Nemrég vettünk egy házat. Most már éjjel mínuszok lesznek (falu). Ugye már semmit nem tudok kiültetni az ágyásba?
A talaj még nem fagy át egy darabig.
De ilyenkor már többnyire nincs értelme a tél alá vetésnek.
A tél alá vetés alapvetően akkor hasznos, ha még a hidegek beköszönte előtt begyökeresedik és valamennyire megnő a növény. Őszi fokhagymát is október közepéig kell duggatni, mert utána már nem fejlődik átlagos években, és olyankor már a veszélyek felülmúlják a várható hasznot. Ha lekéstük, akkor már az őszi fokhagymát meg kell enni, és tavasszal tavaszit ültetni.
Az egy másik dolog, hogy olyan későn veteményezni magokat (pl. petrezselyem), hogy azok a hideg miatt már ne induljanak meg, mert elfagynának, hanem csak tavasszal, a felmelegedő földben csírázzanak ki. Ennek meg az a hátránya, hogy a gyomok hamarabb fognak kikelni, és mire kibújnak az első haszonnövények, akkorra már el is borított mindent a sok kelő gyom. Mi valamikor próbálkoztunk ilyesmivel, de azt tapasztaltuk, hogy egyáltalán nem kelnek korábban, mint a tavasziak, de a nagyon korai tavaszi gyomokat elpusztítjuk a tavaszi veteményezéssel (talajmozgatással), az őszi vetésben viszont nyugodtan fejlődnek ezek, és elborítják a területet.
Szóval sokkal hasznosabbnak találtuk az évtizedek folyamán, ha inkább tavasszal a lehető leghamarabb nekifogunk a veteményezésnek. Nálunk kötött talajon ez kb. úgy néz ki, hogy március első felében. Volt már példa február 15-re is, meg április 10-re is, amikor olyan volt az időjárás, de a március 10. lehet az átlag. Amikor a földre rá lehet lépni, vagyis megszürkül (azaz, megszárad), és a teteje porhanyós lesz, nem süllyedek be különösebben, akkor azonnal nekiugrok a nagy rotával, eldolgozom a szántást, és 2 nap további száradás után veteményezzük a korai dolgokat, amiknek már nem árt a hideg. Ilyenkor nincs az, hogy most nem érek rá, meg nincs kedvem, hanem csinálni kell, mert ha bejön egy hónap esős idő, akkor már meg..szta a kutya. Minden évben mondják az arra járók, hogy korai az még, aztán meg jönnek fokhagymát venni szaporítóanyagnak, mert az enyém biztos olyan jó fajta, az övék feleekkora se lett, aztán persze náluk a következő évben ez se nő meg, mert nem fognak neki időben. :) Pedig én még csak nem is öntözöm általában. A koraiságnak az a lényege, hogy nyárra elfogy a víz a talajból, addig kell megnőni mindennek, mert eső az vagy lesz, vagy nem.
Kivétel kevés van, amit érdemes tél alá vetni, egyik ilyen pont a spenót, mert az már februárban kelni szokott gyakran. Másik a zöldhagymának szánt, nagyobb méretű vöröshagyma, 2-5 cm, vagy akár még nagyobb is. (Apró dughagymát nem érdemes, mert annak még meg is kell nőni, a nagyobbnak meg csak kihajtani.) A kertben telelő vöröshagyma a hideghatás miatt nagy eséllyel magszárat hoz, tehát még előtte ki kell szedni zöldhagymának.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!