Komposzt készítésnél milyen kerti nyesedékek és milyen állapotban használhatók fel alapanyagként (pl. gyom+fű keveréke); és mikre kell odafigyelné házi komposztáló elkészítésénél és "üzemeltetésénél"?
A kertünkben rendszeresen nyírjuk a zöld területeket. Sehol sincs "csak fű". Általában mindenütt vegyes a kép, azaz gyomnövények és fű vegyesen van minden területen.
- Ezekről a területekről a lenyírt vegyes vágat felhasználható házi komposzt készítéséhez?
- Komposztálóba helyezés előtt kell ezeket a nyesedékeket szárítani (napon kiterítve), vagy vágást követően egyből a komposztálóba teríthetők?
A komposztálónkba kerülhetnek még konyhai nyesedékek is. Zöldségek hámozásából, illetve tojáshéj, egyebek.
- Mi az ideális rétegrend egy komposztálóban?
- Hány cm nyesedékre/maradékra hány cm egyéb réteg (föld, virágföld, cserepes növények földcseréjéből/átültetéséből származó használt föld, egyéb) kerülhet?
- Milyen összvastagságú komposztanyag kezelhető még kézi erővel házi körülmények között?
- Milyen gyakran kell mozgatni/keverni a komposztálóba helyezett anyagokat/rétegeket?
- Mennyi idő alatt lesz a komposztálóba helyezett anyagokból felhasználható komposzt (cserepes növényekhez, kerti dísznövények ültetéséhez/gondozásához, palántaneveléshez)?
Most szeretnék majd helyet kialakítani a komposztálónak, és most szeretném majd elkészíteni.
- Mennyire kell alulról vagy rétegenként megoldani a komposztanyag szellőztetését/légellátását?
Honnan vetted ezt a földet? Az a levegőtlenné válást, azaz a berothadást segíti elő.
Házi körülmények közt nem kell semmi rétegrend, mert nem eszerint jönnek neked a komposztálandó anyagok. Csak arra figyelj, hogy szellős maradjon, mert oxigén hiányában rothadni kezd. Ennek érdekében szálas növényeket használj, amik nem engedik összeesni az anyagokat, a gyom is jó erre a célra. A levágott füvet ezért kell kiterítve kicsit megszárítani, mert szárazon-félszárazon már nem fog úgy összetömörödni.
Hálás köszönetem a válaszokért!
Így már könnyű lesz belevágnom a munkába. :)
Természetesen mindenkinek ment a zöld pipa.
#6: Köszönöm és kérdeznék is.
- Tenyészidőszakban hova teszed a komposztálóba való anyagokat? Gondolom konyhai nyesedékek folyamatosan keletkeznek. És a fű sem csak tavasszal és ősszel nő. Sőt! :) Szóval tenyészidőszakban hol gyűjtöd a keletkező töltőanyagokat?
- A paradicsomot közvetlenül a komposztba ülteted? (Esetleg már palántanevelést is a komposztban kezded?) Semmi termőföld, semmi palántaföld?
- Minden évben paradicsomot termelsz ugyanabban a magaságyasban? Nem kell vetésforgó, más növénnyel történő váltogatás?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!