is jó, de azzal is (lehetőleg) mindennap, és ne sajnálod tőle.
A régi bolgárkertészek árasztással nevelték a paprikát meg hasonlókat. Komplett árokrendszert készítettek, a szélén szivattyúval belenyomták a vizet, aztán az végigfolyt az egészen, a paprikák ott voltak a szigeteken, hosszú ikersorokban. Természetesen ezt nem kellett minden nap, sőt minden héten se, ha nem volt akkora aszály, mert sok vizet kapott ilyenkor. Mivel akkoriban még nem voltak hatékony permetszerek, ezért a minél ritkább öntözést preferálták.
Itt a linkelt videóban látszódik, hogy ez egy homokos terület. Azt nem vágja tönkre az ilyen slagos öntözés, mint a kötött talajt.
Természetesen nem kell gyakran öntözni, a ritka öntözés jobb, csak az a lényeg, hogy mindig nedves legyen a gyökérzóna. A talajfelszín inkább mindig legyen száraz. Az a fullamatőrök hibája, hogy azt hiszik, a felszínnek kell nedvesnek lenni. A szalmamulcs nem csepegteti a vizet, csak 5 percig, de a víz 98 %-a azonnal átfut rajta. Ha a szalmára öntöd a vizet, az technikailag ugyanaz, mint így öntözni, mint a videón, vagyis a kötött talajt tönkrevágja, mivel összetömöríti.
Azt jól írják, 25-30 cm tőtáv akkor is kell, ha 60 cm a sortáv. Ha sűrűbb a sor, akkor a tőtávot kell ritkítani.
A metszés szükségessége attól függ, hogy determinált, vagy folytonnövő a paprika. Szabadföldi termelésre általában nem árulnak olyan fajtákat, amiket metszeni kell, legfeljebb ritkítani a hajtásokat, ha a féldeterminált fajtán már túl sok a hajtás meg a kis paprika, és a földig érnek.
Köszi a válaszokat, bár még mindig nem értem a lényegét.
Előző írta:
"Természetesen nem kell gyakran öntözni, a ritka öntözés jobb, csak az a lényeg, hogy mindig nedves legyen a gyökérzóna."
Ezt hogyan érhetem el? Azt is írtad, a kötött talajt tönkrevágja - de pontosan mi vágja tönkre? Nem értem, hogyan öntözzem, és hogyan ne. Konkrétan nem tértél ki, kötött talaj esetén hogyan öntözzek? Annyit értek, hogy jobb, ha nem minden nap locsolom, hacsak nem aszályban, ugye? De mivel vágom tönkre és mivel nem?
Az #5, pont az ellenkezőjét írta, mint a hatos: "Ha erre nincs lehetőséged akkor a sima locsoló is jó, de azzal is (lehetőleg) mindennap, és ne sajnálod tőle."
Egyébként a #6 módszereit más profik is javasolják, már amit értek a megfogalmazásából, hallottam más profiktól is, pl hogy inkább ritkábban öntözni zöldségeket (és csak aszályban naponta, meg addig naponta, amíg ki nem csírázik), de általában ritkábban, 3-5 naponta, mert így a nem öntözött napokon veszi a fáradtságot a növény és mélyebbre növeszti a gyökereit, ami előnyös neki.
A kérdésem marad, az előző kommentemben. Ha tudod, pl hatos, várom. Köszi előre is!
Nem gyakori kevés víz, hanem ritkán több víz. Így a felszín (és az egész felső réteg) száraz lehet, nem párologtat, viszont a mélyebb rétegek elég vizet tárolnak. 35 fokban elég 3 naponta (vagy még ritkábban), normál időjárásban hetente öntözni. Ha esik, akkor egyáltalán nem. Én idén eddig talán 7 alkalommal öntöztem, csepegtetőszalaggal.
Persze, homokon minden más, ott hőségben szükség lehet a naponkénti öntözésre, mert a nagy homokszemcsék közül elmegy a víz.
Azt jól írták, ritkább öntözésnél a gyökerek lejjebb és távolabbra mennek, így nagyobb területről szedik össze a tápanyagokat, kisebb az esélye a tápanyaghiánynak.
Az ilyen extrém aszályok kivételével szükség esetén minden öntözés nélkül is jól megvannak a növények. Nem igénylik a saras környezetet, egész kevés nedvességet is tudnak hasznosítani.
Ha kötött talajra egyszerre ráöntöd a vizet, az összetömöríti a szemcséket. Amitől levegőtlen lesz a talaj, a talajlakó mikroorganizmusok elpusztulnak, és nem is fér sok víz a szemcsék közé, nem nyeli el az újabb vizet (öntözést vagy esőt), szóval ez minden szempontból rossz. Ehelyett valamilyen módon esőztetve vagy csepegtetve jó öntözni, hogy lassan érkezzen a víz, legyen ideje elszivárogni, mire jön a következő adag. Vagy ha nagyon kevés növény van, és nem éri meg kiépíteni valami rendszert, akkor el kell vágni egy flakont két felé, mindkettőre fúrni egy lyukat, palántázáskor vagy nem sokkal utána leásni a palánta mellé 10 cm mélyre, és ebbe önteni a vizet. Paprikának elég egy fél literes flakon fele, erősebb paradicsomnak valami nagyobb. Ezzel a víz szintén viszonylag gyorsan jut a talajba, de nem a felszínen, és így csak az egyik oldalon és nem túl nagy területen romlik le a talaj, a gyökerek meg majd elmennek távolabbra, a jobb földbe, ha akarnak.
Köszönöm, kezdem érteni! Ha nem is mindent. Vetés után közvetlenül mit javasolsz? Azt olvastam, amíg ki nem csírázik, naponta kell öntözni, ugye? Sárgarépás tasak azt írja, 2-3 hét, mire kicsírázik.
A falkonos módszert nem értem. Valami képet, rajzot be tudsz linkelni esetleg?
Érdekelne, hogy más éghajlaton pl angliai nedves kontinentális, vagy esőerdőkben, ahol gyakran esik az eső, vagy pl Japánban asszem monszun vagy micsoda miatt időszakosan napi szinten esik, vagy tuhog az eső. Hogyan védekeznek ellene? Mivel az elgondolásod szerint árt a napi szintű eső, számos növénynek, nem? Oké, a tróousokon trópusi, sok esőt kívánő növények élnek meg (igaz, a paprika, paradicsom is onnan származik). Na de Anglia...? Ott is termesztenek paprikát, hagymát, borsót stb, mint Magyarországon, nem? Vagy Angliában csak üvegházban sikerül, a gyakori esőzések miatt?
Mennyiben kell máshogyan öntözni, ha vödörben termesztek? A boltos azt mondta június végén, hogy a kánikula miatt NE vessek szabadföldre, hanem laksába, aztán majd kiültetem, ha lement 30 fok alá, máskülönben szerinte kiégnek a magok - ez igaz? Most vödörbe is elvetettem répát, hagymát. Aztán ahogy megszűnt a kánikula, kb két napja kiraktam a vödröket a kertbe.
Mi a helyzet a szobanövényekkel? Tévhit, hogy sokak szerint naponta öntözni kell azokat? Hetente kellene azokat is?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!