Mennyi vetőmag kell alakorból 1 hektárra?
Az Alakor és a Tönke termesztésének néhány sarkalatos kérdése
Az alakor talaj-előkészítése hasonló, mint általában a gabonáknak, vetése október 1-20. között a legkedvezőbb, vetésmélység kötött talajon 2- 3 cm, míg laza talajon 3-5 cm, a vetőmag norma 165-170 kg, az erős bokrosodás (18-20 kalász egy tőből) miatt kevesebbet vetünk, mint a hagyományos gabonából (2,5-3,0 millió csíra). Természetesen pelyvásan, mert a pelyva védi a magot a kórokozók ellen, és így nem kell - és nem is lehet - ökológiai termesztésben csávázni. Csupasz mag esetén 40-50%-a elrohadhat a talajban.
Ha elég korán vetjük, gyorsan fejlődik, és már ősszel fedi a területet. Esetleges gyomosodás nem probléma, mert az alakor gyökere alelopátiás tulajdonsággal rendelkezik, és a gyomokat visszaszorítja. Ha mégis erősen gyomosodna, tavasszal egy enyhe gyomfésülést meghálál, mert gyorsabban fejlődik. Ősszel, figyelemmel kell kísérni a gabonafutrinka kártételét (gyomfésüléssel jelentősen csökkenthető).
A vegetációban a károsítókat kell figyelemmel kísérni. Először a vetésfehérítő jelentkezik. Több védekezési lehetőség közül választhatunk:
Káliszappanos kezelés, mely feloldja a károsító hátán lévő zsíros ürüléket, így az UV fény elöli azokat,
Bacillus thuringiensis nevű baktérium, a Dipel, hatásosan irtja,
a SteriClean növénykondicionáló 10 l/ha dózisban jelentősen gyéríti a kártevő lárvákat.
A virágzás stádiumában jelentkezhet a Sárgarozsda, amely a SteriClean növénykondicionálóval tökéletesen kordában tarható, és egyben a virágfertőző fuzárium ellen is hatékonyan védekezhetünk vele, mert azt is gyéríti.
A viaszérésű és teljes érésű gabonát a szipolyok, poloskák szívogatják, a SteriClean riasztó és gyérítő hatása csökkenti a kártételüket.
A betakarítás az étkezési gabonák után kb. két héttel következik, amikor a szemek a pelyvás magokra kalibrált nedvességmérő szerint elérik a 14-15% nedvességtartalmat. Nagyon jól tisztító kombájnoktól egyből a tárolóba vihető, ellenkező esetben tisztítóra kell vinni! A 14% nedvességű termést max. 2,0 m magasan lehet síktárolóban tárolni. Silótárolóban többet kell szellőztetni a termést.
A betárolás előtt a magtárakat ki kell tisztítani és fertőtleníteni dalmát virágpor kivonatával, a falakat meszeléssel, a mennyezeti részt sterimobbal. A padozat és a falak a zsizsiket vihetik át, a mennyezeti rész a molyokat. A magvak benedvesedése is kiválthatja a zsizsik és a lisztbogár megjelenését, melyet széndioxiddal, vagy hűtéssel tudunk kordában tartani.
Felhasználása: Az alakor virágzás előtt kaszálható és szénaként etethető, ebben az esetben még egy növedéket ad. Silózáshoz is felhasználható vegyesen más növényekkel. Magja értékes élelmiszer, kiváló liszt alapanyag.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!