Anyagilag mennyire éri otthon zöldséget, gyümölcsöt termeszteni?
Az agglomerációban lakom, és azt látom hogy minden kertben csak tuja nő.
Ennyire nem éri meg senkinek gyümölcsbokrokat, gyümölcsfákat, vagy veteményest fönntartani?
Azért tegyük hozzá a "több százezres" spórolás egy átlag kiskertes családnál messze nem lesz ennyi, inkább 100 ezer alatti.
Nyilván anyagilag lehet mondani, hogy spóroltam egy év alatt 100 ezer Forintot. Így nézve szigorúan anyagilag megéri. Ha viszont mellé össze számolom mennyi szabadidő rámegy, akkor már mindjárt nem egyértelmű a válasz és innentől mindenkinek szíve-joga eldönteni, hogy neki a spórolás a fontosabb vagy más módon keres pénzt.
A több százezer nyilván nem 100 m2-re vonatkozik, hanem mondjuk 800 m2-re. Vagy akár 500-ra.
Mint már megjegyezte valaki, a kérdés konkrétan az anyagi részre vonatkozik. Vagyis, hogy ha valaki rászánja az időt meg a munkát, akkor megéri-e. És erre az a helyes válasz, hogy megéri, ha egyébként a kertészkedésre fordított idejében nem keresne pénzt. Pl. ismerősöm munkaidő után minden nap este 8-ig, 10-ig autókat szerel maszekban, neki anyagilag nem érné meg kertészkedni, mert többet keres az autókkal. De aki csak a sggét vakarja véresre unalmában, meg a telefont nyomkodja vagy filmet néz, annak megéri, ha ehelyett kertet művel, mert a kertészkedés több pénzt hoz a házhoz, mint a sggvakarás.
Ha nem kell permetezni, akkor monília ellen mit csináltok?
Krumplibogár?
Szabadforgalmú szerek nem ölik meg. Szerb szerekkel lehet csak kiirtani.
De tudom, le kellene szedegetni kézzel.
Na a gyümölcsfák 2. éve fagynak el. Nagyon jó azokkal is vesződni a semmiért.
Kitartást a gyümölcsösöknek!
Pontosan, egyetértek, utolsó.
Én málnát termesztek, tavaly 2800 Ft/kg-ért adtam, tisztán (mert egy forintot nem költöttem rá) bejött közel 50 ezer forint. Plusz a fagyasztóban is lett 8 kg. Így azt megesszük a következő szezonig. Tavaly olyan 35 méternyi kordonban neveltem, idén dupláztam.
Nyilván a ráfordított meló nem kevés. De pont azért választottam a málnát, mert ez adható el a legdrágábban, és betegsége is igen kevés, ami ellen bio módon tudok egyszerű házi szerekkel védekezni, csak az EM-Bio-t veszek meg lombtrágyának. De azt másra is használom, így nem számolom költségként.
Ja, és amit a piacon apróért lehet venni szezonban, semmi értelme termelni. Pl. a krumpli, 110 ft/kg volt tavaly szezonban. Hagyma szintén olcsó, max az újhagymáért érdemes csak termeszteni a kertben.
Ugyanez igaz a paprikafélékre, iszonyú vízigényes, és érzékeny, ha nem megoldott a fúrott kútból locsolás, marha drága. De én paradicsomot sem szoktam, a passzírozott, olasz dobozos paradicsom akciósan 120 ft/fél liter, tuti nem szórakozok vele otthon, amikor annyi gombás betegség elviheti.
Kelbimbó nagyon hálás, még tegnap is szedtem le róla. Sütőtök szintén, bár ahhoz nagy terület kell. Gyökérzöldségek, cékla, évelő fűszernövényeket érdemes, zöldborsót csak annyit, amit frissen megeszünk, az Aldiban a fél kilós mirelit 230 ft, nem éri meg a fagyasztóban foglalni a sajáttal a helyet, ráadásul nagy meló szezonban fejteni a borsót.
A babot is megéri otthon termeszteni, megy úgy általában a kabakosokat.
De uborkát soha nem ültetnék, az egyik legérzékenyebb növények egyike, a káposztaféléket is felzabálja káposztalepke, szóval aminek van szemét rovar ellensége, azt én mindet kipróbáltam, és soha többet.
34
Nyilván ha olyan rossz helyen van a kerted, akkor nem érdemes korán virágzó gyümölcsöt termeszteni. Nekem barackból volt tavaly komolyabb károm (nem 100 % azért), meg idén úgy 50 % körül sárgabarackból, ősziből meg 10-20 %. A korábbi években 10 évente esett meg, hogy bármi is elfagyjon akár 10 %-ban. Almából fagyott el tavaly valamennyi, korábban még soha. A többi gyümölcsből még soha semmilyen fagykár nem volt.
37
Uborkából Mohikánt ültess, vagy legalábbis valamilyen peronoszpóra-ellenálló hibridet, és nem kell soha permetezni peronosz ellen. Lisztharmat lehet, de az legrosszabb esetben 2x kell permetezni, jó esetben egyszer se. Tripsz, atka lehet még, de az is megoldható. Ha boltban veszed vagy piacon, azt is permetezték, csak valószínűleg többször, és sokkal többe kerül.
Káposztát konkrétan csak permetezve érdemes termelni, de karalábéról simán leszedegeted a hernyót hetente egyszer, ha csak saját részre van pár. Ennél csak a liszteske az, amivel nem nagyon lehet mit kezdeni permet nélkül.
#38 igen, pont ezért írtam, hogy amivel otthon csak küszködve, töménytelen vegyszerrel érhetek el sikert, akkor inkább nem kell. Úgy megvehetem a piacon is, nem kergetek hiú ábrándokat.
Otthon én hobbiból termesztek, és kísérletezem, hogyan lehet teljesen vegyszermentesen termeszteni. Így éri meg NEKEM, a családomnak. Ezért írtam a tapasztalataimat.
Különben karalábém is volt, gyönyörű fejek lettek, szerencsére azt a kevés hernyót, ahogy te is írtad, leszedegettem. Bőven fagyott, mikor felszedtem :D :D Nem volt hamarabb idő rá, de két héttel ezelőtt fogyott el teljesen.
Lisztecske is volt rajta, de én nem láttam, hogy bármi kárt okozott volna. Úgyhogy az nem zavart. Ugyanígy voltam az amerikai kabócával, (legalábbis én ennek azonosítottam, hófehér, piheszerű valamit rakott a málnavesszőkre) ott sem láttam, milyen kárt okozott igazából. Arra jöttem rá, hogy a sűrű helyet szereti, így amikor ritkítottam a málnást, utána eltűntek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!