Kezdőoldal » Otthon » Kert » Cseresznyefa helyére ültetni...

Cseresznyefa helyére ültetni új meggyfa csemetét, ez járható út?

Figyelt kérdés

Kertünkben elpusztult egy hatalmas Germersdorfi cseresznyefa. A helyére szeretnék új meggyfát ültetni (Feketicsi fajtát).

A kertészetben felhívták a figyelmemet, hogy ha 60-70 éven át egy cseresznyefa állt ott, akkor nem szerencsés utána oda meggyfát ültetni (egyáltalán: bármilyen csonthéjast), mivel a kórokozóik hasonlóak, és így most azok el vannak ott szaporodva.

Sajnos kertünkben a hely erősen korlátozott, nemigen lehet máshol jó helyet találni új facsemetének.

Mi a véleményetek? Mennyire reális ez a veszély? A Feketicsi meggyet nagyon ellenállónak tartják, ezért is választottam ezt.

Esetleg milyen plusz gondozással lehet ellensúlyozni ezt a kockázatot?



2021. máj. 17. 17:04
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Teljesen sikerült eltávolítani a cseresznye fa gyökereit? Amúgy lehet helyette ültetni másik fát, vannak kifejezetten talajfertőtlenítő szerek, illetve mi eléggé feljavítottuk és cseréltük a talaj egy részét. A talajfertőtlenítő azért kellett, mert rengeteg rovar volt a földben, ami a körtefa gyökerén is látszódott, alig kapott tápanyagot is az öreg fa. Helyére ugyan úgy körte került 1 évre rá.
2021. máj. 17. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A talajuntság nagyobb probléma, mint a betegségek.

A cseresznye valószínűleg ugyanúgy sajmeggy alanyon volt, mint ez az új meggy, amit ültetni szeretnél. (Esetleg vadcseresznye alanyon, de az is közeli rokon.) Vagyis, a talajlakó baktériumos betegségek is ugyanúgy támadják, de azoknak 100 m nem számít. Ha a kert másik részére ültetnéd, akkor is ugyanúgy megfertőződne, mert a régi fád is megfertőződött valahonnan.

A talajuntság neve onnan származik, hogy a régen azt hitték, hogy a talajból minden tápanyagot kiszedett a korábbi fa, azért nem nő ott a hasonló fajta. Ebben is van ugyan némi igazság, de a lényege az a talajuntságnak, hogy a fák gyökerei egyedi hormonokat bocsátanak ki, és ezek a hormonok blokkolják az azonos fajú, vagy közeli rokon fa gyökereinek növekedését azon a ponton. Mint mikor két kandúr körbevizeli a területét, és nem mennek egymás részére. Ugyanígy, ha két meggy v. cseresznye gyökerei találkoznak, ott mindkettőnek a növekedése leáll, és másfelé nevelik tovább a gyökereiket.

De ahonnan most kiment a cseresznye, ott a régi alany hormonjaival van tele minden, és ezek évekig nem bomlanak le teljesen. Ha most egy sajmeggy alanyon álló csemetét ültetsz oda, akkor az úgy 5 évig nem nő semmit, csak senyved ott.

Szóval, mégis inkább keresni kellene annak a meggynek egy másik helyet, ide meg másféle fát ültetni. Vagy legalábbis várni 5 évet az ültetés előtt, addig mindenféle lágyszárút ültetni erre a helyre.

Ami még megoldás lehet, ha van valami haver markolós, aki két sörért kikap 1-2 m3 földet onnan, és a veteményesből hozott földdel kicseréli.

2021. máj. 17. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Adj hitelt a 2. válasznak, mert hasznos!
2021. máj. 17. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, különösen a 2-est!


Nos, ahogy végiggondolom:


a) Más helyre nemigen tudom ültetni.


b) 5 évig várni. Hm, csöppet sem örülnék neki, de persze a természet törvényeivel nem lehet szembe menni.


c) 1-2 köbméter földet kiszedni, és veteményből való földdel kicserélni. Ezt markolóval nem lehet megoldani, egyszerűen nem fér oda gép. Viszont én kézzel kiáshatom. Eszerint tehát 2 köbméter föld cseréje elegendő lenne egy kb. 70 éves, termő korában kb. 6 méter magas, 8 méter átmérőjű lombkoronával rendelkező cseresznyefa esetén? És hogyan ássam ki: a törzs közelében félgömb alakú gödröt csináljak, ahol a törzs középvonalának földfelszínnel találkozó pontja a félgömb középpontja? Ebben az esetben a félgömb sugara kb. 1 méter lenne, úgy számolom. Tehát 2 méter átmérőjű, 1 méter mély félgömböt kéne kiásnom.


Egyébként e pillanatban még ott van a nagy fa kopaszon. Annak eltávolítása, kiásása se fog azonnal történni, mert egyszerűen nehéz időt találnom rá. A veteményesből való földcserére is ősszel lenne lehetőség, amikor már nem lesz ott minden beültetve. Ha ezek után 2022 kora tavaszán elültetném az új fát, akkor egy év már amúgy is eltelt volna. A fa pusztulása óta másfél, mert tavaly már júliusban lehullottak a levelei. Csak én a végletekig reménykedtem, hátha következő tavasszal valami életjelet ad.

2021. máj. 17. 22:57
 5/9 A kérdező kommentje:
A másik lehetőség, hogy szilvát ültetek oda. Ez már nem számít közeli rokonnak a cseresznyével? (Távoli rokonnak mindenképp, hisz ez is csonthéjas.)
2021. máj. 17. 22:59
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Csonthéjast se javasolnak, de szerintem ez talajuntság szempontjából már nem számít, a betegségek miatt nem javasolják inkább. Viszont a betegségek meg nagyobb területeknél számítanak, itt úgyis pár méterre vannak az esetlegesen fertőzött szomszédok, szóval ez nem számít.

Ha mégis talajcsere, akkor inkább egy hengert képzelj el, ami mondjuk 80 cm magas (mély). Ennyi új föld elég arra, hogy elinduljon az új fa. Mire ezt beszövi gyökerekkel, akkorra már tud kifelé menni.

2021. máj. 18. 04:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Nagyon nagy problémát okoz majd a gyökerek jelenléte a földben. Ne félgömb alakú gödröt áss, hanem meredek falút. Nem lesz ez gyerekjáték...!
2021. máj. 18. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm az újabb választ!


Ha 0,8 méter mély hengert kell kiásni, amelynek térfogata 2 köbméter, akkor a henger sugara 0,9 méter, tehát majdnem ugyanolyan gödröt kell ásnom. Ez kézi erővel megoldható. Egyébként ha kiszedjük a törzset és a gyökeret, szerintem ott eleve lesz egy kisebb gödör, ill. laza lesz a föld a kifordult törzs miatt. Viszont ezt a gödröt földdel csak a vetemények kiszedése után tudom megtölteni, vagyis mindenképp őszre tolódik a csemete ültetése. De mégiscsak sokkal jobban járok, mintha 5 év múlva (vagy ha tavaly nyártól számolom, akkor 4 év múlva) tudom csak elültetni.


Azt hiszem, ezt a megoldást fogom választani. A munka megoldható mértékű, és elsősorban meggyet akarunk, ill. minél hamarabb szeretnénk nagy meggyfát sok gyümölccsel. Ha ki tudjuk váltani az 5 (ill. 4) év várakozást egy földcserével, akkor mindenképpen ez a jobb megoldás nekünk.

És nagyon remélem, hogy az a fa a következő 40 évben megmarad és teremni fog. Ezért is szavaztam Feketicsi meggyre, mert úgy hallottam, nemcsak finom, de nagyon ellenálló is.


Egyébként van egy hasonló korú almafánk is. A szomszéd minden évben mondgatja, hogy öreg fa már, ki kéne vágni. A törzse egyes szakaszokon gombás, egészen nagy ágai elpusztultak már. Éveken át arra készültem, hogy teljesen elpusztul, 5 évvel ezelőtt ültettem is egy másik almafát, annyira nem bíztam ebben. Ehhez képest még mindig él, és tavaly is jó termést adott, ill. új hajtásai vannak, amelyeket meghagytam, így talán meg is fog ifjodni. Álmomban sem hittem volna, hogy ez az almafa túléli a cseresznyefánkat.

2021. máj. 18. 09:03
 9/9 anonim ***** válasza:
A meglevő öreg almafa törzsét kezeld le vegyszerrel, amit a közeledben levő üzletben megvehetsz.
2021. máj. 18. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!