Van olyan kerti kistraktor, amivel ezt a két dolgot egyszerre megoldhatom, vagy jobban járok két külön géppel?
Az egyik feladat, hogy szép egyenletes talajon az ültetett füvet lenyírjam, amihez valami tartályos fűnyíró lenne jó, hogy utána összegereblyézni se kelljen a füvet, csak elvinni a végső nyughelyére.
A másik feladat, hogy egy homokos talajú szántón a gazokat eltüntetssem, de lehetnek köztük erős szárúak is, és elég magasra is megnőhet benne a gaz. Pihentetett földterület, így rendszeresen kellene ezt csinálni vele, évente párszor. Itt elég lekaszálni, és a földön kint hagyni a kaszálékot. (Persze jobb lenne tárcsázni is tudni, de azért teljetetlen nem vagyok, hogy ezt is elvárjam a géptől.) Pár hektárról van szó (kb. 3, de lehet, hogy lesz 4-5 belőle idővel), és az igazi gondot inkább a homokos talaj okozza szerintem, mert a vékony kerekű kis kerti traktorok abban nem vagyok biztos, hogy el tudnak menni.
Azt szeretném tudni, hogy létezik-e olyan kistraktor, amivel ezeket meg tudom oldani egyben?
Rá merjek egyáltalán menni a homokos talajra egy ilyen, inkább gyepnyírásra kitalált valamivel? Vagy vegyek inkább egy jó tologatós fűnyírót a gyephez, és gyűjtögessek valami normális traktorra inkább, amivel akár a boronálást, tárcsázást, trágyázást, vetést is meg tudnám oldani?
Köszönöm mindenkinek a válaszokat!
Miért kaszálgatok ekkora területet? Mert megbüntet az önkormányzat (vagy valami más szerv), ha megnő rajta a parlagfű.
A koncekpió egyébként az, hogy most vettem ezt a kis tanyát, ahova majd oda szeretnék költözni, de amíg a nagyvárosban megy a szekér, addig itt kell pénzt keresnem, hogy a tanyát rendbe tudjam hozni, meg esetleg vásárolni hozzá még egy kis szántó területet a környéken. Addig igazából hétvégi házkénz funkcionálna, ahova lejárok, és dolgozgatok. Ha nem vagyok ott minden nap, egy csomó lehetőség nincs meg. Se konyhakert (locsolni kell naponta), se baromfi (etetni-itatni kell őket, meg éjszakára bezárni), se komolyabb vetés, mert hétvégén lejárva, traktor nélkül azt nem lehet jól csinálni.
A zöldtrágya jó ötlet, eddig azt gondoltam, hogy a gyomok is megteszik, de valóban, bevetni valami keverékkel még jobbat tenne a földnek, és a parlagfű miatt sem kellene aggódnom. Köszönöm a tippet!
Azért nem szeretném másnak odaadni, sem bérbe, sem csak úgy, hogy használja, mert nem akarom, hogy műtrágyát, gyomírtót, meg hasonló vegyszereket vigyen a talajba, sem azt, hogy - akár tudtán kívül - GMO növényeket termesszen benne. Ha igaza van John Crawfordnak, és valóban átlagosan 17x gyorsabban pusztul a talaj Európában a mezőgazdasági művelés alatt álló területeken, akkor én az nyémet szeretném olyan sokáig kivonni ebből az ámokfutásból, ameddig csak lehet. Ha majd én művelem, szerves trágyázás lesz rajta (van a közelben tehenészet), meg zöldtrágyázás. Nem lesz szántás, és nem lesz műtrágya, meg vegyszeres permetezés. Pár évig még biztosan az lesz, hogy évente párszor betárcsáztatom (bár jobb lenne, ha magam tudnám megcsinálni), és pihen tovább. Van egy olyan megérzésem, hogy a termőföld hamarosan nagyon értékes dolog lesz, még az olyan homokos, pár akanykoronás is, amilyen az enyém.
Még arra gondoltam, hogy akácost telepítek rá (tudom, hivatalosan nem szabad, de arrafelé nem veszik ezt olyan komolyan a szervek), ami jól telerakja nitrgénnel a talajt, így amikor lekerül róla, akkor még jobb lesz a föld. És termel valamennyi tüzifát is a vágén. Addig meg lehet méhészkedni rajta, bár ahhoz is jobb, ha ott lakik helyben az ember, nem csak hétvégén jár le. (Egy újabb karantén ezen sokat lendítene, biztos nem a városban szereném átvészelni a következőt, amit őszre "ígértek".)
Ez a koncepció. Meg valami kis támogatást is lehet kapni pihentetésre, úgy hallottam, bár ez nem az én stílusom. (Jobban szeretek megdolgozni azért, amit elérek, nem másokon élősködni.)
-- o --
Egy szépen felújított TZ4K kistraktort ajánlanak most nekem talajmaróval együtt, ami indulásnak lehet, hogy jó lenne. Azzal talán 3 hektárt meg lehet tárcsázni egy hétvégén. Bár kicsit borsos az ára, még gondolkozom rajta. Azzal kaszálni is lehet azt az 1500 nm gyepet, és később lehet hozzá venni mindenféle kiegészítőt, csak félek, hogy az nagyon kicsi erőgép, még ekkora földhöz is.
Röviden és tömören egy álomvilágban élsz.
De sok sikert hozzá. Bár nem nagyon fog ez így működni, ahogy álmodod.
Számtalan ponton.
De csak amik hirtelen feltűntek.
Szerves trágyázni akarsz, ahonnan kapod a trágyát ott nem tömik antibiotikummal a marhákat? Biztos, hogy biotakarmánnyal etetik őket? Nyilván nem, még aki azt mondja, az is trükközik, sajnos ez a magyar valóság. Tehát hiába próbálsz a bio világ ez bukta, ráadásul marhatrágyázni nem lehet minden évben, plusz ez egyszeri tápanyagbevitel, szóval nem fogsz jó termésátlagot hozni. Szántás nélkül akarsz szervestrágyázni. Ez is halott ügy. Egyre szigorúbban a szabályok, azonnal be kell dolgozni. szántás nélkül olyan talajmunkával tudod, hogy vagy 100 lóerő/méter a vonóigény, vagy hígtrágyánál injektálni kell. 100 milliós beruházási kategória. Vagy bérben is jó pénzért csinálják. Ha egyáltalán megcsinálja bárki is neked ilyen kis területen
Ha te nem permetezel, nem gyomirtasz, kártevőmentesítesz, de körülötted mindenki igen, akkor a termésednek vége. Valamint papíron nem is lesz bioterményed, ha szomszéd permetez.
Azt nem veszik komolyan, hogy erdősítesz, de a parlagfüvet igen? Érdekes. Számoltál bármiféle költségeket a telepítésre, kártevővédelemre, kitermelésre, kituskózásra, majd szántóként visszaállításra? Ráadásul minimum 10 éves periódus. És papírozás nélkül, úgy még több, ha egyáltalán engedik, hogy szántóból erdőt csinálj. Ez anyagilag komoly bukta.
Támogatás eleve bukta, ha trükközöl ilyenekkel. De az ingyenpénzt meg visszautasítanád ilyen alacsony jövedelmű tevékenységnél.
Méhészkedés sem működik heti egy-egy ránézéssel talán. Pláne nem egy 4-6 hetes időszakra berendezkedve. Amikor egyáltalán vagy van valami amit gyűjthetnek, vagy nincs.
A TZ4K egyszerűen nem arra való, hogy szántóföldi minőségben művelj földet. Egyszerűen nem alkalmas rá.
Köszönöm, szinte mindben igazad van.
Lehet, hogy a parlagfüvet sem veszik komolyan ott, de a szántóból erdőt csinálás megy, van itt egy olyan rész, ami így lett erdő. Ha hatóság embere volt kint, és kérdezte, hogy átminősítsék-e erdőre, de végül ő erőlködött, hogy maradjon így. Gondolom nem akar papírozni. Nekem meg csak jó, mert így azt és akkor vágok ki belőle, amit-amikor akarok. Lehet, hogy a parlagfűvel sem törődnek itt annyira, ezt nem tudom. De jobb félni, mint megijedni alapon én inkább félek kicsit, és azt az 1-2 tárcsázást megfizetem évente. Mivel a parlagfű komoly bevételi forrás nekik, van is rá esély, hogy ezt jobban figyelik, műdoldas/drónos képekről kikeresik, kitől lehet beszedni a pénzt. De lehet, hogy túlparázom ezt a kérdést.
TZ4K nekem is gyanúsan kicsinek tűnt a földre. A fűnyíráshoz meg nagy. Köszönöm, hogy ebben a gyanúmban megerősítettél! Nem fogom megvenni.
A méhészkedésről is nyilvánvaló volt, hogy nem megy távolról, csak ha már leköltöztem.
A bio minősítésre nem hajtok. A cél itt nem az, hogy piacra/eladásra termeljek rajta bármit is. Ha lenne cél, inkább a teljesen vegyszermentes lenne, de mivel az inkább az elképzelés, hogy élelmiszerben önellátó legyek, és legfeljebb a felesleget adnám el, így még vígasztalhatom magam azzal, hogy a szomszéd permetszeréből még mindig kevesebbet nyelek le, mintha a boltban venném meg a közvetlenül vegyszerezett termékeket. A permet ellen csak azt tudom elképzelni, hogy elkezdem megvenni a szonszédos földeket is, amennyit csak tudok, és/vagy erdősávot telepítek a föld köré, ami (legalább valamennyire) véd.
A szerves trágya antibiotikum és egyéb anyag tartalmával kapcsolatban igazad van, ezen a dolgon még kell egy kicsit gondolkodnom. A saját állat (később!!) megoldás lenne, de annyi trágya nem keletkezik két ló és pár tehén meg juh alatt, hogy azzal hektárokat lássak el. Szóval itt valóban van hiba.
Hogy vegyszermentesen nem lehet ekkora méretekben gazdálkodni, és annyi a termésemnek, ha nem permetezek, azt egyszerűen nem akarom elfogadni. Ha konyhakert méretekben meg tudtam valósítani, akkor valahogy biztos meg lehet csinálni pár hektáron is, szántóföldi méretekben. Vannak ötleteim rá (bele is mehetünk akár), de csak akkor lehetek benne biztos, ha kipróbáltam őket.
A parlagfűre biztos jobban ugranak, mert könnyű büntetni érte. A fásítás már nehezebb, mert most éppen egy megvesztegethető/lusta ellenőr volt, ha egyszer valaki kiszúrja, aki szeretne vele foglalkozni az majd jól megbüntet. Saját példa, van 2x1,1 ha ártéri legelőnk. Mivel nincs állat, ki van adva bérbe, állami támogatás jár rá. Elhelyezkedés miatt egy része fás, cserjés ártér, az út az ártér terjedése miatt egyre beljebb jött a területre (minden földszomszédnál is). Aztán egyszer valaki kitalálta, hogy műhold alapján nem művelhető az egész terület, az állami támogatás egy része is ugrik mindenkinek...
A konyhakertet ne keverd össze a szántófölddel. Más a dinamikája a dolognak. Ha a környéken minden növény védett, csak a tiéd nem, akkor minden kártevő abban lesz. Na meg a szomszédokkal is lesz konfliktus, hogy megy át a gaz a tiédből mondjuk.
(Egyébként azzal tisztában vagy, hogy milyen képesítés kell a földműveléshez, földvásárláshoz? Erről nem volt szó)
Én is csak azt tudom írni, hogy álomvilágban élsz. Úgy, mint a legtöbb városi, aki falura akar költözni.
3 vagy több hektár vegyszer, műtrágya nélkül?
Ez vicc?
Nálunk, ha adsz szalmát, a szarvadmarhatelep ad helyette ganét.
Ha csak úgy odamész, hogy kell gané, még pénzért sem adnak. Trágyánál kevés nagyobb kincs van.
Arra, hogy földet vegyél, szinte semmi esélyed sincs.
Miért nem adod oda valakinek azt a 3 hektárt azzal a feltétellel, hogy se nem vegyszer, se nem műtrágya? Lucernával működne ez. S az nitrogénnel dúsítja a talajt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!